تبلیغات

تبلیغات

آیا لپ تاپ را باید تمام مدت به شارژ متصل کنیم؟

What-to-Do-if-Your-Laptop-Is-Plugged-In

حتما برای شما هم پیش آمده است که با خودتان سوال کنید آیا اینکه لپ تاپ را تمام مدت به شارژ متصل کنیم ضرر دارد یا نه؟ باید بگوییم که جواب مانند یک بله یا خیر نیست ، یلکه پیچیده تر از این حرف ها است! در این رابطه می خواهیم به موارد مختلفی بپردازیم تا بتوانیم به جواب درست برسیم.

باتری لپ تاپ خود را بشناسید

بطور کلی دو نوع در باتری ها وجود دارد که از آن ها برای لپ تاپ ها استفاده می شود ، یکی lithium-ion و دیگری lithium-polymer نیز می باشد. با اینکه هر دو تکنولوژی های بکار رفته شان متفاوت است ، اما کارایی و عملکردشان یکسان است ، برق مورد نیاز با استفاده از حرکت الکترون ها ایجاد می شود.


پیشنهادی : چگونه از باتری لپ تاپ مراقبت کنیم؟ افزایش عمر باتری


این چرخه نیز برای سلامت باتری مورد نیاز است که باید مورد توجه قرار بگیرد. برای هر 2 نوع باتری ، جملات زیر صدق می کنند (حداقل برای لپ تاپ های مدرن) :

  • باتری نمی تواند بیش از حد شارژ شود : اگر باتری لب تاپ را در تمام مدت به شارژ بزنید هیچ خطری شما را در حالت عادی تهدید نمی کند. به دلیل اینکه زمانی که شارژ لپ تاپ به 100% برسد از شارژ شدن دوباره دستگاه و باتری خودداری می کند تا زمانی که دوباره شارژ باتری کم شده و دوباره نیاز به شارژ شدن داشته باشد.
  • تخلیه کامل باتری باعث می شود تا به آن آسیب برسانیم : اگر باتری لپ تاپ را در مدت طولانی خالی نگهداریم باعث می شود تا آسیب به آن برسانیم. حتی بطوریکه این کار باعث می شود تا باتری از بین برود و دیگر نتوانید باتری لپ تاپ را شارژ کنید.

با توجه به این توضیحات به این رسیده اید که اگر لپ تاپ را به مدت طولانی یا تمام مدت به شارژ بزنید مشکلی برایش پیش نخواهد آمد؟ اما این هنوز تمام ماجرا نیست و موارد دیگر در رابطه با باتری لپ تاپ مانده است.

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

مواردی که باتری لپ تاپ را از بین می برد

حقیقتی که در رابطه با باتری های لیتیومی وجود دارد این است که این نوع باتری ها ناپایدار اند. از زمانی که این نوع باتری ها تولید می شوند تا زمانی که استفاده می شوند ، شروع به خالی کردن از ظرفیت کلی خود می کنند ، یعنی اگر از روز اول 100% ظرفیت شارژ داشته است ، به مرور زمان این ظرفیت به 95% می رسد و دیگر نمی تواند 100% شارژ داخل خود نگهداری کند.

همچنین بخوانید  سرچ ویندوز 10 کار نمی کند ؟ حل مشکل آن فقط با چند کلیک

از این رو مواردی وجود دارند که باعث می شوند تا عمر باتری لپ تاپ شما سریع تر از بین رود که بصورت زیر است :

  • چرخه شارژ / تخلیه : هر باتری دارای تعداد دفعات مشخصی است که می تواند شارژ شود و دوباره شارژ را تخلیه کند.
  • درجه ولتاژ : هرچه در ولتاژ بالاتری باتری لپ تاپ شارژ شود ، عمر باتری نیز کمتر خواهد شد.
  • درجه زیاد بیش از حد (بیش تر از 30 درجه) : این موضوع می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به باتری وارد کند.

2 مورد آخری که به آن اشاره شد ، از دسته مواردی است که بیشتر مواقع با آن ها روبرو می شویم. با توجه به مطالعاتی که در دانشگاه ها انجام شده است ، نشان می دهد که این موارد می تواند آسیب های جبران ناپذیری به باتری وارد کند ، حتی اگر هر 2 بایکدیگر اتفاق افتد ، باتری سریعا خراب شده و شما باید یک باتری جدید تهیه کنید.

سطح شارژ یا ولتاژ باتری لپ تاپ

باتری لیتیوم یون یا Lithium-ion هر سلول با 4.20 ولت شارژ می شود ، که ظرفیت کلی آن 100 است. در چنین مواردی ، باتری لپ تاپ و طول عمر به اندازه 300-500 بار چرخه تخلیه خواهد بود.

سطح شارژ یا ولتاژ باتری لپ تاپ

به ازای هر 0.1 ولت کاهش جریان هنگام شارژ شدن، دو برابر تخلیه شارژ بیشتر می شود ، متاسفانه در این مرحله ، باتری لپ تاپ تنها 60% شارژ می شود.

تاثیر گرما و حرارت بر باتری لپ تاپ

اما گرما یکی دیگر از دشمن های باتری های لپ تاپ است که ما با آن روبرو می شویم. بطور معمول زمانی که درجه سیتسم از 30 درجه بیشتر شود باعث می شود تا عمر باتری به راحتی کاهش پیدا کند ، پس تا می توانید لپ تاپ خود را سرد نگهدارید. قرار دادن لپ تاپ داخل ماشین در فصل تابستان بدترین کاری است که می توانید برای باتری لپ تاپ انجام دهید.

همانطور که گفته شد ، زمانی که دما بالا می رود و ولتاژ زیاد است باعث می شود تا بیشترین اثر برای خرابی باتری انجام شود.

طبق تحقیقاتی که بر روی باتری ها توسط دانشگاه انجام شده است ، مشخص شده است باتری از 40% شارژ شده و در دمای 40 درجه قرار داده شده است. بعد از گذشت 1 سال ظرفیت باتری به 85% رسیده است.

تاثیر گرما و حرارت بر باتری لپ تاپ

با 100% شارژ کردن باتری لپ تاپ در دمای 60 درجه تنها 3 ماه طول می کشد تا ظرفیت باتری به 60% برسد.

همچنین بخوانید  آموزش پایتون پیشرفته برای ورود به بازار کار برنامه نویسی پایتون

اگر دقت کنید می بینید که اگر شارژ باتری را در 100% نگهداریم باعث می شود تا کم کم عمر باتری کاهش یابد. نگهداری باتری در 100% و در دمای بالا باعث می شود تا این عملیات سریع تر از قبل پیش رفته و باتری سریع تر عمرش را از دست دهد. توجه داشته باشید که دمای هوای بالا و گرمی همیشه مربوط به محیط اطراف نمی شود ، بلکه بازی کردن ، رندر گرفتن و انجام پردازش های سنگین باعث می شود تا دمای سیستم بالا برود.

آیا باید باتری لپ تاپ را جدا کنیم؟

از دیگر سوال هایی که کاربران برایشان پیش می آید این است که آیا باید باتری را از لپ تاپ جدا کنیم؟ متاسفانه در لپ تاپ های امروزی به دلیل اینکه باتری ها داخل لپ تاپ گنجانده شده است ، جدا کردن باتری سخت می شود.

اما اگر باتری لپ تاپ تان قابل جدا شدن باشد ، در هر مدلی متفاوت است. برای مثال لپ تاپ های Acer ، گفته است که نیازی به جدا کردن باتری در برق های AC نیست. اما اگر بخواهید از لپ تاپ استفاده نکنید باید باتری را جدا کنید! این در حالی است که اپل توصیه می کند نیازی به در آوردن باتری هایش نیست.

آیا باید باتری لپ تاپ را جدا کنیم؟

تمامی این موارد به تنظیماتی برمیگردد که برای باتری ها در نظر گرفته شده است ، بطوریکه برخی لپ تاپ ها وجود دارند که در زمان خارج کردن باتری ، برق کمتری را دریافت می کنند. بنابراین اگر قصد دارید باتری لپ تاپ را حذف کنید ، بهتر است آن را در بهترین موقعیت دهید ، یعنی بین 40 تا 80 درصد شارژ کرده و در نهایت در یک محیطی که دمای مناسب است قرار دهید.

آیا لپ تاپ را تمام مدت به شارژ بزنیم؟

آیا تابحال به این فکر کرده اید که اگر باتری لپ تاپ برای همیشه به برق و شارژ بزنید باعث می شود تا به مرور زمان از بین برود؟ پاسخ بله است! همانطور که گفته شد شرکت ایسر پیشنهاد کرده است زمانی که از لپ تاپ استفاده نمی کنید بهتر است باتری را خارج کنید. ایسوس می گوید که هر 2 هفته یکبار باید باتری لپ تاپ را به 50% خالی کنید. اما جالب است بدانید که شرکت دل می گوید مشکلی در این وجود ندارد که باتری لپ تاپ را تمام مدت به شارژ متصل کنید!

آیا لپ تاپ را تمام مدت به شارژ بزنیم؟

اینکه باتری لپ تاپ شما تمام مدت به شارژ وصل باشد باعث آسیب کوتاه مدت نمی شود. اما اگر شما فقط از آن در توان AC استفاده کنید ، مطمئناً متوجه خواهید شد که پس از یک سال ظرفیت باتری به طور قابل توجهی کاهش یافته است. به طور مشابه ، اگر شما همیشه از آن برای مصرف باتری استفاده کنید ، چرخه تخلیه باتری را سریعتر طی می کنید.

همچنین بخوانید  چگونه موس را به آیپد وصل کنیم؟ وصل کردن موس به آیپد (iPadOS 13.4)

در نهایت بهترین انتخاب یکی از این 2 روش است : برخی روز ها از باتری لپ تاپ استفاده کنید و به شارژر متصل کنید. از دیگر مواردی که باید در نظر بگیرید این است که لپ تاپ نباید داغ شود.

منبع :
MAKEUSEOF

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code