تبلیغات

پردازنده های جدید نسل 10 اینتل: چه ویژگی هایی دارند و چرا مهم است

Intel-10th-Gen-CPU-min

اینتل با اعلام اخیر پردازنده های دسکتاپ نسل 10 جدید ، چالشی برای پردازنده Ryzen 3000 شرکت AMD رقم زد . این پردازنده ها که با نام Comet Lake-S نامیده می شود ، باعث بهبودهایی شده و چند ویژگی جدید شگفت آور را به همراه دارد.

در ادامه ویژگی های جالبی که پردازنده های نسل 10 اینتل ارائه کرده است ، آشنا خواهید شد و اینکه سازندگان سیستم شخصی یا هر کسی که از کامپیوتر از قبل ساخته شده است استفاده می کند، باید یکی از این پردازنده های نسل 10 اینتل را برای تجهیزات بعدی خود در نظر بگیرند.

اینتل تراشه های جدید دسکتاپ Comet Lake را در تاریخ 30 آوریل اعلام کرد. در اوایل همین ماه ، پردازنده های جدید موبایل Comet Lake را برای لپ تاپ ها و سیستم های شخصی کوچکتر معرفی خواهد کرد. با این حال ، اینتل گفت که بیش از 100 لپ تاپ قرار است در سال جاری با پردازنده های نسل جدید 10 عرضه شوند. در مورد پردازنده های دسکتاپ ، اینها باید در ماه مه سال 2020 شروع به کار کنند.

پیشنهادی:

ویژگی های پردازنده های زئون اینتل

داشتن هسته های زیاد پردازنده نسل 10 اینتل

پردازنده های Lake Comet دارای هسته های زیادی هستند. Core i9-10900K تراشه برتر است و دارای 10 هسته و 20 ترد (هسته مجازی) است. هسته های پردازنده دستورالعمل های سیستم را پردازش می کنند و سیستم شخصی شما را کنترل می کنند. هر چه هسته های بیشتری وجود داشته باشد ، یک سیستم می تواند همزمان پردازش بیشتری انجام دهد ، این سیستم همچنین عملکرد بهتری خواهد داشت.

با این وجود ، اگر حجم کار شما شامل برنامه های سنگین ، مانند ویرایش عکس یا ویرایش فیلم یا بازی ها باشد ، تمام هسته ها این پردازنده می توانند به شما کمک مفیدی کنند.

فناوری Hyper Threading

فناوری Hyper Threading

Hyper Threading نام فناوری اینتل برای تقسیم یک هسته به دو هسته مجازی است. تا آنجا که مربوط به سیستم عامل است ، شما دو هسته را با قیمت یک دریافت می کنید. این بدان معنی است که دستگاه شما می تواند پردازش ها را سریعتر پردازش کند.

در گذشته ، اینتل با فناوری Hyper Threading روی پردازنده های کامپیوتر سخت گیر بوده و آن را به پردازنده های Core i7 و Core i9 محدود کرده است ، اما فناوری Hyper Threading چیست؟

با این حال ، فناوری Hyper Threading را در پردازنده های Core i3 و Pentium پیدا خواهید کرد. به طور کلی ، با وجود Comet Lake-S ، قطعات Core i3 دارای چهار هسته و هشت ترد ، Core i5 دارای شش هسته و 12 ترد ، Core i7 دارای هشت هسته و 16 ترد و Core i9 دارای 10 هسته و 20 ترد هستند.

فناوری Hyper Threading بسیار شگفت انگیز است و به معنای آن است که می توانید در پردازنده های ضعیف تر بهتر عمل کنید.

مادربردهای جدید

سازندگان پردازنده عموماً سعی می کنند که پردازنده ها را برای چند نسل سازگار با سوکت مادربردهای قدیمی باشند ، اما این برای همیشه دوام نخواهد داشت. در برخی مقطع ، خواسته های پردازنده های جدید به سوکت پردازنده جدید و در نتیجه مادربردهای جدید نیاز دارد. آن زمان با دریاچه Intet Comet Lake فرا رسیده است.

پردازنده جدید نسل 10 اینتل Comet Lake-S از یک سوکت جدید LGA1200 استفاده می کند. مادربردهای جدید موقعیت بسیار بهتری دارند ، زیرا آنها دارای عنوان های خاصی از جمله Z490 ، B460 ، H470 و H410 هستند.

بهبود در بهره وری انتقال حرارت

بهبود در بهره وری انتقال حرارت

بزرگترین مشکلی که هر سیستم دارد نحوه خنک کردن است. وقتی قطعات سیستم خیلی داغ می شوند ، مکانیسم های ایمنی آنها شروع کاهش عملکرد سیستم می کنند. به عبارت دیگر ، قطعات برای جلوگیری از آسیب های جدی کندتر می شوند. مهمترین نکته این است که این اجزاء می توانند با وجود گرما تا حد امکان کار کنند تا فن ها یا دستگاه های خنک کننده مایع بتوانند گرما را خارج کنند.

پردازنده های نسل جدید 10 اینتل قرار است در انتقال گرما بهتر باشند. اینتل برای افزایش اندازه توزیع گرما یکپارچه (IHS که مخفف integrated heat spreader) برخی تنظیمات داخلی را بر روی آن انجام داد. IHS بخشی است که گرما را از پردازنده منتقل می کند. بخش بزرگتر باید گرما را از پردازنده دور نگه دارد و باعث عملکرد بهتر شود.

دلایل ایجاد گرما را شناسایی و کم کنید

همانطور که قبلاً بحث کردیم ، روند صعودی Hyper-Threading اینتل این است که به پردازنده اجازه می دهد سریعتر کار کند. مطابق معمول با سخت افزار سیستم ، روند صعودی عملکرد بالاتر به قیمت تولید گرمای بیشتر می شود.

با وجود Comet Lake ، اینتل امکان غیرفعال کردن ویژگی Hyper Threading را به صورت هسته ای فراهم می کند. بنابراین ، به جای اینکه یک هسته مانند دو هسته کار کند ، مانند یک هسته کار خواهد کرد. با کارکرد کمتر هسته ، پردازنده گرمای کمتری تولید می کند. با داشتن گرمای کم ، هسته هایی که در حال کار هستند می توانند برای مدت طولانی تر در سطوح بالاتر عمل کنند.

معلوم نیست که این همه در عمل چگونه کار خواهد کرد. با این حال ، به نظر می رسد که خاموش کردن Hyper Threading به جای یک سوئیچ ساده در ویندوز 10 باید در بایوس سیستم دنبال آن بگردید .

کنترل حرارت از طریق خنک کننده

این یک کار خوب است که اینتل تمام کارهایی را در زمینه کارآیی انتقال حرارت انجام داد زیرا برخی از این پردازنده ها می توانند واقعاً گرم شوند. پردازنده های Comet Lake با بالاترین سطح مانند:

  • Core i9-10900K
  • Core i7-10700K
  • Core i5-10600K

می توانند در زیر بار کار شدید تا 125 وات گرما تولید کنند. اندازه گیری این به قدرت طراحی حرارتی یا TDP گفته می شود ، اما TDP در پردازنده ها چه کاری انجام میدهند ؟ پیشنهاد میکنم مقاله TDP چیست را مطالعه کنید.

همه اینها فقط بدان معنی است که سیستم های شخصی به یک خنک کننده توانمند نیاز دارند تا در پردازنده های قدرتمند از گرمای بیش از حد خودداری کنند.

سرعتی فراتر از 5.0 گیگاهرتز

سرعتی فراتر از 5.0 گیگاهرتز

سرعت پردازنده در گیگا هرتز اندازه گیری می شود. به طور کلی هرچه سرعت ساعت بیشتر باشد (سرعت ساعت پردازنده چیست) ، پردازنده عملکرد بهتری خواهد داشت. پردازنده ها معمولاً از سرعت ساعت 5 گیگاهرتز تجاوز نکرده اند ، اما اینتل راهی پیدا کرده است.

پردازنده های نسل 10 اینتل Comet Lake از فناوری جدیدی بنام Thermal Velocity Boost یا TVB استفاده می کنند. اگر دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد ، این هسته تا سرعت ساعت 5.3 گیگاهرتز می تواند کار کند . این هسته اصلی قادر خواهد بود در سطح بالاتر برای پردازش های سنگین کوتاه مدت اجرا شود ، که می تواند به بازی و سایر برنامه ها کمک کند.

پردازنده های کامپیوتر Core i9 Comet Lake همچنین از ویژگی هایی به نام Turbo Boost 3.0 Max برخوردار خواهند بود. این دو هسته با عملکرد برتر را روی یک پردازنده پیدا می کند و سرعت آنها را برای استفاده های خاص مانند بازی ، کمی بالاتر می برد. باز هم ، نتیجه یک پردازنده سریعتر تحت بار کاری خاص است.

اورکلاک PCIe ، اما بدون PCIe 4.0

اورکلاک PCIe ، اما بدون PCIe 4.0

برخی از مادربردهای Comet Lake قادر به اورکلاک کردن خطوط PCIe هستند تا عملکرد بیشتری را از قطعات مانند کارت های گرافیکی به دست آورند. این قابلیت با توجه به مادربرد متفاوت خواهد بود ، زیرا این واقعیت در ساخت این ویژگی مهم است. این ویژگی بیشتر برای اورکلاک های مهم است به دلیل تولید گرمای زیاد.

چیزی که پردازنده های جدید اینتل نخواهند داشت قابلیت PCIe 4.0 است ، در عوض آنها به از PCIe 3.0 استفاده می کنند. PCIe 4.0 به مؤلفه هایی مانند کارت های گرافیکی و هاردهای ذخیره سازی با دو برابر سرعتی که در حال حاضر انجام می دهند کمک می کند. با این حال ، تمام مؤلفه ها از کارت گرافیک ، به مادربرد و پردازنده باید از PCIe 4.0 پشتیبانی کنند.

شرکت AMD در حال حاضر از PCIe 4.0 در پردازنده های Ryzen 3000 و مادربردهای X570 خود پشتیبانی می کند ، اما اینتل هنوز تصمیم نگرفت که آن مسیر را دنبال کند. این غیر منطقی نیست ، زیرا مادربردهای X570 AMD برای مقابله با این نسخه جدید PCIe نیاز به خنک کننده اضافی دارند.

هنوز برخی مادربردهای سازگار با سطح بالا و سازگار با Comet Lake در انتظار بروزرسانی هستند و دارای PCIe 4.0 داخلی هستند. این امر می تواند کمی کمک به آینده باشد ، اما تا زمانی که اینتل از استاندارد جدید پشتیبانی نکند ، آنها در سطح PCIe 4.0 اجرا نخواهند شد.

این ویژگی های اصلی پردازنده ها برای آینده هستند. موارد خوبی دیگر وجود خواهد داشت ، مانند سیستم عامل برای سریعترشدن اترنت و حافظه رم و ادغام وای فای 6.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *