تبلیغات

تبلیغات

7 دلیل که چرا هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین انسان در محل کار شود

ai-job

هنگامی که با رشد سریع فناوری هوش مصنوعی (AI) در بازار کار امروز مواجه می‌شویم، احتمالاً کارفرمایان به فرآیندهای خودکاری فکر می‌کنند که کار را آسان‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر می‌کنند. از سوی دیگر، کارمندان احتمالاً می ترسند شغل خود را از دست بدهند و با ماشین جایگزین شوند. در حالی که هوش مصنوعی برای جایگزینی کار دستی با روشی مؤثرتر و سریع‌تر برای انجام کار طراحی شده است، اما نمی‌تواند نیاز به نیروی انسانی در فضای کاری را نادیده بگیرد. در این مقاله خواهید دید که چرا انسان ها هنوز در محل کار بسیار ارزشمند هستند و نمی توانند به طور کامل با هوش مصنوعی جایگزین شوند.

1. هوش مصنوعی فاقد هوش احساسی است

هوش عاطفی یکی از عوامل متمایز کننده است که باعث می شود انسان برای همیشه در محل کار مرتبط باشد. اهمیت هوش هیجانی در فضای کاری را نمی توان بیش از حد مورد تاکید قرار داد، به ویژه در هنگام برخورد با مشتریان. به عنوان حیوانات اجتماعی، یکی از نیازهای اساسی و غیرقابل انکار انسان، نیاز به ارتباط عاطفی با دیگران است. هوش مصنوعی سعی می کند هوش انسان را تقلید کند، اما تکثیر هوش هیجانی به آسانی هوش فکری نیست. چرا؟ زیرا نیاز به همدلی و درک عمیق از تجربه انسانی، به ویژه درد و رنج دارد، و هوش مصنوعی به سادگی دردی را احساس نمی کند.

صاحبان کسب و کار هوشمند و مدیران شرکت ها اهمیت جلب توجه به احساسات کارکنان و مشتریان را درک می کنند. یک ماشین نمی تواند به چنین سطوحی از ارتباط انسانی دست یابد، در حالی که به عنوان یک انسان، راه هایی برای افزایش هوش هیجانی شما وجود دارد.

صرف نظر از اینکه ماشین‌های هوش مصنوعی چقدر برنامه‌ریزی شده‌اند تا به انسان‌ها پاسخ دهند، بعید است که انسان‌ها هرگز چنین ارتباط عاطفی قوی با این ماشین‌ها ایجاد کنند. از این رو، هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین انسان شود، به خصوص که ارتباط با دیگران برای رشد کسب و کار حیاتی است.

2. هوش مصنوعی فقط با داده های ورودی کار می کند

هوش مصنوعی تنها بر اساس داده هایی که دریافت می کند می تواند کار کند. هر چیزی بیش از این بیش از توان آن است و ماشین‌ها به این شکل ساخته نمی‌شوند. بنابراین، زمانی که داده‌های وارد شده به دستگاه شامل حوزه جدیدی از کار نباشد یا الگوریتم آن شامل شرایط پیش‌بینی نشده نباشد، دستگاه بی‌استفاده می‌شود.

این شرایط در صنایع فناوری و تولید رایج است و سازندگان هوش مصنوعی دائماً سعی می‌کنند راه‌حل‌های موقتی پیدا کنند. این ایده که ابزارهای هوش مصنوعی با هر موقعیتی سازگار می شوند، یکی از چندین افسانه رایج در مورد هوش مصنوعی است.

بنابراین، اگر می ترسید که هوش مصنوعی در تمام صنایع نفوذ کند و تقاضا برای مهارت های حرفه ای شما را از بین ببرد، می توانید مطمئن باشید که این اتفاق نخواهد افتاد. استدلال انسان و قدرت مغز انسان برای تجزیه و تحلیل، خلق، بداهه سازی، مانور و جمع آوری اطلاعات به راحتی توسط هوش مصنوعی قابل تکرار نیستند.

همچنین بخوانید  آدرس IP چیست و چطور آدرس IP خود را پیدا کنیم؟

3. فرآیند خلاقانه هوش مصنوعی محدود به داده هایی است که دریافت می کند

 

هوش مصنوعی

هنگام طوفان فکری مفاهیم خلاقانه و روش‌های انجام کار، هوش مصنوعی فاقد این توانایی انسانی است، زیرا همانطور که قبلاً ثابت شده است، هوش مصنوعی تنها می‌تواند با داده‌هایی که دریافت می‌کند کار کند. از این رو، نمی‌تواند راه‌ها، سبک‌ها یا الگوهای جدیدی برای انجام کار بیاندیشد و محدود به قالب‌های داده شده است.

کارفرمایان و کارمندان می دانند که خلاقیت در فضای کاری چقدر مهم است. خلاقیت به جای اعمال کسل کننده و تکراری که هوش مصنوعی برای عملکرد در آنها طراحی شده است، حس خوشایند چیزی جدید و متفاوت را ارائه می دهد. خلاقیت بستر نوآوری است.

مربوط به تفکر خلاق، توانایی تفکر خارج از چارچوب است. ماشین‌ها طوری طراحی شده‌اند که «در درون جعبه فکر کنند». این بدان معناست که ابزارهای هوش مصنوعی فقط می توانند در چارچوب دیکته داده های داده شده خود عمل کنند.

از سوی دیگر، انسان‌ها می‌توانند خارج از چارچوب فکر کنند و اطلاعات را از ابزارهای مختلف به دست آورند و راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیچیده با داده‌های کم یا بدون داده‌های موجود ایجاد کنند. از آنجایی که هوش مصنوعی توانایی تفکر خارج از چارچوب و ایجاد ایده‌های خلاقانه برای نوآوری را ندارد، هوش مصنوعی نمی‌تواند انسان‌ها را در فضای کاری تحت کنترل خود درآورد.

4. هوش مصنوعی مهارت های نرمی ندارد

مهارت های نرم برای هر کارگر در فضای کاری ضروری است. آنها شامل کار تیمی، توجه به جزئیات، تفکر انتقادی و خلاق، ارتباط موثر و مهارت های بین فردی هستند که به چند مورد اشاره می شود. این مهارت های نرم در هر صنعتی مورد تقاضا هستند و برای موفقیت حرفه ای باید آنها را توسعه دهید.

به انسان ها آموزش داده می شود و از آنها خواسته می شود که این مهارت ها را داشته باشند. توسعه آنها برای همه، صرف نظر از موقعیت، ارزشمند است. مدیران شرکت برای پیشرفت به آنها نیاز دارند، مانند تیمی از کارگران میدانی در هر صنعتی. از این رو، این مهارت های نرم به شما دست برتر را در فضای کاری نسبت به هوش مصنوعی می دهد.

با این حال، مهارت های نرم با ماشین های دارای هوش مصنوعی بیگانه است. هوش مصنوعی نمی تواند این مهارت های نرم را که برای توسعه و رشد محیط کار حیاتی است توسعه دهد. توسعه این مهارت ها مستلزم سطح بالاتری از استدلال و هوش هیجانی است.

5. انسان ها هوش مصنوعی را کار می کنند

بدون هوش انسانی هیچ هوش مصنوعی وجود نخواهد داشت. اصطلاح هوش مصنوعی به معنای طراحی آن توسط انسان است. انسان ها خطوط کدی را می نویسند که هوش مصنوعی با آن توسعه یافته است. داده هایی که ماشین های هوش مصنوعی با آنها کار می کنند توسط انسان وارد می شود. و این انسان ها هستند که از این ماشین ها استفاده می کنند.

همانطور که برنامه هوش مصنوعی به رشد خود ادامه می دهد، خدمات انسان نیز رشد می کند. کسی باید فرآیندهای هوش مصنوعی ماشین را طراحی کند، این ماشین‌ها را بسازد، کار کند و نگهداری کند. فقط انسان ها می توانند این کار را انجام دهند. با ایستادگی بر این حقایق، می توانید به جرأت هر گونه حدس و گمان در مورد غلبه هوش مصنوعی بر انسان ها در فضای کاری را رد کنید.

همچنین بخوانید  راهنمای سفر زمینی به تهران از قشم

6. هوش مصنوعی به منظور تکمیل توانایی و هوش انسان است، نه رقابت با آن

کاربردهای هوش مصنوعی واقعاً در محیط کار در حال افزایش است و جایگزین بسیاری از مشاغلی می شود که امروزه افراد انجام می دهند. با این حال، کارهایی که انجام می دهد اغلب محدود به کارهای تکراری است که نیاز به استدلال کمتری دارند. علاوه بر این، تقاضاهای در حال تحول در محل کار نقش های جدیدی را برای انسان ایجاد می کند، زیرا جهان به سمت چشم انداز فناوری یکپارچه تر حرکت می کند.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که در حالی که ماشین های دارای هوش مصنوعی در سال 2025 جایگزین حدود 85 میلیون شغل خواهند شد، حدود 97 میلیون شغل در همان سال به لطف هوش مصنوعی در دسترس خواهند بود. بنابراین، سوال بزرگ این است: چگونه انسان ها می توانند به جای جایگزینی با هوش مصنوعی با آن کار کنند؟ این باید تمرکز ما باشد.

زیرا در عصر حاضر، اگر نگوییم غیرممکن، زندگی بدون هوش مصنوعی دشوار خواهد بود – و بدون انسان، هیچ هوش مصنوعی وجود نخواهد داشت. سازمان‌های آینده‌اندیش در حال توسعه راه‌هایی برای ترکیب قابلیت‌های انسانی و هوش مصنوعی برای دستیابی به سطوح بالاتر بهره‌وری و نوآوری هستند.

7. هوش مصنوعی نیاز به بررسی واقعیت دارد

 

هوش مصنوعی

مشکل بزرگ چت ربات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT این است که اغلب نادرست هستند و نیاز به بررسی واقعیت توسط ناظران انسانی دارند. بدیهی است که هوش مصنوعی قادر به یادگیری بسیار سریع است، اما فاقد عقل سلیم است و به سادگی قادر به استدلال و مخالفت با حقایق تا حدی که انسان ها می توانند نیست. به همین دلیل است که احتمالاً باید از پرسیدن چیزهای خاصی از ربات‌های چت هوش مصنوعی خودداری کنید.

نکته مهم در اینجا این است که از آنجایی که هوش مصنوعی قادر به کنترل خود نیست و نیاز به تعدیل خارجی دارد، بررسی واقعیت احتمالاً در آینده به یک حرفه مهم تبدیل خواهد شد. بنابراین، ممکن است بخواهید در این مدت مهارت های تحقیقاتی خود را تقویت کنید.

یاد بگیرید با هوش مصنوعی کار کنید، نه اینکه از آن بترسید

هوش مصنوعی چیزی نیست که از آن ترسید. با این حال، شما باید تجربه خود را افزایش دهید تا با هوش مصنوعی جایگزین نشوید. مهارت بالا داشته باشید، با آخرین روندهای رشته خود آشنا شوید و نوآور و خلاق باشید. به این ترتیب، شما دارایی خواهید بود که هیچ کارفرمایی خطر از دست دادن آن را نخواهد داشت. لذا با خواندن اخبار و آموزش های تکناتو مهارت های خود را افزایش دهید که معتبرترین سایت در حوزه هوش مصنوعی است.

بنابراین دفعه بعد که می شنوید هوش مصنوعی چگونه انسان ها را از نیروی کار حذف می کند، به این مقاله مراجعه کنید و مطمئن باشید که انسان ها همیشه هوش مصنوعی دست بالا را خواهند داشت.

همچنین بخوانید  آلرژی غذایی چیست و چه تاثیری بر گوارش می‌گذارد؟

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *