تبلیغات

تبلیغات

پیشرفت برد های الکترونیکی چه تاثیری در زندگی روزمره ما داشته اند؟

digighate

بدون شک می‌ توان علم الکترونیک را یکی از عرصه‌ های به شدت تاثیر گذار در دنیای امروزی دانست. بسیاری از ابزارها و وسایل امروزی، قطعا بدون استفاده از قطعات و بردهای الکترونیک اجازه ظهور پیدا نمی کردند. پیشرفت بردهای الکترونیک در دنیای تکنولوژی و در زندگی روزمره ما به شکلی بوده که از اسباب بازی کودکان تا گوشی هوشمند و پردازنده‌ های قوی در ایستگاه‌های فضایی، همگی با بردها و قطعات الکترونیکی سروکار دارند. پیشرفت بردهای الکترونیکی در دنیای تکنولوژی باعث شده تا عرصه مهندسی برق الکترونیک و ساخت برد الکترونیک رشد زیادی داشته باشد. متخصصین دیجی قطعه digighate در ادامه این خبر اطلاعات جالب درباره این علم با شما در میان خواهد گذاشت.

 

کاهش ابعاد بردهای الکترونیکی

یکی از پیشرفت‌ های چشمگیر مهندسی معکوس برد الکترونیک ، مدیون فناوری تولید مواد اولیه و کاربردی در این صنعت است. عناصر نیمه رسانا گوناگون این روزها در خدمت ساخت برد الکترونیک و قطعات الکترونیکی هستند. در صورتی که ابعاد اولین ترانزیستورها یا اولین آی سی را با آی سی‌ های امروزی مقایسه کنید، قطعاً از حجم پیشرفت در این زمینه شگفت زده خواهید شد. کم شدن حجم برد الکترونیکی به ما اجازه می‌ دهد تا به پردازنده هایی با ابعاد بسیار کوچک دسترسی داشته باشیم. قطعاً این موضوع راه را برای زمینه‌ های پیشرفت بیشتر باز خواهد کرد. به عنوان مثال میکرو پردازنده‌ های قوی در ساعت‌ های هوشمند، گوشی موبایل و… شما می‌ توانند با سرعت بسیار بالایی از اطلاعات مورد نظرتان را پردازش کرده و نتیجه را به دست شما برسانند. همچنین ساخت این پردازنده‌ ها توانسته راه را برای ظهور اینترنت اشیا باز کند.

 

مصرف انرژی کمتر، بازده بیشتر

مبحث صرفه جویی انرژی در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا به شدت حائز اهمیت است. این در صورتی است که مدارهای الکترونیکی می‌ توانند با کمترین میزان نیاز به برق کارایی مناسبی در اختیار ما قرار دهند. یکی از مثال‌ های بسیار ساده در این زمینه که می‌ تواند چشم‌انداز درستی از پیشرفت ساخت برد الکترونیکی به ما بدهد؛ نیم نگاهی به تکنولوژی ال ای دی است. امروزه در خانه‌ های ما لامپ‌ ها و سایر تجهیزات روشنایی که با استفاده از ال ای دی کار می‌ کنند دیده می‌ شود. همچنین کم کم تلویزیون های لامپ کاتدی قدیمی یا حتی ال سی دی جای خود را به نمایشگرهای ال ای دی با تراکم بالا خواهد داد. مصرف ال ای دی نسبت به نور تولید شده آن بسیار پایین است و راندمان تولیدی آنها حدود ۹۸ درصد است.

همچنین بخوانید  راهنمای جامع خرید و شارژ یوسی پابجی موبایل

 

ساخت برد الکترونیک در صنعت

مهندسی برد الکترونیک و به کارگیری آن در صنعت، این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در بسیاری از کارخانه‌ های مدرن سراسر دنیا ممکن است خبری از اپراتورها یا نیروی کار انسانی نباشد. تولید قطعات الکترونیکی مختلف مانند سنسورها، تایمر‌ها، تراشه‌ های قابل برنامه نویسی و… امکانات بی نهایت در اختیار ما قرار می‌ دهند که می‌ توانیم با استفاده از آن روند کار تجهیزات گوناگون را اتوماتیک سازی کنیم. قیمت پایین‌ تر نسبت به نیروی کار انسانی، هزینه کمتر در طولانی مدت، عمر مفید بسیار بالا و از همه مهمتر دقت بیشتر نسبت به انسان در بردهای الکترونیکی؛ از مزایای الکترونیک در صنعت هستند.

برد های الکترونیکی

استفاده در لوازم خانگی

ساخت برد الکترونیک برای لوازم خانگی گوناگون، به ما امکان داشتن زندگی راحت‌ تری را می‌ دهند. توجه داشته باشید که استفاده از تلفن هوشمند و افزایش میزان ارتباطات چقدر توانست در راستای آگاه‌ سازی عمومی مفید واقع شود و همین موضوع تا چه حد روی افزایش سطح فرهنگی همگان تاثیر داشته است. از سوی دیگر در آینده‌ ای نه چندان دور، اتوماتیک سازی قسمت‌ های مختلف یک خانه با استفاده از اینترنت اشیا قطعاً اجازه می‌ دهد تا زمان کمتری صرف کارهای خانه شود. جاروبرقی‌ های کوچک اتوماتیک که قسمت‌ های مختلف خانه شما را تمیز می‌ کنند، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی، مایکروویو و طیف گسترده‌ ای از لوازم خانگی امروزه مدیون مهندسی برد الکترونیک هستند.

 

تراشه‌ ای انقلابی الکترونیکی

در دهه‌ های اخیر وقتی به اخبار مهم دنیا نگاه می‌ کنیم، قطعاً می‌ توانیم پیشرفت‌ های چشمگیر مربوط به ساخت برد الکترونیک و این قطعات را به وضوح مشاهده کنیم. ساخت نمایشگرهای ضد آب یا حسگرهای محیطی و تعداد زیاد تجهیزات و قطعات کاربردی، صنایع مختلف را متحول کرده است. به عنوان مثال امروزه مهندسی برق الکترونیک در مصارف نظامی اهمیت بسیار بالایی دارد. نیروهای نظامی و صاحبان قدرت در کشور‌های مختلف با نشان دادن تجهیزات پیشرفته خود، این موضوع را به ما یادآور می‌ شوند که چقدر به ساخت برد الکترونیک و قطعات اهمیت می‌ دهند. مثال واضح دیگر در این عرصه، معرفی آیفون و ظهور گوشی‌ های هوشمند امروزی بود که که واقعاً در زمینه فراگیر شدن اخبار و اطلاعات نقش مهمی ایفا کرده است.

 

چشم انداز پیشرو در دنیای الکترونیک

مهندسی برق الکترونیک همواره تحت تاثیر شاخه‌ های دیگر علم مانند فیزیک و مهندسی مواد بوده است. اما باید این موضوع را نباید از یاد برد که ساخت برد الکترونیک می‌ تواند دریچه جدیدی به سمت علوم نوین باز کند. به عنوان مثال برنامه نویسی خود یکی از شاخه‌ هایی است که تا حد زیادی مدیون ساخت برد الکترونیک است. تحقیقات و پژوهش‌ های گوناگونی که در زمینه مهندسی مواد، نانو تکنولوژی، فیزیک کوانتوم و… شده است؛ همگی می‌ توانند آینده مهندسی برد الکترونیکی را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

همچنین بخوانید  سرمایه گذاری در قبرس شمالی - راه ها و مزایا

برد های الکترونیکی

از سوی دیگر پیشرفت‌ های جالبی مانند ظهور هوش مصنوعی و ارز دیجیتال نیز تا حد زیادی وابسته به ساخت برد الکترونیک و پیشرفت‌ های این عرصه بوده‌ اند. سرعت پیشرفت‌ ها در دنیای الکترونیک به حدی است که به راحتی نمی‌ توان چشم‌ اندازی از آینده این رشته به دست آورد. اما شاید فیلم‌ های علمی تخیلی بتوانند بخش کوچکی از آنچه ممکن است در آینده الکترونیک ببینیم را به ما نشان دهند.

 

سخن پایانی

متخصصین دیجیتال که در زمینه مهندسی برق الکترونیک و ساخت برد الکترونیکی فعالیت دارند، بر این باورند که ایران باید موج جدیدی از فعالیت‌ های علمی و تحقیقاتی در زمینه الکترونیک داشته باشد. ساخت برد الکترونیک در ایران به دلیل پایین بودن تکنولوژی در دسترس، همواره با مشکلات مختلفی روبرو بوده است. از همین رو ما بیشتر وارد کننده برد الکترونیک هستیم. مهندسی برد الکترونیک به ما اجازه خودکفایی در زمینه‌ های مختلف و متفاوتی را می‌ دهد که قطعاً به پیشرفت عرصه‌ های دیگر علم و فناوری کمک خواهد کرد.

 

یکی از جذابیت‌ های عرصه الکترونیکی این است که شما برای ساخت برد الکترونیک حتماً باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید. شما می‌ توانید با پیدا کردن فایل‌ های آموزشی گوناگون و خرید بسته‌ های ساخت برد الکترونیک، وارد عرصه مهندسی برق الکترونیک شوید. مراجعه به سایت digighate و صحبت با مشاوران این گروه، قطعاً برای علاقه‌ مندان مبتدی و حرفه‌ ای دنیای برد الکترونیک جذاب خواهد بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *