تبلیغات

تبلیغات

آدرس آی پی استاتیک (Static IP) چیست؟ چرا به آیپی استاتیک نیاز داریم؟

what-is-static-ip-address

هر دستگاه موجود در شبکه رایانه ای دارای پروتکل اینترنت (IP) است. این دقیقاً مانند یک شماره تلفن است و به سیستم های دیگر می گوید که چگونه می توان به مقصد برسند.

این وظیفه مودم شماست که وقتی یک دستگاه به شبکه وصل می شود از دفترچه تلفن، یک آدرس آی پی جدید اختصاص می دهد. بیایید ببینیم چه نوع آدرس آِی پی را مودم شما می تواند اختصاص دهد.

آدرس آی پی استاتیک چیست؟

یک آدرس آی پی استاتیک یا ایستا (همچنین به عنوان آدرس آی پی ثابت شناخته می شود) یک شماره تغییر ناپذیر است که به سیستم یا روتر شما اختصاص داده شده است.

ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) یک آدرس آی پی عمومی را به مودم شما اختصاص می دهد ، در حالی که مودم شما آدرس های آی پی داخلی را به دستگاه های متصل اختصاص می دهد.

آدرس آی پی عمومی شما همان چیزی است که جهان می بیند ، و هر اتصال اینترنتی ، وب سایت یا هر چیز دیگری که از طریق وب متصل باشد ، دارای یک آی پی خواهد بود. اگر در گوگل عبارت “What is my IP address” را جستجو کنید، به شما می گوید آدرس آی پی عمومی شما همانطور که شرکت ارائه دهند اینترنت به شما داده است. (توجه داشته باشید ، اگر از فیلترشکن استفاده می کنید ، این آی پی از ارائه دهنده فیلترشکن شما حاصل می شود.)

آدرس آی پی استاتیک چیست؟

آی پی های داخلی و خصوصی (private ) شما فقط در شبکه خانگی شما استفاده می شود. حتی اگر فقط یک کامپیوتر داشته باشید ، یک آدرس آی پی اختصاصی توسط مودم شما تعیین می شود. آدرس های آی پی خصوصی را نمی توان از طریق اینترنت هدایت کرد و برای استفاده های خصوصی است. آنها دقیقاً یکسان به نظر می رسند: مثلا: 255.255.255.255

چندین آدرس آی پی خصوصی وجود دارد ، اما برای اکثر کاربران خانگی رنج های آی پی مانند زیر خصوصی خواهد بود. (جایی که * است می تواند هر چیزی باشد).

192.168.*.*
10.0.*.*

خود مودم شما نیز دارای یک آدرس آی پی داخلی است ، در بیشتر مودم ها “192.168.0.1” آی پی مودم است. سپس سیستم های منزل شما ممکن است هر عددی در محدوده 192.168.0.2 تا 192.168.0.254 باشد. اکثر مودم فقط آدرس های داخلی را به صورت پایه اول خدمت می کنند.

اولین سیستمی که به مودم وصل می شوید ، درخواست شبکه ارسال می کند که می گوید “من به یک آدرس آی پی نیاز دارم” و مودم آی پی “192.168.0.2” را به سیستم اختصاص می دهد. دستگاه بعدی آی پی “192.168.0.3” را دریافت می کند.

همچنین بخوانید  چگونه رزولوشن و کیفیت فیلمبرداری آیفون/آیپد را تغییر دهیم؟

آدرس آی پی عمومی شما معمولاً چیزی نیست که بتوانید آن را عوض کنید، بلکه توسط ارائه دهنده اینترنت شما به طور خودکار به شما داده می شود. اگر مطمئن هستید که آدرس آی پی استاتیک عمومی را می خواهید ، ساده ترین راه استفاده از یک سرویس ویژه فیلتر شکن است.

چرا به آدرس آی پی استاتیک خصوصی نیاز دارم؟

در گذشته اگر می خواستید سروری را اجرا کنید که به اینترنت باز باشد ، به یک آدرس آی پی خصوصی برای کامپیوتر احتیاج داشتید. مثلا:

DIY وب سرور

برای راه اندازی یک سرور وب در شبکه خانگی خود که توسط همه افراد در جهان قابل دسترسی است ، باید درخواست های ورودی را در پورت 80 (پورت فورواردینگ چیست؟) به هر سیستمی ای که سرور وب خود را اجرا کند ارسال کنید.

اگر سرور شما مجدداً راه اندازی شود ، آی پی جدیدی از مودم دریافت می کند. قانون فورواد پورتی که شما ایجاد کردید تا درخواست ها را در پورت 80 به آدرس آی پی سرور قدیمی ارسال کنید دیگر کار نخواهد کرد. وب سایت شما آفلاین است ، حتی اگر سرور شما ممکن است کاربردی باشد.

بازی یکپارچه سازی با سیستم عامل

برای انجام بازی های چند نفره آنلاین ، با وجود برخی از مودم های قدیمی و کنسول های بازی ، باید پورت های خاصی را هدایت کنید. روترهای مدرن سیستمی به نام “Universal Plug’NPlay” را شامل می شوند که در صورت نیاز قوانین ارسال پورت را به صورت خودکار تنظیم می کند.

معایب آی پی استاتیک

آی پی های استاتیک یا ثابت نیاز به پیکربندی دستی دارند. باید در پیکربندی مودم خود چند تغییر ایجاد کنید. از این نظر ، به آنها گفته می شود که “سربار مدیریت” است ، زیرا شما باید تنظیمات را خودتان تنظیم کنید. برای شبکه های خانگی ، این مسئله فقط با چند دستگاه جایی برای نگرانی ندارد . اما برای شبکه های بزرگتر ، این یک مشکل است.

تنظیمات نادرست منجر به خطاهای تعارض آدرس های آِی پی بیشتر می شود. به عنوان مثال ، اگر یکی از دستگاه های خود را روی آدرس آی پی 192.168.0.10 قرار دهید ، و مودم شما همچنان به طور خودکار آدرس های آی پی را توزیع می کند ، در این مرحله در برخی مقطع به یک دستگاه دیگر به همان آی پی داده می شود، در اصل آی پی های ایستا می توانند کاملاً مشکل ساز باشند.

به طور خلاصه: از آی پی استاتیک استفاده نکنید.

همچنین بخوانید  چگونه ویندوز 10 را برای بازی کردن بهینه سازی کنیم؟

استفاده از آی پی رزرو شده به جای آی پی استاتیک

به جای اینکه بخواهیم تنظیمات دستی را در هر سیستمی که می خواهیم یک آدرس آی پی استاتیک به آن اختصاص دهیم ، پیکربندی کنیم ، از سیستم مورد نظر آدرس آی پی اتوماتیک را مشاهده و در مودم به سادگی “ذخیره” می کنیم.

با انجام این کار ، ما اطمینان می دهیم که سیستم های ما دارای آدرس آی پی هستند که هرگز تغییر نخواهند کرد ، بدون اینکه واقعاً یک آدرس آی پی استاتیک اختصاص دهند ، این امر باعث پیچیده تر شدن مشکلات می شود.

دستورالعمل نحوه انجام این کار بسته به سازنده و مدل مودم شما متفاوت خواهد بود.

اگر روتر شما تحت آن لیست قرار ندارد ، به طور کلی صحبت می کنید: به دنبال بخشی با نام “DHCP” یا بخش “LAN Setup” باشید. سپس به دنبال گزینه “Static Leases” یا “Reserved Lease Info” باشید.

دو یا تعداد بیشتری فیلد وجود دارد که برای اضافه کردن آدرس جدید آی پی رزو شده، باید آنها را پر کنید. اولین آدرس سخت افزاری مک آدرس است که برای هر دستگاهی در جهان بی نظیر است. دوم آی پی است که می خواهید آن را اختصاص دهید.

استفاده از آی پی رزرو شده به جای آی پی استاتیک

در مثال زیر ، یک رزرو DHCP را برای دستگاه با مک آدرس “E0:CB:4E:A5:7C:9D” و آی پی “192.168.0.10” اضافه کرده ایم.

استفاده از آی پی رزرو شده به جای آی پی استاتیک

همچنین اگر دوست دارید می توانید آدرس آی پی را به چیزی جدید تغییر دهید اما برای دریافت آدرس جدید باید دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *