تبلیغات

اسپیکر آیفون ، آیپد از کار افتاده است؟ حل مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون

iPhone-Speaker-Not-Work-Fixed-TechTip

اینکه شما در حال گوش کردن به موسیقی هستید یا در حال مکالمه کردن هستید ، باید حتما از اسپیکر آیفون خود صدایی را بشنوید. اما اگر زمانی برسد که احساس می کنید اسپیکر آیفون یا آیپد شما دچار مشکل شده است ! چگونه می توان آن را تعمیر کرد و از حالت خراب بودن خارج کرد؟ یا از کجا می توان متوجه شد که اسپیکر آیفون یا آیپد مورد نظر داخل خود آب ندارد یا مشکل در پخش صدا ندارد؟

در برخی موارد ، شما تنها راهی که دارید این است که به بخش پشتیبانی اپل بصورت حضوری مراجعه کنید. البته باید این مورد هم گفته شود که شرکت اپل هیچ بخشی یا محلی برای انجام امور گارانتی گوشی ندارد و شما باید خارج از ایران به بخش پشتیبانی اپل بروید. در غیر اینصورت شما می توانید در صورت گارانتی بودن گوشی خود توسط شرکت های داخلی ایرانی به شرکتی که گوشی شما را گارانتی کرده است مراجعه کنید. با این حال ما برای شما راه حل هایی را قرار داده ایم که توسط آن نیاز نیست به پشتیبانی مراجعه کنید.

چگونه بفهمیم که اسپیکر آیفون به خوبی کار می کند؟

حل مشکل اسپیکر آیفون

چگونه می توان تشخیص داد که آیا واقعا مشکل از اسپیکر آیفون است یا خیر؟ یک مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری؟ قبل از اینکه به برخی از اصول بپردازیم ، بیایید اولین تلاش خود را بکنیم. ابتدا هدفون های خود را به گوشی متصل کنید ، اگر صدای موزیک را توسط هدفون یا هندسفری خود می توانید گوش کنید ، و در زمانی که با جدا کردن هدفون صدای موزیک قطع می شود ، این بدان معناست که مشکل از اسپیکر آیفون شما است.

بدین منظور به مسیر Settings > Sounds رفته و اطمینان پیدا کنید که گزینه ی Change With Buttons فعال باشد. با فعال بودن این گزینه شما می توانید صدای گوشی را با استفاده از کلید های ولومی که در کناره گوشی قرار دارند تغییر دهید.

بعد از اینکه این گزینه را فعال کردید ، حالا باید توسط دکمه های تغییر صدا که در کنار گوشی قرار دارند صدای گوشی را در آخرین حالت و بیشترین صدا قرار دهید. بالای آیکون نوشته خواهد شد که صدایی که در حال بلند شدن است مختص Ringer (زنگ گوشی) یا Headphones (هدفون) است. اگر برای شما دومی بود این بدان معناست که داخل هدفون شما مشکلی وجود دارد که باید بیشتر مواقع آن را تمیز کنید.

وارد تنظیمات شده و  در بخش Sounds ، به قسمت Ringer And Alerts بروید. حالا با استفاده از دکمه های ولوم صدای گوشی را کم یا زیاد کنید و این کار را تکرار کنید ، شما باید صدای زنگ گوشی را بشونید حتی اگر گوشی در حالت سایلنت باشد!

اگر هیچ صدایی نمی شنوید ، قطعا این یک مشکل سخت افزاری است که شما باید به محل گارانتی گوشی خود برای اسپیکر آیفون مراجعه کنید. اما اگر صدایی را می شنوید باید بگوییم که خوش شانس هستید!

حل مشکل کار نکردن اسپیکر آیفون

مشکل اسپیکر در آیفون

البته با توجه به روش بالا هنوز هم روش های مختلفی برای این وجود دارد که چرا اسپیکر آیفون کار نمی کند و چگونه بخواهیم اسپیکر آیفون را درست کنیم. در این بخش با ما همراه باشید تا روش های دیگر برای حل مشکل اسپیکر آیفون را باهم مرور کنیم.

اطمینان حاصل کنید که گوشی در حالت سایلنت (Silent) نباشد. همچنین شما باید مطمعن باشید که گوشی خود را به دستگاهی مانند هدفون بلوتوثی وصل نکرده باشید. اگر بلوتوث گوشی روشن است ، همانطور که گفته شد حتی تماس های ورودی به هندسفری یا هدفون بلوتوثی شما انتقال داده خواهد شد. بدین منظور در تنظیمات به مسیر Settings > Bluetooth رفته و در صورت وجود اتصال آن ها را قطع کنید.

قدم بعدی بررسی کردن نسخه ی نصب شده ی iOS است ، برای بروزرسانی سیستم عامل iOS به مسیر Settings > General > Software Update و گوشی خود را بروز کنید. شاید این روش پاسخ گو نباشد اما همیشه بروز بودن باعث می شود برخی مشکلات در گوشی ها مانند اسپیکر آیفون حل شود.

بعد از بررسی کردن موارد بالا ، یک راه دیگر که بیشتر از همه تاثیر دارد می ماند ! این روش ری استارت نرم یا Soft Restart است. این روش در زمانی که انجام دهید باعث می شود تا اشتباهات نرم افزاری یا باگ های احتمالی بدون از دست رفتن اطلاعاتی رفع شوند. شما می توانید برای ری استارت کردن گوشی خود نسبت به مدل مورد نظر از لیست زیر اقدام کنید :

  • برای گوشی های آیفون ۸/پلاس و آیفون X : ابتدا دکمه ی افزایش صدا را فشار داده و سریعا رها کنید ، دوباره این کار را پشت با دکمه کاهش صدا انجام داده و در نهایت دکمه پاور یا خاموش/روشن را نگه دارید تا زمانی که لوگو اپل را ببینید.
  • برای گوشی های آیفون ۷/پلاس : دکمه خاموش/روشن و کاهش صدا را فشار داده و باهم نگهدارید تا زمانی که لوگوی اپل را مشاهده کنید.
  • برای گوشی های آیفون ۶ و پایین تر : دکمه هوم و خاموش/روشن را باهم فشرده و نگهدارید تا زمانی که لوگو اپل را مشاهده کنید.

فعال کردن اسپیکر آیفون برای بررسی مشکل اسپیکر آیفون

روشن کردن اسپیکر آیفون

زمانی که تماسی برقرار کرده اید ، گوشی را از گوش خود دور کرده تا صفحه روشن شود. از لیست آیکون ها Speaker را در سمت بالا راست قرار دارد انتخاب کنید. با فعال شدن گزینه اسپیکر صدایی که پخش خواهد شد از اسپیکر آیفون خواهد بود و دیگر شما نیازی نیست گوشی را کنار گوش خود نگهدارید. اگر شما توسط بلوتوث به اسپیکر دیگری غیر از گوشی خود متصل شده اید ، یک منو برای شما نمایش داده خواهد شد که برای ادامه یا برقراری تماس می تواهید کدام خروجی (اسپیکر) انتخاب شود.

اما اگر میخواهید تمامی تماس های شما در هر صورت به اسپیکر آیفون شما انتقال داده شود باید به مسیر ، Settings > General > Accessibility > Call Audio Routing بروید. با انتخاب کردن Speaker می توانید مشخص کنید در زمان تماس گرفتن صدا تنها از اسپیکر خارج شود. خوشبحتانه شما در صورت نیاز می توانید تنظیمات را در رابطه با اسپیکر آیفون تغییر دهید.

برطرف کردن اسپیکر آیفون با تمیز آن

تمیز کردن اسپیکر آیفون

حتی کوچکترین ذره ای گرد و خاک در گوشی می توانید به گوشی یا اسپیکر آیفون شما آسیب برساند. در برخی موارد ، گرد و خاک موجود در اسپیکر آیفون باعث می شود روی صدای خروجی تاثیر بگذارد اگر احساس می کنید پورت هدفون گوشی دچار کثیفی یا گرد و خاک شده است توسط یک جسم نرم مانند گوش پاک کن داخل پورت را تمیز کنید. بهترین راه برای تمیز کردن پورت هدفون استفاده از گوش پاک کن است چرا که به راحتی می توانید آن را داخل پورت کرده و پورت را تمیز کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که این کار را به درستی و تمرکز انحام دهید تا پورت هدفون شما یا اسپیکر آیفون دچار مشکل نشود.

چگونه آب داخل اسپیکر آیفون را خارج کنیم؟

متسفانه آب گرفتگی گوشی جزو گارانتی محسوب نمی شود. این موضوع به این دلیل است گوشی در برابر چربی و مایعات مقاوم است. اما هنوز هم ممکن است در برابر آب و مایعات مقاومت خود را از دست دهد. جنس و بدنه ای که گوشی شما توسط آن ساخته شده است باعث می شود توسط آن در برابر آب مقاومت کند.

توجه داشته باشید در زمانی که گوشی شما خیس شده است یا احساس می کنید آب یا مایع داخل گوشی شده است آن را به شارژر یا کابلی متصل نکنید.

بدین منظور برای رفع آب رفتگی در اسپیکر آیفون گوشی خود را به صورت 45 درجه و اسپیکر ها به سمت زمین باشد بگیرید. برای اینکه قطره ها را خشک کنید با اتسفاده از یک پارچه این کار را انجام دهید. شما همچنین می توانید برای جذب آب از مواد دیگر مانند پنبه استفاده کنید. اگر هنوز احساس می کنید آب یا مایعی در اسپیکر آیفون شما قرار دارد ، به آرامی محل مورد نظر را با انگشت تپ کرده و با استفاده از فن کوچکی آب را خارج کنید.

برخلاف روش های دیگری که شنیده اید شما نباید در زمان خیس شدن گوشی را در یک ظرف پر از برنج قرار دهید  ، چرا که به گوشی شما صدمه می زند. با این حال شما می توانید از سیلیکا ژل هم استفاده کنید. معمولا این ژل ها که دایره ای هستند در جعبه های کفش ها دیده می شوند. توجه داشته باشید که این ژل های سیلیکا را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید چرا که خطرناک هستند.

ویبره ی گوشی همچنان می تواند کمک به این کند که آب ها و مایعات داخل گوشی کمی خارج شود. برخی افراد موزیک اجرا می کنند! بعضی موارد هم با استفاده از برنامه  ی Sonic که کار این برنامه ایجاد ارتعاشات و صدایی پرقدرت ایجاد می کند. پس برای استفاده از این برنامه مواظب گوش های خود باشید ، البته بیشتر این موضوع برای کودکان و حیوانات است که با صدای این برنامه گوششان اذیت شود.

چگونه صدای اسپیکر آیفون را بلند تر کنیم؟

افزایش صدای اسپیکر آیفون

ممکن است درکل مشکلی با اسپیکر آیفون یا آیپد شما نباشد ، شاید می خواهید تنها صدای آن را بیشتر کنید!

گوشی را روی یک سطح رسانا یا گود قرار دهید. شما می توانید از جنس چوب یا فلز استفاده کنید که باعث می شود ارتعاشات بیشتری را انتقال و ایجاد کنند. همانطور که گفته شد گوشی خود را داخل یک ظرف گود مانند کاسه قرار دهید ، این روش می تواند به صدای گوشی شما هم کمک کند. با این حال شما نباید گوشی خود را روی جنسی قرار دهید که ویبره یا ارتعاشات را جذب کند مانند کاغذ!

به غیر موارد بالا ، روش های دیگر برای افزایش صدای اسپیکر آیفون وجود دارد که مانند پچ های نرم افزاری ، برطرف مشکلات سخت افزاری و برنامه های شخص ثالث.

اگر هنوز هم اسپیکر آیفون یا آیپد شما کار نمی کند چه باید کرد؟

اگر شما “تمامی” مواردی که در بالا گفته شد امتحان کردید و نتیجه ای نگرفتید ، باید بگوییم که خبر بدی برای شما در راه است ! مطمعنا مشکل سخت افزاری برای گوشی شما پیش آمده است و شما باید به گارانتی گوشی خود مراجعه کنید تا گوشی را بررسی کنند.

اما اگر احساس می کنید صدای اسپیکر های گوشی شما ضعیف است پیشنهاد می شود از اسپیکر های جداگانه استفاده کنید تا بتوانید صدای بیشتری را هنگام گوش کردن موزیک تجربه کنید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *