تبلیغات

تبلیغات

استودیوی خانگی بهتر است یا استودیوی تجاری؟

studiotejari

اگر کارتان تولید محتوای ویدیویی باشد، پس حتما با این سوال مواجه شده‌اید که استودیوی خانگی راه بیندازم یا سراغ یک استودیو تجاری بروم؟ اگر هنوز جواب این سوال را پیدا نکرده‌اید، باید بگوییم هیچ جای نگرانی نیست. در ادامه این مطلب، قرار است درباره ویژگی‌های استودیو خانگی و تجاری صحبت کنیم. بین این دو مدل استودیو، مقایسه‌ای انجام خواهیم داد تا بهتر تصمیم بگیرید. قبل از خواندن مقاله، به نظر شما کدام یک بهتر است؟

 

استودیوی خانگی

ویژگی‌های استودیو خانگی

بیایید ابتدا سراغ ویژگی‌های استودیو خانگی برویم. برای آنکه بتوانید تولید محتوای ویدویی را باکیفیت انجام بدهید، داشتن یک استودیو خانگی کافی است. به شرط آنکه بتوانید تجهیزات خوبی فراهم و شرایط مطلوبی را ایجاد کنید. زمانی که می‌گوییم تجهیزات خوب، قطعا منظورما تجهیزات درجه یک و آخرین مدل نیستند. اگر این‌ها را داشتید که دیگر نیازی نبود به استودیو تجاری بروید! در شرایط کمبود بودجه، به راحتی می‌توانید یک استودیو خانگی درست کنید که حداقل امکانات واجب را دارد. حالا مزیت‌های استودیو خانگی را مرور کنیم:

 • نیاز به فضای بزرگ ندارید؛
 • برای بودجه‌های پایین و کم، مناسب است؛
 • اگر مراقب وسایلتان باشید، نیازی به تعمیر مداوم نخواهند داشت؛
 • لازم نیست هزینه اضافه برای اجاره بپردازید؛
 • هر زمانی که بخواهید در دسترستان است؛
 • می‌توانید هر زمانی که نیاز شد، تجهیزات را پیشرفته‌تر کنید؛
 • با یک میکروفون خوب، ضبط صدا به خوبی استودیو خواهد بود؛
 • در محیطی آشنا هستید. به همین خاطر راحت‌اید و استرس نخواهید داشت؛

 

این از مزایای استودیو خانگی. اگر بودجه کمی دارید و می‌خواهید تولید محتوای ویدویی را شروع کنید، استودیو خانگی، یک انتخاب خوب است. با این حال، این استودیو معایب خاص خودش را نیز دارد. در ادامه، معایب استودیو خانگی را نیز، در ادامه مرور خواهیم کرد.

 اگر تولید محتوای ویدویی را در نظر دارید، پس به یک بک‌گراند یا پس زمینه زیبا نیز نیاز خواهید داشت. یکی از معایب استودیوهای خانگی، نبود فضای کافی برای ایجاد بک گراند یا صحنه مناسب فیلم‌برداری است. از طرف دیگر، بعد از گذشت مدتی، شاید بخواهید پس‌زمینه را به هر دلیلی تغییر بدهید. اما در استودیو خانگی، این کار هزینه اضافی خواهد داشت و ممکن اصلا امکان پذیر نباشد.

یکی دیگر از معایب استودیو خانگی، عایق‌بندی صداست. حتی اگر با یک میکروفون عالی کار را شروع کنید، ممکن است برای حرفه‌ای‌تر شدن، نیاز به عایق‌بندی صدا داشته باشید. باید بگوییم که هزینه عایق‌بندی صدا، بالاست و ممکن است با استودیو خانگی شما، جور در نیاید.

نکته بعدی درباره معایب این استودیو، مزاحمت است. قطعا باید زمانی فیلم‌برداری را شروع کنید که کسی در خانه نیست و هیچ حواس‌پرتی برای شما به وجود نمی‌آید. در غیر این صورت، حواس‌پرتی‌های متعدد کیفیت کارتان را پایین می‌آورد. پس اگر فکر می‌کنید خانه‌تان به اندازه کافی ساکت و آرام نیست، بهتر است استودیو خانگی را از ذهنتان بیرون کنید.

همچنین بخوانید  سامورایی ها اسنپ پی و سایت نظارت دات کام را هک کردند!!

 

ویژگی استودیو تجاری

استودیو خانگی را به صورت کامل بررسی کردیم. حالا باید سراغ استودیو تجاری برویم. یک استودیوی ضبط حرفه‌ای، به منظور ضبط صدا در یک فضای کنترل شده طراحی شده است. این استودیوها به روشی کاملاً خاص ساخته شده‌اند تا بهترین محیط را برای تولید محتوای صوتی و تصویری فراهم کنند. یک مهندس صدا و ضبط در این استودیوها مشغول به کار است تا خدمات لازم را به شما ارائه بدهد. پس، اگر دنبال ضبط حرفه‌ای هستید، سراغ استودیوهای تجاری بیایید. در ادامه، مزایای استودیوهای تجاری را با هم مرور می‌کنیم:

 • تجهیزات متنوع و حرفه‌ای؛
 • فضایی بزرگ برای فیلم‌برداری با بک‌گراندهای متنوع؛
 • فرآیند ضبط و تدوین، با ابزارهای حرفه‌ای انجام می‌شود؛
 • افراد متخصص به بالاتر بردن کیفیت ویدیو، کمک می‌کنند؛
 • محیطی آرام و بدون مزاحمت در اختیار شماست؛

 

این از مزایای استودیو حرفه‌ای. حالا باید سراغ معایب آن برویم. یکی از معایب استودیوهای حرفه‌ای، هزینه اجاره کردن آن‌هاست. اصولا به خاطر تجهیزات حرفه‌ای و خاص، هزینه کرایه این استودیوها زیاد است. اگر یک استودیو خانگی داشته باشید، می‌توانید هر زمانی سراغ ضبط بروید که دوست دارید. از طرف دیگر، نگرانی برای تمام شدن مدت زمان ضبط نخواهید داشت و می‌توانید با خیال راحت، آرام کارها را پیش ببرید. در حالی در استودیو تجاری، شما ساعت مشخصی را اجاره کرده‌اید. پس باید در آن ساعت مشخص، کارها را پیش ببرید. اگر موفق نشدید، باید هزینه‌ای دوباره بپردازید.

ممکن است ابتدای کار، تجهیز کردن استودیو خانگی کمی گران به نظر برسد؛ اما وقتی هزینه اجاره استودیو خارجی را برای هر ویدیو محاصبه می‌کنید، می‌بینید که استودیو خانگی به صرفه‌تر است. این استودیو، بیشتر برای تولید محتواهای ویدیویی تجاری و حرفه‌ای مناسب هستند. برای یک تولید محتوای ساده، نیاز به بسیاری از امکانات موجود در این استودیوها ندارید. در نتیجه، هزینه زیادی می‌دهید بدون آن که از بیشتر وسایل استفاده کنید. نظر شما چیست؟

  

استودیوی خانگی بهتر است یا استودیوی تجاری؟

یک بار دیگر معایب و مزایای هر دو استودیو را مرور کنید. حالا به نظر شما کدام بهتر است؟ باید بگوییم همه چیز بستگی به نیازهای شما دارد. لیستی از انتظارات و نیازهایتان تهیه کنید. بعد امکانات استودیو خانگی و تجاری را با این لیست مقایسه کنید. کدام یک پاسخگو نیازهای شماست؟ بودجه خود را تعیین کنید. هزینه لوازمی که برای استودیوخانگی به آن‎ها نیاز دارید و هزینه اجاره استودیو را برآورد کنید. کدام یک به بودجه شما می‌خورد؟ همیشه بهترین وجود ندارد. بهترین گزینه، آن موردی است که جواب نیازهای شما را بدهد.

همچنین بخوانید  قیمت پارتیشن های خانگی

برای تولید محتوای ویدویی ساده، نیاز به تجهیزات خاص و حرفه‌ای ندارید. در خانه با گوشی موبایل نیز می‌توانید این ویدیو را ضبط کنید. اگر دنبال تولید محتوای ویدیویی حرفه‌ای و خاص، مثلا برای تبلیغات یک برند هستید، آنوقت بهتر است سراغ استودیو تجاری بروید.

 

در این مقاله با معایب و مزایای استودیو خانگی و استودیو تجاری آشنا شدید. حالا می‌دانید که هر کدام از این استودیوها، برای انجام چه کاری مناسب هستند. اگر دنبال تولید محتوای ویدیویی هستید و هنوز ابتدای کارید، می‌توانید با کمترین تجهیزات در خانه، این کار را انجام بدهید. اگر دوربین گوشی شما کیفیت خوبی دارد، پس یک میکروفون و پایه گوشی بخرید. یک اتاق پر نور را انتخاب کنید. با وسایل داخل اتاق، دکوراسیون زیبا و ساده‌ای بچینید و کار ضبط فیلم را شروع کنید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *