تبلیغات

تبلیغات

تفاوت گیت و گیت هاب چیست؟ (تفاوت git و github)

gitchist

در میان افراد مبتدی یک تصور اشتباه وجود دارند که فکر می کنند گیت و گیت هاب، یک پلتفرم هستند. اما در صورتی که تفاوت گیت و گیت هاب را از یک توسعه دهنده بپرسید، می توانید ساعتها در مورد این موضوع برای شما صحبت کند و به شما بگویید که فرق git و github بسیار زیاد است و این دو مورد، پلتفرم های مجزا از یکدیگر هستند. آنها عملکردهای متفاوتی را انجام می دهند و برای اهداف متفاوتی ساخته شده اند. گیت و گیت هاب با اینکه نام های مشترکی دارند متعلق به یک شرکت نیستند. بنابراین در اینجا قصد داریم تا تفاوت بین Git و GitHub را مورد بررسی قرار دهیم تا افراد مبتدی نیز با این تو پلتفرم به خوبی آشنایی پیدا کنند.

GitHub یک پلتفرم اشتراک گذاری و کنترل نسخه برای ذخیره و مدیریت کد ها می باشد. با استفاده از این ابزار، می توانید با دیگران در پروژه ها از هر کجا همکاری کنید. این آموزش توضیح می دهد که GitHub برای چه مواردی استفاده می شود و تفاوت بین Git و GitHub را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم.

گیت Git چیست؟

گیت یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده رایگان و با کیفیت بالا است که برای ردیابی تغییرات در کد منبع در توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار میگیرد. در ابتدا به عنوان یک سیستم منبع باز برای هماهنگی وظایف بین برنامه نویسان ایجاد شد، اما امروزه به طور گسترده برای ردیابی تغییرات در هر مجموعه ای از فایل ها استفاده می شود. اهداف کلیدی Git به شرح زیر است:

گیت هاب

 

  • افزایش سرعت و کارایی
  • یکپارچگی داده
  • پشتیبانی از گردش کار توزیع شده و غیر خطی

اگر تا به حال با گیت git کار نکرده اید، باید بدانید که برنامه نویسی به صورت حرفه ای بدون این ابزار تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل نیز توصیه می کنیم تا آموزش git را مشاهده کنید. 

گیت هاب GitHub چیست؟

گیت هاب، یک مخزن Git مبتنی بر وب است. این سرویس میزبانی دارای فضای ذخیره سازی مبتنی بر ابر است. GitHub تمامی قابلیت های کنترل نسخه توزیع شده و مدیریت سورس کد Git را ارائه می دهد و در عین حال ویژگی های اختصاصی خود را هم اضافه می کند. این پلتفرم، همکاری با استفاده از Git را آسان‌ تر می‌کند.

گیت هاب

 

علاوه بر این، مخازن GitHub برای عموم باز است. توسعه دهندگان در سراسر جهان می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و به کد یکدیگر کمک کنند، آن را اصلاح یا بهبود بخشند و GitHub را به یک سایت شبکه برای متخصصان وب تبدیل کنند. فرآیند تعامل و مشارکت را کدگذاری اجتماعی نیز می نامند.

همچنین بخوانید  آموزش ضرب کردن چند عدد در گوگل شیت ( Google Sheets )

مقایسه عملکرد گیت و گیت هاب

تفاوت Git و GitHub در اصل بخش عملکرد آنها است. در حالی که آنها هر دو مدیریت سورس کد (SCM) را ارائه می دهند و ادغام و به اشتراک گذاری کد را آسان تر می کنند، تقریباً شباهت های آنها به اینجا ختم می شود. Git را به عنوان یک رایانه واحد و GitHub را به عنوان شبکه ای از چندین رایانه به هم پیوسته در نظر بگیرید، همه با یک هدف نهایی اما نقش بسیار متفاوتی برای نحوه رسیدن به هدف دارند.

در هسته خود، Git یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده (DVCS) رایگان و منبع باز است که برای مدیریت تمام تاریخچه کد منبع طراحی شده است. می تواند تاریخچه commit ها را حفظ کند، می تواند تغییرات را معکوس کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد کد را به اشتراک بگذارند. هر توسعه دهنده برای همکاری باید Git را روی دستگاه محلی خود نصب کرده باشد. معمولاً از آن به عنوان یکی از بهترین ابزارهای DevOps برای درک و استفاده در فضای توسعه‌ دهندگان یاد می‌شود و امروزه یکی از پرکاربردترین ابزارها است. شرکت‌هایی مانند آمازون، فیس‌بوک و مایکروسافت از آن استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر، GitHub یک سرویس میزبانی وب برای مخازن Git است. تمام DVCS SCM Git را ارائه می دهد و دارای برخی ویژگی های اضافی است. این شامل عملکردهای همکاری مانند مدیریت پروژه، مدیریت بلیط پشتیبانی، و ردیابی باگ است. با GitHub، توسعه دهندگان می توانند مخازن خود را به اشتراک بگذارند، به مخازن دیگر توسعه دهندگان دسترسی داشته باشند و نسخه های از راه دور مخازن را ذخیره کنند تا به عنوان پشتیبان ارائه شوند.

تفاوت محیط کاری git و github

تفاوت دیگر در مقایسه Git با GitHub محیطی است که این دو در آن کار می کنند. Git به صورت محلی روی یک سیستم نصب می شود، بنابراین توسعه دهندگان می توانند تاریخچه کد منبع خود را با استفاده از ماشین های محلی خود به عنوان مخزن مدیریت کنند. این بدان معناست که برای استفاده از Git نیازی به سرور متمرکز و دسترسی به اینترنت نیست. علاوه بر این، هیچ سیستم مدیریت کاربر و رابط کاربری گرافیکی اختصاصی دسکتاپ موجود نیست.

در همین حال، GitHub در فضای ابری ایجاد شده است، بنابراین دسترسی به اینترنت در زمان کار با آن ضروری است. همچنین دارای سیستم مدیریت کاربر داخلی و رابط کاربری گرافیکی کاربر پسند است. GitHub علاوه بر وب سایت اصلی خود، دارای یک نسخه دسکتاپ است که می تواند بر روی رایانه های محلی نصب شود تا به همگام سازی کد کمک کند. لازم به ذکر است که Git بدون GitHub قابل استفاده است، اما GitHub بدون Git قابل استفاده نیست. (GitHub در اصل برای کار درست با Git ساخته شده است.)

همچنین بخوانید  آموزش php پروژه محور + دانلود فلیم رایگان آموزش php پروژه محور

مدیریت دستورات Git و GitHub

توسعه دهندگان Git، یک ابزار کامند لاین را اجرا می کنند که در آن کدها مانند commit و ادغام در ابزار Git در دستگاه های محلی خود تغییر می کنند. در مقابل، GitHub رابط گرافیکی مبتنی بر ابر خود را در جایی که این وظایف انجام می شود، ارائه می دهد. این رابط همچنین به توسعه دهندگان کنترل دسترسی، ویژگی های همکاری و ابزارهای مختلف مدیریت کار را ارائه می دهد.

گیت هاب

 

وقتی صحبت از دستورات به میان می‌آید، Git منحصراً روی وظایف SCM مانند pull، push، commit، بازنشانی، واکشی و ادغام تمرکز می‌کند. در همین حال، GitHub به عنوان میزبان تیم های مخزن Git برای ذخیره کد خود در یک مکان متمرکز عمل می کند. در حالی که Git ابزاری است که برای مدیریت چندین نسخه از ویرایش‌های کد منبع که سپس به فایل‌های موجود در مخزن Git منتقل می‌شوند، استفاده می‌شود، GitHub به عنوان مکانی برای آپلود نسخه‌های یک مخزن Git عمل می‌کند.

بنابراین، به یک معنا، در مورد عملکرد Git در مقابل GitHub هیچ مقایسه ای وجود ندارد. آنها به جای رقابت با یکدیگر در این فضا مکمل هم هستند.

جدول مقایسه گیت و گیت هاب

 

گیت

گیت هاب

Git یک نرم افزار است.

یک سرویس است.

Git بر پایه لینوکس اجرا شده.

مایکروسافت گیت هاب را اجرا کرده.

یک ابزار خط فرمان است.

رابط کاربری گرافیکی دارد.

می توانید آن را به صورت محلی روی سیستم نصب کنید.

در وب میزبانی می شود و منحصراً مبتنی بر ابر است.

یک VCS برای مدیریت تاریخچه کد منبع است.

یک سرویس میزبانی برای مخازن Git است.

تمرکز آن بر اشتراک کد و کنترل نسخه است.

روی میزبانی سورس کد متمرکز است.

فاقد ویژگی مدیریت کاربر است.

دارای ویژگی مدیریت کاربر داخلی است.

Git در سال 2005 راه اندازی شد.

GitHub در سال 2008 منتشر شد.

Git دارای حداقل پیکربندی ابزار خارجی است.

یک بازار فعال برای یکپارچه سازی ابزار دارد.

دارای مجوز منبع باز است.

دارای یک ردیف رایگان و پرداخت برای استفاده است.

رابط دسکتاپ آن Git Gui نام دارد.

رابط دسکتاپ آن GitHub Desktop نام دارد.

 

جدول مقایسه گیت هاب با گیت لب

 

گیت هاب

گیت لب

منبع باز نیست.

این منبع باز برای نسخه جامعه است.

GitHub به زبان روبی نوشته شده است.

GitLab در Go، Ruby و Vue.jst نوشته شده است.

کاربران می توانند یک مخزن رایگان نامحدود داشته باشند.

کاربران می توانند یک مخزن عمومی ایجاد کنند.

در سال 2008 راه اندازی شد.

در سال 2011 راه اندازی شد.

این به کاربران یک مخزن خصوصی رایگان اما با سه شریک می دهد.

همچنین یک مخزن خصوصی رایگان فراهم می کند.

دارای رابط کاربری آسان و بصری است.

رابط کاربری آن راحت تر از GitHub است.

این به کاربران اجازه می دهد تا قابلیت استفاده را پیمایش کنند.

GitLab مسیریابی را در ویژگی مخزن فراهم می کند.

از این دو محبوب تر است.

محبوبیت کمتری نسبت به GitHub دارد.

GitHub فاقد این ویژگی است، اما کاربران می توانند تاریخچه commit را بررسی کنند.

کاربران می توانند نمودارهای توسعه پروژه را ببینند.

شرکت مایکروسافت مالک GitHub است.

GitLab Inc مالک GitLab است.

امنیت کمتری نسبت به GitLab به عنوان داشبورد امنیتی دارد و مطابقت مجوز وجود ندارد.

امن تر است.

GitHub اجازه اضافه کردن انواع دیگر پیوست ها را نمی دهد.

کاربران میتوانند انواع دیگری از پیوست ها را در GitLab اضافه کنند.

همچنین بخوانید  ایده های ساخت اپلیکیشن اندروید - 15 ایده جالب برای ساخت برنامه اندروید

 

جمع بندی

این مطلب توسط تیم تحریریه سایت امیر رسولی نوشته شده است. شما می توانید در این سایت انواع آموزش های برنامه نویسی پایتون، گیت و گیت هاب و آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت را https://amirrasooli.ir/آموزش-جاوا-اسکریپت/ مشاهده کنید.

منبع: simplilearn

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *