تبلیغات

تبلیغات

ورق استیل 316 به همراه معرفی کامل خواص فیزیکی و شیمیایی آن

steal-varagh1

ورق استیل 316 به همراه معرفی کامل

ورق استیل 316 یکی از موارد مهمی است که در صنعت بسیار استفاده می شود و می توانید به سادگی و به راحتی در مورد خصوصیات و ویژگی هایی که دارد تحقیق کنید. معمولا آلیاژهایی که در این دسته بندی قرار می گیرند، دارای گریدهای مختلفی هستند. این گرید بندی ها نیز بنا به استفاده از درصدهای مختلفی از مواد و عناصر است که در نهایت می تواند تفاوت هایی را در خواص فیزیکی و ماهیت آلیاژ مورد نظر ما به وجود بیاورد. در این مقاله در خصوص ویژگی های مربوط به ورق استیل 316 و همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی آن به طور کامل به بحث خواهیم پرداخت. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر و جامع تری در این زمینه دارید، بهتر است تا به سایت www.felez.org مراجعه نمایید.

خواص شیمیایی ورق استیل 316

ابتدا به بررسی خواص شیمیایی ورق استیل 316 خواهیم پرداخت تا مشخص کنیم که این ماهیت این ورق از چه موادی تشکیل شده است و به چه دلیل چنین خصوصیاتی را از خودش بروز می دهد. ویژگی های این ورق را بر اساس یک استاندارد و معیار خاص مشخص می کنند که با نام ASTM A240 شناخته می شود. این معیار نشان می دهد که ورق استیل 316 برای استفاده شدن در شرایطی که قرار است تحت فشار بسیار زیادی باشد، گزینه بسیار مناسب و خوبی است. استاندارد بعدی که مربوط به این ورق ها می شود نیز با نام ASM 5524 می شناسند. این استاندارد نشان می دهد که این ورق ها برای مواردی همچون صنعت خودروسازی و هوافضا نیز بسیار مناسب می باشند.

ورق استیل 316 به دو دسته 316 معمولی و 316L طبقه بندی می شود. میزان عناصر موجود در این دو دسته متفاوت است و همین موضوع می تواند سبب تفاوت های جزئی در این دو مدل شود. اما عناصری که در ادامه بیان می شوند در هر دو دسته وجود دارند و صرفا درصدهای آنان می تواند کمی متفاوت شود.

کربن، کروم، نیکل، مولیبدن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیسیوم، نیتروژن؛ این ها جز مواردی هستند که در ورق های استیل 316 استفاده می شوند و سبب می شوند تا خواص و ویژگی های فیزیکی مختلفی برای این آلیاژها پدیدار شود.

ورق استیل 316

 

خواص فیزیکی ورق استیل 316

اما در خصوص ویژگی ها و خواص مکانیکی ورق استیل 316 به چه مواردی می توانیم اشاره کنیم؟ ویژگی های مکانیکی این ورق همان چیزهایی هستند که به صورت ظاهری از یک ورق استیل می بینیم و به عنوان خواص آن می شناسیم. در ادامه این ویژگی ها را هرچه بهتر و بیشتر خواهیم شناخت تا بتوانیم در زمان استفاده از آن ها، راحت تر متوجه رفتار و واکنش فلز در موقعیت های مختلف شویم.

همچنین بخوانید  چطور تولیدی و پخش عمده لوازم تحریر ارزان را پیدا کنیم؟

ورق استیل 316 می تواند به خوبی در برابر اکسیداسیون مقاومت کند. میزان زنگ زدگی این نوع از آلیاژ در حد صفر است و همین موضوع سبب می شود تا بتوانید به شکل گسترده از آن استفاده کنید. سولفید کردن ورق استیل 316 نیز در حد میکروسکوپی بوده و حتی به قدری ناچیز است که به طور کامل از آن چشم پوشی می کنند.

این نوع از ورق ها می توانند در دمای 310 تا 1100 درجه به خوبی در طی چرخه های گرمایی مقاومت کنند؛ این مقاومت سبب می شود که بتوان به راحتی و به سادگی از آن ها در دماهای مختلف و برای کاربردهای گوناگون استفاده نمود. چقرمگی  این نوع از آلیاژ نیز بسیار بالا است. این میزان چقرمگی باعث می شود تا مقاومت درونی آلیاژ بالا رفته و بتواند به خوبی در برابر فشار و کشش ایستادگی کند. رسوب فاز سیگما یکی از معایبی است که می توانیم در خصوص ورق استیل 316 بیان کنیم. رسوب فاز سیگما برای این فلز می تواند در محدوده دمایی 650 تا 950 درجه سانتی گراد رخ دهد. بهتر است از این نوع ورق های استیل در این محدوده و طیف دمایی استفاده نکنید.

ورق استیل 316

 

نکات مهم پیرامون ورق استیل 316

در خصوص ورق استیل 316 مسلما چند نکته و مسئله بسیار مهم وجود دارد که در بیشتر مقالات به آن اشاره شده است و زمانی که قصد خرید این محصول را داشته باشید، به صورت عمده از زبان کارشناسان بخش فروش آن ها را خواهید شنید. این موارد به حدی اهمیت دارند که لازم دانستیم تا جدای از بخش خواص فیزیکی به آن ها بپردازیم.

  • مقاومت به خوردگی

اولین مورد مقاومت به خوردگی است که باید در نظر بگیریم. همان طور که می دانید در ورق های استیل 316 از میزان بالای کروم استفاده می شود. این مقدار از کروم علاوه بر آن که سبب می شود تا ورق مورد نظر ما بتواند در برابر حرارت و دمای بالا مقاومت خوبی از خودش نشان دهد، سبب بروز مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی های ناشی از آب و رطوبت نیز می شود. از ورق استیل 316 در آب دریا که معمولا دارای دمای 22 درجه است و املاح و نمک زیادی نیز دارد، می توانید استفاده کنید و نگران بروز خوردگی و حفره نیز نباشید.

مقاومت بعدی که از ورق استیل 316 می توانیم ببینیم مربوط به استحکام و ماندگاری در دماهای بالا و در برابر اتمسفرهای اکسید کننده  و کربوریزاسیون است. این موارد بیشتر در محیط های صنعتی و شیمیایی دیده می شوند و  استفاده از ورق استیل مناسب که در برابر مواد خورنده هستند، تاثیر بسیار زیادی بر روی روند کار دارد.

همچنین بخوانید  نکاتی که در هنگام خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ باید بدانیم!

مقاومت این ورق های استیل در برابر اسید نیتریک با دمای اتاق یا همان دمای 25 درجه و نیترات های ذوبی با دمای 425 درجه نیز مثال زدنی است. این دو ماده می توانند در موارد مختلفی کاربرد داشته باشند اما در نهایت باید بدانید که اگر فلز نگهداره و مخزن نگهداری از آن ها مقاوم به خوردگی در برابر این مواد نباشد، می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد.

  • مقاومت به اکسیداسیون

مورد بعدی که لازم است به آن پرداخته شود در خصوص مقاومت این فلز به اکسیداسیون است. این نوع از ورق استیل می تواند در کاربردهای متناوب و معمول تا دمای 1040 درجه سانتی گراد و در کاربردهای مداوم و دائمی تا دمای 1150 درجه سانتی گراد در برابر اکسیداسیون دوام بیاورد. اکسیداسیون معمولا در بالاترین حجم در برابر آب و رطوبت انجام می شود. اگر نیاز است تا از قیمت ورق استیل 316 مورد نظر در محیط های کاملا مرطوب استفا ده شود، بهتر است در محدوده دمایی 425 تا 860 درجه سانتی گراد از این نوع فلز استفاده نکنید، زیرا خطر رسوب کاربید و عدم مقاومت به اکسیداسیون وجود دارد.

جمع بندی

تمامی موارد و موضوعاتی که در زمینه این نوع از فلز و به ویژه گرید 316 بیان شد را می توانید در سایت www.felez.org به شکل بسیار بهتر و جامع تری پیدا کنید. فراموش نکنید که هر کدام از این موارد می توانند به شما کمک کنند تا در هنگام انتخاب خود کمتر اشتباه کنید و گریدی که برای کار شما مناسب تر است را خریداری نمایید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *