تبلیغات

خدمات شبکه چیست ؟

shabake

برای نصب و راه اندازی شبکه به صورت حرفه ای نیاز به شرکتهایی داریم که خدمات شبکه را ارائه می‌دهند. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که خدمات راه اندازی شبکه شامل چه مواردی می‌شود. اصطلاح خدمات برای  شبکه  توصیف طیف وسیعی از نرم افزارها و ابزارهایی است که در این تکنولوژی به کار می‌رود که توسط یک گروه متخصص  مدیریت شده و در رایانه‌های شبکه توزیع می شود. یک محیط که دارای شبکه های کامپیوتری است زمانی ایجاد می شود که دو یا چند کامپیوتر به یکدیگر یا یک سرور اصلی متصل شوند. در این صورت کامپیوترها قادر به دسترسی به فایل‌ها و ابزارهای مشترکی از یک مکان هستند.

از مزایای راه اندازی شبکه ها می‌توان به امنیت در انتقال اطلاعات، کاهش هزینه ها، دسترس بودن همیشگی دیتاها اشاره کرد. 

خدمات شبکه چیست؟ 

خدمات این بخش شامل طیف گسترده ای از ابزارها و تنظیمات نرم افزاری است که نام بردن تک تک این خدمات امکان پذیر نیست. اما در مباحث شبکه ای دو بحث اصلی وجود دارد. یکی بخش پسیو در شبکه است و دیگری بخش اکتیو یا نرم افزاری.  

خدمات اکتیو در شبکه 

اکتیو به معنای فعال است. در این بخش تمامی خدماتی که ارائه می‌شود سرویس ها و یا نرم افزاهایی هستند که به گونه ای کار در شبکه را برای ما آسان تر می‌کنند. بخش پسیو به تنهایی نمیتواند نیاز های ما را برطرف کند. هر مجموعه ای بعد از راه اندازی و کابل کشی و نصب تجهیزات نیاز دارد که این قطعات را قابل استفاده کرده. بخش اکتیو کمک می‌کند تا تجهیزات به کار رفته در مدار شبکه شروع به کار کنند. 

اما مجموعه خدمات شبکه ای که در بخش اکتیو انجام می‌شود:

هر تنظیمات یا کانفیگی که بر دستگاه های شبکه انجام شود را خدمات اکتیو شبکه می‌گویند. اما اگر بخواهیم از بعضی از آنها نام ببریم موارد زیر نشان دهنده خدمات این بخش است. 

 1. مانیتورینگ در شیکه 
 2. راه اندازی سرور و نصب ویندوز سرور 
 3. ارائه راهکارهای مجازی سازی در بخش سرور و دسکتاپ 
 4. نصب و راه اندازی سرور و دامین 
 5. فایل سرور
 6. کریو کنترلر
 7. راه اندازی اکتیو دایرکتوری
 8. راه اندازی تمامی سرویسهای شبکه و اکتیو دایرکتوری مانند DNS، DHCP  و…. 
 9. پیاده سازی پست الکترونیک سازمانی
 10. راه اندازی و پشتیبانی سرورهای مبتنی بر ویندوز و لینوکس
 11. راه اندازی Voip و پشتیبانی از این سیستم 
 12. کانفیگ روتر و سوییچ ها
 13. راه اندازی سیستم های امنیت شبکه
 14. راه اندازی سیستم پشتیبان گیری هوشمند (Backup)
 15. انجام تنظیمات و پیکربندی جهت کنترل و مدیریت یکپارچه سیستم‌ها، اکانت‌ها، فایل‌ها و …
 16. پیکربندی و راه اندازی سیستم های فایروال 
 17. راه اندازی مدیریت اینترنت، یوزرها و مدیریت پهنای باند
 18. انجام خدمات شبکه های وایرلس
 19. پشتیبانی شبکه
 20.  نصب و پیکربندی تجهیزات سخت‌افزاری تحت شبکه با برندهای سیسکو، میکروتیک، HP ،SuperMicro ،Juniper ،Intel و 

خدمات شبکه

خدمات پسیو در شبکه 

منظور از خدمات شبکه در بخش پسیو همان کابل کشی و راه اندازی تجهیزات شبکه است. خدمات پسیو به عنوان ستون اصلی و ابتدایی یک شبکه مورد استفاده قرار میگیرد؛ لذا بدون وجود این تجهیزات و خدمات امکان راه اندازی شبکه وجود نخواهد داشت. نکته مهم در این بخش : سرعت یک شبکه به شدت به نوع سیستم کابل کشی آن شبکه بستگی دارد. پس اگر سرعت برای شما مهم است هرچقدر کابل‌های شبکه‌ ای شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، از شبکه‌ی قدرتمندتری برخوردار خواهید بود.

اما هزینه‌ی خدمات راه اندازی زیرساخت شبکه به عوامل بسیار مختفی بستگی دارد، از جمله این عوامل میتوان به نوع شبکه، وسعت و گستردگی شبکه، تعداد نودهای استفاده شده در شبکه و .. اشاره کرد.

 1. طراحی شبکه و نقشه شبکه جهت نگهداری در مستندات که اگر بعدها نیاز به جابجایی یا تغییرات بود از روی این نقشه پشتیبانی و خدمات شبکه آسان تر می‌شود. 
 2. اجرای کابل کشی شبکه و یا حتی در بخش های مختلف دیگر کابل کشی تلفن یا برق و دوربین مدار بسته 
 3. اجرا و پیاده سازی شبکه ساختار یافته
 4. آرایش انواع رک ایستاده و دیواری که کمک بسیار زیادی به منظم شدن و عیبیابی شبکه می‌کند. 
 5. ارتقا و بهینه سازی زیرساخت شبکه های  قدیمی و با سرعت پایین 
 6. طراحی و استاندارد سازی دما و یا کابل کشی اتاق سرور
 7. نصب نودها، پریزها، کیستون‌ها و پچ پنل
 8. نصب رک و اتاق سرور
 9. نصب  و راه‌اندازی دوربین های مداربسته دیجیتال و یا حتی آنالوگ 
 10. نصب سنسورها و تجهیزات هوشمند سازی جهت کنترل شبکه و یا اتاق سرور 
 11. نصب سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق برای اتاق سرور و یا دیتاسنتر 
 12. نصب هرگونه تجهیزات مورد استفاده در شبکه مانند: سوئیچ، روتر، سرور، رادیو
 13. ارائه نقشه و گزارش کار از بستر کابلی و بی‌سیم شبکه
 14. داکت کشی شبکه و ترانکینگ شبکه

مجموعه آوش نت چگونه به راه اندازی و خدمات شبکه شما کمک می‌کند؟ 

مجموعه آوش نت ارائه دهنده و فعال در زمینه انواع خدمات پسیو و اکتیو، همچنین بخش پشتیبانی در شبکه‌های کامپیوتری است. افتخار تیم ما کیفیت ارائه خدمات به تمامی مشتریان است. پشتیبانی بی چون و چرا از شبکه اجرا شده در دستور کار ما قرار دارد و هیچ مشتری بدون رضایت ما را ترک نخواهد کرد. استفاده از نیروی متخصص و کاربلد این اطمینان را به کارفرمایان خواهد داد تا ما را بعنوان پشتیبان شبکه خود انتخاب کنند و ما مفتخریم که در جهت رضایت هرچه بیشتر مشتریان انواع خدمات مورد نیاز آنها را ازائه دهیم. 

تمامی خدماتی که در زمینه شبکه به مشتریان ارائه می‌شود به عنوان یک راهکار مناسب در جهت پیشرفت شغلی و منابع انسانی است و برای 90 درصد شرکت‌ها و مجموعه‌ها با هر موضوع فعالیتی مناسب است.

چند سوال مهم درباره خدمات شبکه 

آیا پشتیبانی شبکه به صورت تلفنی هم امکان پذیر است؟ 

بله در مواقعی که مشکلات بوجود آمده خیلی پیچیده نیستند، می‌توان با یک تلفن هم مشکل را حل کرد. اما اگر با این روش مشکل حل نشود می‌توان از خدمات ریموتی استفاده کرد.

هزینه خدمات شبکه چقدر است؟ 

هزینه خدمات شبکه

با توجه به گسترده بودن این خدمات نمی‌توان دقیق گفت که چه هزینه ای را برای شبکه ها باید انجام دهیم. اما به طور معمول بعضی از این خدمات همانند کابل کشی تعرفه های مشخصی دارد. برای مثال بسته به نوع کابل و متراژ شما می‌توان گفت که از مبلغ متری 3.500 تومان تا 10.000 هزار تومان متفاوت است. اما در بخش اکتیو به دلیل خرابی های متعدد و وجود انواع خدماتی که باید ارائه شود نمی‌توان گفت که هزینه ای باید پرداخت کرد. 

تبلیغات