تبلیغات

هر آنچه از پروژه اسکارلت ایکس باکس 2 و پلی استیشن 5 می دانیم

Xbox-project-scarlett-vs-PlayStation-5

پروژه اسکارلت : تا رونمایی نسل جدید کنسول های بازی چیزی باقی نمانده و دو کمپانی مایکروسافت و سونی سخت در حال توسعه کنسول بازی نسل نهمی خود هستند . تاکنون شایعات مختلفی درباره نسل بعدی ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شده و این طور پیداست با یک مدل برجسته در هر دو نسخه رو به رو هستیم. با نزدیک شدن به نسل نهم کنسول های بازی، اخبار پیرامون آنها همیشه بیش از قبل می شود. اخباری که شامل اطلاعات بزرگی شده و باید انتظار داشت با مدل های قابل توجهی از سوی تولیدکنندگان کنسول رو به رو شویم.

 

کنسول های بازی که طرفدارانشان سخت در انتظار معرفی نسل بعدی دستگاه های گیمینگ هستند، تا به حال جزئیات مختلفی کسب کردند. اطلاعاتی که نباید آنها را دست کم گرفت و به نوعی دو شرکت مایکروسافت و سونی درصدد ارائه محصولی برجسته هستند. در کنفرانس E3 2019 مایکروسافت ، ایکس باکس جدید به عنوان project scarlett معرفی شده و جزئیاتی از آن نیز در دسترس قرار گرفت. اما در E3 امسال سونی حضور نداشت و اطلاعاتی درباره کنسول نسل بعدی خود ارائه نداد. به هر حال هر دو کنسول مدل هایی قابل توجه هستند که می توانند نظر مخاطبان خود را جلب کنند.

 

در این مطلب قصد داریم درباره پروژه اسکارلت ایکس باکس 2 و پلی استیشن 5 اطلاعات بیشتری کسب کنیم، پس با تک تیپ همراه باشید:

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: حقیقت های کلیدی

 

این دستگاه ها چه مدل هایی هستند؟ پروژه اسکارلت یا همان ایکس باکس Two و پلی استیشن 5 که به عنوان کنسول های نسل جدید شناخته می شوند، قادرند تجربه بازی بزرگ را رقم زنند. هر دو کنسول نسل بعدی دستگاه های گیمینگ سونی و مایکروسافت هستند که گزینه های جالب توجهی به شمار می روند.

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: حقیقت های کلیدی

 

تاریخ عرضه پروژه اسکارلت و پلی استیشن 5؟ اگرچه تاریخ عرضه هیچ یک از این کنسول ها مشخص نیست، اما مایکروسافت در E3 2019 اعلام کرد که می خواهد این کنسول را در تعطیلات 2020 عرضه کند. در سوی دیگر سونی هیچ جزئیاتی از پلی استیشن 5 بخصوص تاریخ عرضه آن را اعلام نکرده است. بنابراین باید منتظر اطلاعات بیشتر و کاملی باقی ماند.

 

چه بازیهایی روی آن اجرا می شود؟ بازیهای نسل بعدی در حال حاضر مشخص نیستند اما بازی Halo Infinite تا حدودی تایید شده و احتمالا بازی Cyberpunk 2077 نیز دیگر عنوان خواهد بود. اطلاعات جامع و کاملی از عناوین نسل نهمی در دست نیست و پیش بینی می شود سال 2020 جزئیات بیشتری دردسترس قرار گیرد.

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: مشخصات سخت افزاری

 

اگرچه سونی پیش از مایکروسافت اولین جزئیات سخت افزاری پلی استیشن 5 را آشکار کرد، اما مایکروسافت هم در E3 2019 اطلاعات کمی را آشکار نکرد. نخست آن که هر دو دستگاه دارای قدرت سخت افزاری بالایی هستند و می توانند تا وضوح 8K را پشتیبانی کنند. بنابراین چنین پشتیبانی سخت افزار بزرگی می طلبد که هر دو شرکت سونی و مایکروسافت برای کنسول های بازی خود در نظر گرفتند.

 

 

سونی و مایکروسافت سعی کردند گرافیک و قطعات سخت افزاری قدرتمندی به کار گیرند. کنسول هایی که می توانند در مقایسه با نسل قبل وضوح گرافیکی بالاتر و واقع گرایانه تری ارائه دهند. مایکروسافت در E3 2019 برخی جزئیات سخت افزاری ایکس باکس اسکارلت را فاش کرد که به عنوان project scarlett شناخته می شود.

 

هر دو کنسول نسل نهمی به قدرتمندترین پردازنده و تراشه گرافیکی مجهز هستند. برای مثال پلی استیشن 5 دارای پردازنده نسل سومی رایزن AMD است که از نوع هشت هسته ای بوده و با معماری Zen 2 می تواند عملکرد بالایی از خود نشان دهد. گرافیک آن نیز از معماری نسل جدید Navi شرکت AMD است تا در کنار چیپ پردازشی قدرت محاسباتی و گرافیکی بالایی از خود نشان دهد.

 


بیشتر بدانید :

4 روش اساسی برای بهینه سازی ویندوز هنگام بازی کردن


 

باتوجه به اطلاعات افشا شده، در برخی قطعات پلی استیشن 5 و پروژه اسکارلت مدل هایی شبیه به هم هستند. زیرا هر دو شرکت سعی کردند قطعات AMD آن هم از پردازنده نسل سومی AMD و تراشه گرافیکی Navi بهره گیرند. اما احتمال دارد در برخی موارد شاهد اختلاف عملکردی باشیم که آنها را به گزینه های برجسته ای تبدیل می کند. یکی از نکته های جالب در کنسول های نسل جدید پشتیبانی فناوری ری تریسینگ است. این فناوری گرافیکی موجب می شود تا به سایه پردازی واقع گرایانه ای در بازیها دست پیدا کند و از این رو گرافیک بازیها جلوه واقعی تری خواهد داشت.

 

به گفته کارشناسان قدرت سخت افزاری هر دو کنسول در سطحی بالاست که می تواند با یک پی سی گیمینگ قدرتمند نسبتا برابر باشد. همچنین پلی استیشن 5 و پروژه اسکارلت از وضوح 8K پشتیبانی می کنند، و این وضوح همان کیفیتی است که تلویزین های هوشمندی با چنین رزولوشن کم نظیر هستند و همچنان در بازار فراگیری ندارند. گذشته از آن با قیمت بالایی نیز به فروش می رسند. این کیفیت بسیار بالاتر از وضوح 1080 پیکسلی نسل قبلی است  و چنین اختلافی بین نسل نهم و هشتم حقیقتا چشمگیر است. فریم ریت در نسل جدید کنسول ها نیز به 120fps می‌رسد نرخی که در نسل قبلی به سختی می توانست به 30 برسد. با تمام این ویژگی ها نسل بعدی کنسول ها توانمندی بالایی دارند.

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: چه بازیهایی در انتظار آنهاست

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: چه بازیهایی در انتظار آنهاست

 

هر دو شرکت سونی و مایکروسافت به دنبال توسعه عناوین بزرگی برای کنسول های نسل جدید خود هستند. اما در این میان نیز بازیهای شخص ثالث هم توسط استودیوهای شخص ثالث تحت توسعه قرار دارد. یکی از عناوین موردانتظار که دقیقا مشخص نشده آیا برای کنسول های نسل بعدی منتشر می شود یا خیر، Cyberpunk 2077 است. گذشته از عناوین شخص ثالث انبوهی از بازیهای انحصاری هم برای هر یک از کنسول ها در راه بوده که برای مثال پلی استیشن 5 با عناوین احتمالی Death Stranding یا TLOU 2 از راه می رسد.

 

در سوی دیگر project scarlett نیز انحصاری های کمی ندارد و از جمله باید به  Halo Infinite یا Forza MS 8 اشاره کرد. در حال حاضر هیچ یک از شرکت های سونی و مایکروسافت اطلاعاتی درباره انحصاری های نسل نهمی خود دردسترس قرار ندادند.

 


پیشنهادی :

معرفی بهترین دسته های بازی در سال 2019 و بررسی ویژگی هر کدام


 

بنابراین دشوار است تا اظهار نظری داشت و مشخص کرد باید چه بازیهایی را روی این کنسول های نسل جدید تجربه کرد. تاکنون تنها درباره سخت افزار پروژه اسکارلت و پلی استیشن 5 اطلاعاتی منتشر شده و انتظار داریم بزودی گزارش هایی درباره بازیهای انحصاری هر دو کنسول منتشر شود. البته تاحدودی این مسئله قابل پیش بینی است، اما همانطور که گفته شد نمی توان به شایعات بی اساس اشاره کرد. شایعه هایی که توسط منابع نزدیک دو شرکت منتشر شده و توسط سونی یا مایکروسافت تایید نشده است.

 

بنابراین امید می رود در اواخر سال 2019 یا اوایل 2020 سونی و مایکروسافت به معرفی دو کنسول نسل جدید بپردازند و حقیقت را برملا کنند تا دست از شایعه برداشته شود. همیشه پیرامون مسائل مهم شایعه ای وجود دارد و دو کنسول نسل جدید نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: انتظار قیمت

 

پروژه اسکارلت در برابر پلی استیشن 5: انتظار قیمت

 

صحبت درباره قیمت کنسول project scarlett و پلی استیشن 5 بیهوده است زیرا تاکنون هیچ یک از شرکت ها نظیر مایکروسافت و سونی به قیمت این کنسول های بازی اشاره نکردند. اما می توان حدس و گمان هایی داشت که تقریبا ما را به قیمت اصلی دو کنسول نزدیک می کند. ایکس باکس وان هنگامی که عرضه شد 499 دلار قیمت داشت و پلی استیشن 4 نیز با قیمت 399 دلاری به بازار عرضه شد. بنابراین پیش بینی می شود در بحث قیمت کنسول های نسل نهمی چیزی شبیه به این دو کنسول نسل هشتمی باشند، که البته افزایش قیمتی را هم تجربه خواهند کرد.

 

این نکته حائز اهمیت است که ایکس باکس وان در اوایل عرضه با دوربین حرکتی کینکت به فروش می رسید اما در حال حاضر کنسول نسل هشتمی مایکروسافت بدون این دوربین به فروش می رسد. این یعنی بخش بسیاری از قیمت XBOX ONE به کینکت اختصاص داشت. اما با شکست هایی که این کنسول به خود دید، مایکروسافت تصمیم گرفت کینکت را کنار بگذارد و به همان فروش کنسول خالی اکتفا کند.

 


بیشتر بدانید :

با استفاده از سرویس Stadia گوگل بازی ها را استریم کنید


 

با این تفاسیر مایکروسافت اشتباه گذشته را تکرار نخواهد کرد و کنسول جدید را با قیمتی مطلوب و ویژگی های بزرگ عرضه می کند. درباره پلی استیشن 5 نمی توان اظهار نظر دقیقی داشت، زیرا هیچ اطلاعاتی درباره آن به بیرون درز نکرد، بخصوص در زمینه قیمت. اما پیش بینی می شود نزدیک به 400 دلار باشد و به موازات آن مایکروسافت نیز برای ایکس باکس اسکارلت قیمت نزدیکی به این کنسول در نظر گیرد.

 

سخن پایانی

 

پروژه اسکارلت ایکس باکس 2 و پلی استیشن 5

 

چیزی تا رونمایی نسل جدید کنسول های بازی دو شرکت مایکروسافت و سونی باقی نمانده است. کنسول هایی که طرفداران سخت در انتظار معرفی آنها هستند تا هر چه سریعتر تجربه گیم پلی روی آنها داشته باشند. ایکس باکس اسکارلت یک کنسول نسل نهمی است که از قدرت سخت افزاری بالایی بهره می برد. این یعنی باید انتظار عملکرد بالایی را داشت که این کنسول را در نوع خود بی نظیر می‌کند. براساس اطلاعات بدست آمده، سونی نیز سخت در تلاش است تا مدلی قدرتمند را به بازار عرضه کند و بنابراین باید انتظار و توقع را نسبت به محصول شرکت ژاپنی افزایش داد.

 

شایعات بسیار است اما نمی توان به همگی آنها اشاره کرد. شایعه هایی که توسط شرکت های اصلی تایید نمی شود، بنابراین پیش بینی می توان کرد تا در آینده نزدیک رونمایی را از هر دو کنسول شاهد باشیم.

 

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *