تبلیغات

تبلیغات

اولین تصاویر مخابره شده از سیاه چاله فضایی پس از سال ها پردازش دانشمندان

Black-Hole-Scientist

از حدود یک هفته پیش تمامی خبرها حکایت از این داشتند که تلسکوپ هورایزن قرار است که تصویری از یک سیاه چاله فضایی را نمایش دهد که سرانجام در 11 آوریل 2019 مصادف با 21 فروردین 98 این تصویر در معرض دید همگان قرار گرفت ، برای اطلاعات بیشتر با تک تیپ همراه باشید

 

حجم عکس سیاه چاله فضایی

 

بنیاد NFS یا بنیاد ملی علوم، تصویری را منتشر کرده است ، این تصویر که در حال چرخش در وب سایت ها و سرویس های مختلف اجتماعی است برای اولین بار بر روی سایت بنیاد ملی علوم بارگزاری شده است.

 

سیاه چاله فضایی

 

جالب است بدانید که سایز این تصویر در ظاهر بی کیفیت حدود 183 مگابایت بوده است.  ولی با هجوم تعداد زیادی از کاربران به این وب سایت جهت مشاهده و دانلود عکس، بنیاد از آن جایی که با مشکل کمبود پهنای باند مواجه نشود، تصویر اصلی را به یک فایل JPG معمولی تغییر داده است.

 

سیاه چاله ثبت شده در مرکز کهکشان مسیه 87 بوده و بد نیست بدانید که این کهکشان بزرگ ترین کهشکان خوشه سنبله است. فاصلح این سیاه چاله تا کره زمین حدود 55 میلیون سال نوری بوده و اندازه آن نیز 6 میلیارد بار بزرگ از خورشید و 1500 برابر سیاه چاله راه شیری یعنی ساگیتاریوس آ است.

 

فضای دایره ای تیره در میانه تصویر در واقع یک سایه است که به دلیل افقی بودن رویداد تشکیل گشته است. نوری که در اطراف این سیاه چاله دیده می شود گاز داغ است که موفق شده از جاذبه سیاه چاله در امان بماند و بتواند قسمتی روشن در اطراف این حفره بسازد.

 


پیشنهادی :

برخی از اکانت های تلگرام خود به خود حذف شده اند


 

اما نکته حائز اهمیت این می تواند باشد که به گفته بنیاد ملی علوم، این یک تصویر واقعی از حجم غیرقایل تصور هرج و مرج و فوتون هایی است که این فضای خالی را پوشش می دهند و به هیچ وجه یک شبیه سازی یا طراحی به وسیله تکنولوژی های موجود نیست.

 

برخلاف ظاهر ساده که شاید افراد عادی تصور کنند که این یک عکس با کیفیت بسیار پایین باشد، زمانی حدود دو ساله برای ثبت کردن آن صرف شده است. در ماه آوریل 2017، دانشمندان موفق به جمع آوری دیتا ها شده بودند و در آن زمان مشخصات این سیاه چاله دریافت شد.

 

سیاه چاله قضایی

 

سپس با همکاری هشت رادیو تلسکوپ مختلف در سراسر جهان، دانشمندان توانستند به این موفقیت دست یابند که یک تصویر قابل دید را ثبت و ضبط کنند . حجم داده های جمع آوری شده توسط به میزان بسیار بالایی بوده و میزان دیتا یک این پروژه مانند میزان دیتا یک ساله هدرون ژنو در می باشد.

همچنین بخوانید  دوربین آیفون 11 نشان دهنده ی پیشرفت بزرگ اپل در این صنعت است

 

در ادامه کار وقتی که تمامی دیتا های هر هشت تلسکوپ مورد استفاده جمع آوری شد، همگی برای پردازش به مکان دیگر انتقال یافتند.

 

در واقع پس از جمع آوری دیتا، حالا نوبت به یک سپور کامپیوتر می رسد که تمامی این داده ها را ماه ها پردازش کرده و پس از تکمیل آن ها تصویر فعلی را به دانشمندان ارائه کند. در آخر تصویر توسط دیگر دانشمندان بررسی شده است تا بر روی صحت آن مهر تاییدی زده شود.

 

 

منبع :
DPREVIEW

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *