تبلیغات

تبلیغات

تفاوت حافظه رم و رام (RAM & ROM) در چیست؟

ram o rom

حافظه رم و حافظه رام کاملا فرق میکند باهم ، ولی برای ذخیره سازی و دسترسی سریع اطلاعات استفاده می شود. ولی اکثر کاربران از اطلاعات کافی برخوردار نیستند و اشتباه میکنند . با تک تیپ همراه باشید .

حافظه RAM یا رم چیست (Random Access Memory ) ؟

حافظه رم یا (Random Access Memory )

حافظه رم قسمتی از سخت افزار محسوب میشود , که داده هایی شامل: نرم افزار سیستم عامل و پردازش های سیستم نگهداری می کند تا در زمانی که پردازنده یا CPU داده ای را لازم داشت به سرعت به این داده ها دسترسی پیدا کند .

دادهای داخل حافظه RAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده دیگر دارند ، و هر نوع وقفه ای در جریان برق رایانه ، موجب از بین رفتن داده های موجود درحافظه میشود . از این حافظه برای نگه داری موقت اطلاعات استفاده می شود .

حافظه رم با ظرفیت های 2 ، 4 ، 8 ، 16 و خیلی بیشتر می توانید خریداری کنید ، میزان حافظه RAM که میخواهید برای سیستم خود انتخاب کنید باید کاملا با نوع سیستم عامل تون متناسب باشه  سیستم عامل های 32 بیتی ویندوز حداکثر از 4 گیگابایت حافظه رم پشتیبانی و استفاذه میکنند ، درصورتی که سیستم عامل های 64 بیتی یا سرور  مقدار بسیار بیشتری  را پشتیبانی کنند.

انواع حافظه رم RAM :

2 نوع حافظه رم داریم :

  • حافظه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory 
  • حافظه SRAM مخفف عبارت Static Random Access Memory

بیشتر بدانید :

تاثیر حافظه رم در افزایش سرعت بازی کردن

حافظه DRAM چیست :

هر حافظه ، تعداد خیلی زیادی بلاک برای نگه داری اطلاعات داره که کوچیک ترین واحد نگه داری اطلاعات بیت هستش. برای نگه داری هر بیت روش خاصی باید در نظر داشت ، که برای نگه داری هر بیت از یک خازن و ترانزیستور توی حافظه DRAM  استفاده میشود . شارژ و دشارژ شدن خازن به معنی صفر و یک محسوب میشود ، یعنی وقتی شارژ میشود بیت یک میشود ، وقتی دشارژ بشه بیت صفر میشود .

وقتی خازن شارژ بشه ، مسلما به مرور زمان شارژش تموم میشه و حتما باید شارژ خازن ریفرش بشه ، به همین خاطر که میگین Dynamic . چون هر لحظه اطلاعات باید ریفرش بشن . و مشکل بزرگی که وجود داره به قطع جریان برق اطلاعات داخل حافظه ازبین میروند.

بیشتر بدانید :

حل مشکل نشناختن رم توسط کامپیوتر

حافظه SRAM چیست :

در حافظه SRAM ، نیازی به ریفرش اطلاعات نیست ، به خاطر این که برای نگه داری هر بیت از شش ترانزیستو استفاده میشه برای نگه داری بیت از چهار ترانزیستور استفاده میشه و اون دوتای دیگه کنترل کننده نوشتن و خواندن حافظه رم محسوب میشن. و مجموع این شش ترانزیستور یک ثبات به نام فلیپ فلاپ تشکیل میدهند.

همچنین بخوانید  7 راهی که هکر‌ها اطلاعاتمان را از شبکه های اجتماعی سرقت می کنند

حافظه ROM یا رام چیست (Read Only Memory) :

معنی کلمه رام : حافظه رام داده ها را به صورت دائمی ذخیره می کند و داده ها با قطع جریان برق از بین نمیروند . از این حافظه برای حفظ داده ها و دستورالعمل هایی که برای راه اندازی رایانه لازم است , استفاده میکنند.

حافظه رام فقط خواندی هست و قابل نوشتن نیست و فقط در کارخونه سازنده اطلاعات بهش میدن و غیر قابل تغییر هست . حافظه های فقط خواندی نسبت به حافظه های رم شکننده تر و  یک جریان حاصل از الکتریسیته ساکن باعث سوختن یا تغییر اطلاعات شوند.

انواع حافظه رام (ROM) از لحاظ فناوری استفاده شده :

انواع مختلفی از حافظه رام وجود دارد ، که عبارت اند از :

  • حافظه برنامه پذیر PROM
  • حافظه  برنامه پذیر پاک شدنی EPROM
  • حافظه برنامه پذیر پاک شدنی الکتریکی EEPROM
  •  حافظه فلش Flash Memory یا حافظه های سریع

بیشتر بدانید :

آموزش برداشتن و اضافه کردن رم کامپیوتر و لپ تاپ ( افزایش رم سیستم)

حافظه PROM یا Programmable Read Only Memory :

حافظه PROM یا Programmable Read Only Memory :

از حافظه PROM ، برای زمانی استفاده می شود که تعدا کمی حافظه برنامه پذیر ROM با محتوایی خاص  مورد نیاز است ، مثل گذاشتن برنامه عملکرد یک لباسشویی در یک حافظه. PROM هم مثل حافظه ROM فقط خواندنی هست و یک بار داخل آن میتوان نوشت ، و این نوشتن به  صورت الکتریکی انجام میشود ، که تحهیزات خاصی نیاز دارد .

بیشتر بدانید :

آشنایی با بانک های حافظه ماژول حافظه ( Memory Bank )

حافظه EPROM یا Erasable Programmable Read Only Memory :

حافظه EPROM یا Erasable Programmable Read Only Memory :

حافظه EPROM  را می توان چندین بار پاک کرد و مانند PROM و ROM داده ها را برای مدت طولانی  نگه داری میکند ، این حافظه از PROM گران تر هست و دلیلش هم به خاطر قابلیت بازسازی مجدد آن است. حذف کردن اطلاعات حافظه EPROM انتخابی نبوده و تمام اطلاعات حذف میشود ، برای حذف داده ها باید حافظه EPROM را از محلی که نصب شده جدا و چند دقیقه زیر اشعه ماورا بنفش دستگاه پاک کننده EPROM قرار دهیم .

حافظه EEPROM یا Electronic Erasable Programmable Read Only Memory :

حافظه EEPROM یا Electronic Erasable Programmable Read Only Memory :

EEPROM حافظه فقط خواندنی برنامه پذیر پاک شدنی الکتریکی است ، مزیت آن اینه که در هز زمان بدون پاک کردن داده قبلی ، داده جدید نوشت . EEPROM  گران تر از EPROM هست به دلیل اینکه در یک تراشه یکسان تعداد بیت های EEPROM از EPROM کمتر هست .

ویژگی های حافظه EEPROM :

  • بازنویسی تراشه نیاز به جدا کردن تراشه از محل نصب ندارد،
  • برای تغییر دادن بخشی از حافظه، نیاز به پاک کردن کل داده نداریم ،
  • و برای انجام تغییرات در این نوع تراشه نیاز به داشتن دستگاه خاصی نداریم .
همچنین بخوانید  دانلود تلگرام - دانلود نسخه جدید تلگرام برای دستگاه و سیستم عامل ها

در این مقاله تفاوت حافظه رم و رام را متوجه شدید ، در صورتی که مشکلی داشتید در بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا مشکلتان را برطرف کنیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *