ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

بالا مطلب

تفاوت حافظه رم و رام (RAM & ROM) در چیست؟

ram o rom

حافظه رم و حافظه رام کاملا فرق میکنید باهم ، ولی برای ذخیره سازی و دسترسی سریع اطلاعات استفاده میشود. ولی اکثر کاربران از اطلاعات کافی برخوردار نیستند و اشتباه میکنند . با تک تیپ همراه باشید .

 

حافظه RAM یا رم چیست (Random Access Memory ) ؟

 

 

حافظه رم یا (Random Access Memory )

حافظه RAM قسمتی از سخت افزار محسوب میشود , که داده هایی شامل: نرم افزار سیستم عامل و پردازش های سیستم نگهداری می کند تا در زمانی که پردازنده یا CPU داده ای را لازم داشت به سرعت به این داده ها دسترسی پیدا کند.

 

دادهای داخل حافظه RAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده دیگر دارند ، و هر نوع وقفه ای در جریان برق رایانه ، موجب از بین رفتن داده های موجود درحافظه میشود . از این حافظه برای نگه داری موقت اطلاعات استفاده می شود .

 

حافظه رم با ظرفیت های 2 ، 4 ، 8 ، 16 و خیلی بیشتر می توانید خریداری کنید ، میزان حافظه RAM که میخواهید برای سیستم خود انتخاب کنید باید کاملا با نوع سیستم عامل تون متناسب باشه  سیستم عامل های 32 بیتی ویندوز حداکثر از 4 گیگابایت حافظه رم پشتیبانی و استفاذه میکنند ، درصورتی که سیستم عامل های 64 بیتی یا سرور  مقدار بسیار بیشتری  را پشتیبانی کنند.

 


بیشتر بدانید :

تفاوت سی پی یو 32 بیتی با سی پی یو 64 بیتی


 

انواع حافظه رم RAM :

 

  • حافظه DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory 
  • حافظه SRAM مخفف عبارت Static Random Access Memory

 

حافظه DRAM چیست :

هر حافظه ، تعداد خیلی زیادی بلاک برای نگه داری اطلاعات داره که کوچیک ترین واحد نگه داری اطلاعات بیت هستش. برای نگه داری هر بیت روش خاصی باید در نظر داشت ، که برای نگه داری هر بیت از یک خازن و ترانزیستور توی حافظه DRAM  استفاده میشود . شارژ و دشارژ شدن خازن به معنی صفر و یک محسوب میشود ، یعنی وقتی شارژ میشود بیت یک میشود ، وقتی دشارژ بشه بیت صفر میشود .

 


پیشنهادی :

تاثیر حافظه رم در افزایش سرعت بازی کردن


 

وقتی خازن شارژ بشه ، مسلما به مرور زمان شارژش تموم میشه و حتما باید شارژ خازن ریفرش بشه ، به همین خاطر که میگین Dynamic . چون هر لحظه اطلاعات باید ریفرش بشن . و مشکل بزرگی که وجود داره به قطع جریان برق اطلاعات داخل حافظه ازبین میروند.

 

حافظه SRAM چیست :

 

 

در حافظه SRAM ، نیازی به ریفرش اطلاعات نیست ، به خاطر این که برای نگه داری هر بیت از شش ترانزیستو استفاده میشه برای نگه داری بیت از چهار ترانزیستور استفاده میشه و اون دوتای دیگه کنترل کننده نوشتن و خواندن حافظه رم محسوب میشن. و مجموع این شش ترانزیستور یک ثبات به نام فلیپ فلاپ تشکیل میدهند.

 

حافظه ROM یا رام چیست (Read Only Memory) :

 

 

حافظه رام داده ها را به صورت دائمی ذخیره می کند و داده ها با قطع جریان برق از بین نمیروند . از این حافظه برای حفظ داده ها و دستورالعمل هایی که برای راه اندازی رایانه لازم است , استفاده میکنند. این حافظه فقط خواندی هست و قابل نوشتن نیست و فقط در کارخونه سازنده اطلاعات بهش میدن و غیر قابل تغییر هست . حافظه های فقط خواندی نسبت به حافظه های ROM شکننده تر و  یک جریان حاصل از الکتریسیته ساکن باعث سوختن یا تغییر اطلاعات شوند.

 

انواع حافظه ROM از لحاظ فناوری استفاده شده :

 

  • حافظه برنامه پذیر PROM
  • حافظه  برنامه پذیر پاک شدنی EPROM
  • حافظه برنامه پذیر پاک شدنی الکتریکی EEPROM
  •  حافظه فلش Flash Memory یا حافظه های سریع

 

حافظه PROM یا Programmable Read Only Memory :

 

 

حافظه PROM یا Programmable Read Only Memory :

 

از حافظه PROM ، برای زمانی استفاده می شود که تعدا کمی حافظه برنامه پذیر ROM با محتوایی خاص  مورد نیاز است ، مثل گذاشتن برنامه عملکرد یک لباسشویی در یک حافظه. PROM هم مثل حافظه ROM فقط خواندنی هست و یک بار داخل آن میتوان نوشت ، و این نوشتن به  صورت الکتریکی انجام میشود ، که تحهیزات خاصی نیاز دارد .

 


بیشتر بدانید :


 

حافظه EPROM یا Erasable Programmable Read Only Memory :

 

حافظه EPROM یا Erasable Programmable Read Only Memory :

 

حافظه EPROM  را می توان چندین بار پاک کرد و مانند PROM و ROM داده ها را برای مدت طولانی  نگه داری میکند ، این حافظه از PROM گران تر هست و دلیلش هم به خاطر قابلیت بازسازی مجدد آن است. حذف کردن اطلاعات حافظه EPROM انتخابی نبوده و تمام اطلاعات حذف میشود ، برای حذف داده ها باید حافظه EPROM را از محلی که نصب شده جدا و چند دقیقه زیر اشعه ماورا بنفش دستگاه پاک کننده EPROM قرار دهیم .

 

حافظه EEPROM یا Electronic Erasable Programmable Read Only Memory :

 

حافظه EEPROM یا Electronic Erasable Programmable Read Only Memory :

 

EEPROM حافظه فقط خواندنی برنامه پذیر پاک شدنی الکتریکی است ، مزیت آن اینه که در هز زمان بدون پاک کردن داده قبلی ، داده جدید نوشت . EEPROM  گران تر از EPROM هست به دلیل اینکه در یک تراشه یکسان تعداد بیت های EEPROM از EPROM کمتر هست .

 

ویژگی های حافظه EEPROM :

 

  • بازنویسی تراشه نیاز به جدا کردن تراشه از محل نصب ندارد،
  • برای تغییر دادن بخشی از حافظه، نیاز به پاک کردن کل داده نداریم ،
  • و برای انجام تغییرات در این نوع تراشه نیاز به داشتن دستگاه خاصی نداریم .

AD

AD

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *