تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با سوکت پردازنده (cpu socket)

socket cpu

سوکت پردازنده چیست ؟

 

به محل قرار گرفتن پردازنده روی برد اصلی که ارتباط بین پردازنده و برد اصلی را برقرار میکند سوکت پردازنده میگویند. داخل سوکت پین هایی قرار داره که با پین ها CPU ارتباط برقرار میکنند .

سوکت وظایف متعددی را به عهده دارد :

 

  •  ایجاد فضای مناسب برای نگهداری از پردازنده
  • قابلیت لازم برای تعویض آن
  • امکان نصب خنک کننده
  • و ایجاد ارتباط الکترونیکی بین پردازنده و مدارهای  چاپی برد اصلی .

 

نسل های مختلف سوکت پردازنده اینتل :

 

سوکت LGA775 :

با ورود این سوکت در سال 2004 به بازار, سوکت های اینتل تغییر شکل دادند . قبل از سوکت LGA775 , سوکت های وجود دادشت که  حفره ای داشتند و
پردازنده ها پین های بلندی تا بتوانند اتصال برقرار کنند. و در عین حال سوکت LGA775 دارای 775 خار فلزی برای ارتباط با پردازنده . و تنها عیب این سوکت ها احتمال شکستن این خار ها بوده.

در اکثر خانه ها کامپیوتر های وجود دارد که هنوز از این سوکت استفاده میکنند , پردازنده هایی مانند Core 2 , pentium D , celeron از این سوکت استفاده میکنند .

 

سوکت LGA 1156 :

 

این سوکت در سال 2009 عرضه شد و مخصوص پردازنده های نسل Core i بود ، این سوکت دارای 1156 خار فلزی بوده و فرق این سوکت با سوکت قبلی اینکه سوکت 1156 داخل خودش پل شمالی رو جاسازی کرده در صورتی که در سوکت 775  از طریق مادربرد به یک چیپ جداگانه به نام پل شمالی وصل میشن .

 

سوکت LGA 1155:

 

در سال 2011 عرضه شده و فرق با سوکت قبلی توی تعداد خارهای فلزی هست که این سوکت دارای 1155 خار فلزی هستش . و با سوکت قبلی کاملا مشابه هست .

 

سوکت LGA 1150:

در سال 2013 معرفی شد و جدیدترین سوکتی هست که اینتل معرفی کرده و از تکنولوژی های زیادی  روی مادر برد پشتیبانی میکنه , مخصوص پردازنده های Haswel و broadwell هستش .

همچنین بخوانید  آموزش صفر تا صد روش بوت ویندوز در سیستم های مختلف 2019

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *