تبلیغات

تبلیغات

مشاوره زوج درمانی، 25 تکنیک زوج درمانی

مشاوره-خانواده

مزایای مشاوره زوج درمانی چیست؟

اگر به تجدید رابطه نیاز دارید، مشاوره زوج ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. بدون توجه به موقعیت شما، می توانید از شرکت در زوج درمانی و دستیابی به ابزاری برای تعمیق ارتباط خود با فرد مورد علاقه بهره مند شوید.

“مزایای زوج درمانی بی پایان است. نیکی یانگ می‌گوید، صرف جستجوی زوج‌درمانی می‌تواند نشان‌دهنده اهمیت و اهمیتی باشد که برای رابطه‌تان قائل هستید.”

او می‌افزاید: «هدف من در زوج‌درمانی این است که به زوج‌ها بیاموزم که چگونه به عنوان یک تیم در زندگی مشترک پیش بروند، به طوری که در نهایت آنها بگویند، «هی، برای حمایت متشکرم».

مزایای زوج درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن یک میانجی شخص ثالث برای کمک به تسهیل گفتگوهای سازنده
 • پیدا کردن راه های جدید برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود
 • کاهش پریشانی و تعارض در رابطه شما
 • تعیین زمانی برای اختصاص دادن به بهبود روابط خود
 • ایجاد یک فضای امن و آرام در درمان برای بحث در مورد موضوعات دشوار
 • تمرین تکنیک هایی برای تقویت صمیمیت عاطفی و فیزیکی
 • برای اینکه رابطه تان را در اولویت قرار دهید، برنامه های عملیاتی تشکیل دهید
 • شناسایی الگوهای مضر یا مضر در رابطه خود و کار در اطراف آنها
 • بازسازی اعتماد با یکدیگر
 • ایجاد مرزهای سالم در رابطه شما
 • داشتن یک زوج درمانگر خوب در تهران که می تواند مسائل و احساسات اساسی را که ممکن است از وجود آنها آگاه نباشید شناسایی کند
 • کشف و توسعه مهارت های ارزشمند برای مدیریت تعارض
 • یافتن زمینه های مشترک و یادگیری برقراری ارتباط با یکدیگر به شیوه ای محبت آمیز و مهربان
 • احساس حمایت و شنیدن در رابطه شما
 • ایجاد مهارت برای شناسایی نیازها و خواسته های خود در یک رابطه

دلایلی که ممکن است به زوج درمانی نیاز داشته باشید

وقتی صحبت از تعهد به زوج درمانی می شود، شریک زندگی می توانند به هر دلیلی که باعث تعارض، پریشانی یا بی اعتمادی شود، درمان را شروع کنند.

ممکن است به دنبال زوج درمانی برای موارد زیر باشید:

 • اعتماد را پس از خیانت یا فریب بازسازی کنید
 • اگر احساس نارضایتی می کنید صمیمیت فیزیکی و عاطفی را تقویت کنید
 • غلبه بر تروما
 • یک انتقال را با هم انجام دهید، مانند پدر و مادر شدن یا یک حرکت بزرگ
 • دیدگاه‌های متضاد در مورد نحوه والد شدن را بررسی کنید
 • به بهبود اختلال مصرف مواد برای یک یا هر دو شریک زندگی کمک کنید
 • در مورد رابطه بیشتر بدانید

چه کسی باید به مشاوره زوج درمانی و مشاوره خانواده مراجعه کند؟

بیشتر زوج ها می توانند از مشاوره زوج درمانی برای بهبود ارتباطات، غلبه بر موانع و حفظ یک رابطه سالم بهره مند شوند.

همچنین بخوانید  تعمیر تلویزیون کاری راحت و درعین حال سخت

زوج‌درمانی همچنین می‌تواند به ارائه یک پشتیبانی خوب کمک کند، اگر در حال حل مشکلات خاصی در رابطه خود هستید، مانند خیانت، سوء مصرف مواد یا ناباروری.

همچنین اگر می‌خواهید جنبه‌های دیگر رابطه‌تان مانند ارتباط، صمیمیت یا حل تعارض را بهبود بخشید، ممکن است بخواهید زوج‌درمانی را در نظر بگیرید.

همچنین می‌تواند برای زوج‌هایی که در دوره‌های استرس‌زای دیگر زندگی می‌کنند، مانند ازدواج، بچه دار شدن، جابجایی یا تغییر مسیر شغلی مفید باشد.

در زوج درمانی چه انتظاری باید داشت؟

قبل از اولین جلسه درمانی، درمانگر شما ممکن است برخی از مدارک مربوط به هزینه ها، سیاست های اداری و سایر ملاحظات اخلاقی یا قانونی را به شما ارائه دهد.

همچنین ممکن است از شما و شریک زندگیتان خواسته شود که یک فرم پذیرش را برای ارائه اطلاعات اولیه مانند نام، آدرس، جزئیات بیمه و سابقه پزشکی خود پر کنید.

چند جلسه اول زوج درمانی به طور کلی شامل بحث در مورد جزئیات رابطه شما، همراه با مواردی است که امیدوارید در طول درمان روی آن کار کنید.

همچنین احتمالاً درمانگر به شما کمک می کند تا زمینه های بهبود را شناسایی کنید، اهدافی را برای رابطه خود تعیین کنید و یک برنامه درمانی شخصی برای به حداکثر رساندن نتایج درمانی خود ایجاد کنید.

تکنیک های زوج درمانی

1. گوش دادن انعکاسی

لورا لوئیس، روانشناس و زوج درمانگر، می گوید: «گوش دادن انعکاسی یک تمرین بسیار سودمند است که در آن زن و شوهر به نوبت شنوندگان فعالی هستند.

از عبارات “من” به جای جملات “شما” استفاده کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن «شما برای انجام [X] اشتباه می‌کنید، بگویید «وقتی [X] را انجام می‌دهی، من احساس ناراحتی می‌کنم».

لویی می‌گوید: «وقتی زوج‌ها به نوبت شنونده‌های فعال باشند، مهارت‌های ارتباطی سالم و همچنین مهارت‌های حل تعارض را برای زوجین تقویت می‌کند.

2. درمان عاطفی متمرکز

بسیاری از درمانگران از روشی به نام درمان متمرکز بر عاطفه (EFT) استفاده می کنند که منابع قابل اعتماد نشان داده اند که تغییرات رفتاری طولانی مدتی ایجاد می کند.

آنسلی کمپبل، مدیر بالینی گروه سلامت سامیت، می‌گوید در این رویکرد هدف این است که زوج‌ها «الگوهای ناسازگاری را در رابطه شناسایی کنند که با پیوندها و دلبستگی‌های ایمن تداخل دارند». او توضیح می‌دهد که افراد «تکنیک‌هایی را برای بهبود یا ایجاد دلبستگی‌های ایمن و مطمئن در رابطه یاد می‌گیرند و استفاده می‌کنند».

3. روایت درمانی

تمرین روایت درمانی حول محور افرادی است که مشکلات خود را در قالب روایت توصیف می کنند و داستان های خود را بازنویسی می کنند. این کار می تواند به آنها کمک کند تا ببینند که هیچ داستان واحدی نمی تواند کلیت تجربه آنها را در بر بگیرد.

همچنین بخوانید  نصب دوربین مدار بسته

سام نبیل، مدیر عامل و درمانگر اصلی در کلینیک نایا، می گوید: “همیشه ناسازگاری ها و تناقض ها وجود خواهد داشت.” روایت‌درمانی ممکن است برای زوج‌هایی که احساس می‌کنند رابطه‌شان شکست می‌خورد، مفید باشد. بر اساس یک مطالعه در سال 2016، حتی نشان داده شده است که باعث کاهش تعارض و افزایش همکاری بین زوج ها می شود.

نبیل می‌گوید: «این زوج‌ها اغلب بر این باورند که در معرض این دام عاشقانه و آسیب‌های عاطفی قرار گرفته اند، زیرا از همان ابتدا در یک «شکست» بوده‌اند و این همان چیزی است که «لیاقتش» است.

4. روش گاتمن در مشاوره زوج درمانی

روش گاتمن روشی محبوب است که در بین زوج درمانگران انجام می شود. این تکنیک برای کمک به زوج ها طراحی شده است تا درک خود را از یکدیگر عمیق تر کنند و در عین حال تعارض در روابط خود را مدیریت کنند. همچنین ممکن است به مسائل دیگر مانند صمیمیت و سازگاری زناشویی کمک کند.

موسسه گاتمن بیش از 40 سال تحقیق دارد. کارگاه های زنده و مواد آموزشی در خانه را برای زوج ها فراهم می کند، اما بسیاری از درمانگران نیز با استفاده از روش های موسسه گاتمن آموزش دیده اند.

5. رابطه درمانی ایماگو

درمان رابطه ایماگو که توسط دکتر هارویل هندریکس و دکتر هلن لاکلی هانت در سال 1980 ایجاد شد، بر ارتباط بین روابط بزرگسالان و تجربیات دوران کودکی تاکید دارد. با درک ترومای دوران کودکی، هدف این درمان ایجاد همدلی و درک بیشتر زوج ها از یکدیگر است.

6. درمان متمرکز بر حل مسئله

اگر با یک مسئله خاص سر و کار دارید، مثلا فرسودگی شغلی را تجربه می کنید، یا سعی می کنید برای رسیدن به یک هدف خاص کار کنید، درمان متمرکز بر راه حل مدلی است که باید در نظر بگیرید.

به گفته موسسه درمان راه‌حل‌مدار، این عمل یک رویکرد درمانی مبتنی بر شواهد متمرکز بر هدف کوتاه‌مدت است که به مراجعان کمک می‌کند با ایجاد راه‌حل‌ها به جای تمرکز بر مشکلات، تغییر کنند.

تمرینات و فعالیت های مشاوره زوج درمانی

7. حیله گر شوید

لوئیس می‌گوید: «داشتن یک تابلوی دید فیزیکی قابل مشاهده می‌تواند به شما کمک کند تا خواسته‌ها و اهداف مشترکتان را برای زمانی که در رابطه با مشکلاتی روبرو هستید، یادآوری کند.

او به زوج‌ها توصیه می‌کند با نوشتن اهداف و جمع‌آوری تصاویری که تجسم خواسته‌های رابطه‌شان است، حیله‌گر شوند.

او می‌گوید: «این یک یادآوری ملموس است که ازدواج یک کار در حال پیشرفت است، و برای ایجاد یک رابطه قوی، سالم و طولانی‌مدت، از هر دو طرف به کار سخت و زمان نیاز دارد».

همچنین بخوانید  آشنایی با دیپ لرنینگ : کاربردها و الگوریتم ها

8. موضوعات عمیق تری برای تعامل پیدا کنید

مکالمات سطحی را پشت سر بگذارید و از شریک زندگی خود سوالاتی غیر از “شام چیست؟” بپرسید.

کلی سینینگ، یک مشاور حرفه ای در کلرادو، دوست دارد به مراجعینش تکالیف ساده صحبت کردن با یکدیگر را بدهد. او توضیح می‌دهد: «اغلب اوقات، ما آنقدر مشغول می‌شویم و درگیر نیازهای روزمره می‌شویم، که متوجه نمی‌شویم که در مورد هر چیز دیگری گفتگو نمی‌کنیم.

9. ابراز قدردانی کنید

ابراز قدردانی و بیان آنچه در رابطه شما موثر است می تواند به تقویت رابطه شما کمک کند.

Meagan Prost، مشاور بالینی حرفه‌ای، پیشنهاد می‌کند: «داشتن قدردانی روزانه از طریق مکالمات حضوری، پیام‌های متنی یا یک یادداشت چسبنده در مکانی که شریک زندگی شما آن را پیدا می‌کند، عادت کنید.

10. عشق شریک زندگی خود را شناسایی کنید

«5 زبان عشق» نوشته دکتر گری چپمن به زوج‌ها کمک می‌کند تا بفهمند چه چیزی باعث می‌شود احساس دوست‌داشتن داشته باشند، تا بتوانند در کنار یکدیگر باشند.

پنج زبان عشق مبتنی بر این ایده است که هر فرد یک راه ترجیحی برای دریافت عشق دارد:

 • دریافت هدایا
 • اعمال خدمات
 • کلمات تاییدی
 • زمان کافی
 • لمس فیزیکی

این مسابقه آنلاین را با شریک زندگی خود انجام دهید تا زبان عشق خود را کشف کنید و یکدیگر را بهتر درک کنید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *