آموزش

7 مشکل نصب سیستم عامل های ویندوز و لینوکس (بوت دوگانه)

با توجه به نصب سیستم عامل دوم ، می خواهید از خطرات آگاه باشید؟ نصب ویندوز و لینوکس در سیستم شخصی شما از هر دو سیستم عامل مجبوب بهترین استفاده را می کنید. بوت شدن دوگانه می تواند منجر به مشکلاتی شود که پیش بینی برخی از آنها دشوار است.

آیا بوت شدن دوگانه بی خطر است؟ آیا روی عملکرد تأثیر می گذارد؟ در ادامه هفت خطر بوت شدن دوگانه وجود دارد که شما باید قبل از نصب سیستم عامل دوم از آن آگاه باشید.

پیشنهادی:

تفاوت بین لینوکس و یونیکس

1. رونویسی تصادفی از اطلاعات سیستم عامل

مطمئناً این مشکل جدی است که می تواند سیستم شما را خراب کند. زمانی که اطلاعات سیستم عامل دوم به جای سیستم عامل اول ذخیره شود، دیگر به سیستم عامل اولی دسترسی نخواهید داشت. مطمئناً می توانید از ابزارهای بازیابی استفاده کنید ، اما شانس بازیابی تمام اطلاعات شما حداقل است.

خوشبختانه ، بیشتر برنامه های نصب سیستم عامل می توانند پارتیشن های اولیه را تشخیص دهند. این بدان معناست که اگر ویندوز را در کنار توزیع لینوکس نصب می کنید ، برنامه های نصب باید پارتیشن موجود را برجسته کند. شما می توانید انتخاب کنید که بعد چه کاری انجام دهید. در همین حال ، سیستم عامل های لینوکس نیز هوشمند هستند.

اما حوادث اتفاق می افتد ، بنابراین هنگام نصب مراقب باشید. اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل جدید را بر روی درایو و پارتیشن درست نصب کرده اید ، بدون اینکه به طور تصادفی داده های خود را از دست دهید.

2. بوت دوگانه باعث کاهش عملکرد سیستم شود

اجرای چندین سیستم عامل بر روی سیستم شما یک روش عالی برای به حداکثر رساندن بهره وری است. اما گاهی اوقات می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم باشد. اگر نیاز به استفاده از ویندوز 10 در کنار اوبونتو 20.04 دارید ، راحت است که به راحتی به آن سیستم عامل تغییر دهید.

اما آیا واقعاً نیاز دارید؟ باید اطمینان حاصل کنید که کدام سیستم عامل برنامه های معادل در لینوکس یا ویندوز را پشتیبانی می کنند. مهم است که اطمینان حاصل کنید که از بهترین سیستم عامل برای کار مورد نظر استفاده می کنید.

شما حتی ممکن است نیازی به تعویض نداشته باشید. اجرای ویندوز در یک ماشین مجازی در لینوکس یک راه حل عالی است. به طور طبیعی ، شما همچنین می توانید لینوکس را در یک ماشین مجازی بر روی ویندوز نصب کنید.

3. پارتیشن های قفل شده باعث ایجاد مشکل در سیستم می شوند

شاید یکی از بزرگترین ایرادات بوت شدن دوگانه ، عدم دسترسی به اطلاعات های شما باشد. بیشتر اوقات ، این نباید مشکلی ایجاد کند. اگر به طور مؤثر سازماندهی کرده باشید ، فایل های شخصی حیاتی شما از طریق هر سیستم عامل دیگری که استفاده می کنید در دسترس خواهد بود.

به عنوان مثال ، این کار با استفاده از حافظه ابری یا استفاده از پارتیشن HDD مخصوص پرونده های شخصی امکان پذیر است.

پیشتر بدانید:

تفاوت های مهم لینوکس و ویندوز

با این حال ، مشکلات ممکن است رخ دهد. اگر از ویندوز استفاده می کنید و سیستم به طور غیر منتظره خاموش می شود ، هر پارتیشن اختصاصی که برای فایل های شخصی استفاده می شود قفل می شود. این بدان معنی است که تلاش برای دسترسی به درایو از پارتیشن لینوکس شما شکست خواهد خورد. پیامی مانند زیر را مشاهده خواهید کرد:

Error mounting /dev/sda5 at /media/karma/data:
Command-line `mount -t “ntfs” -o “uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177”
“/dev/sda5” “/media/karma/data”‘ exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).

Metadata kept in Windows cache, refused to mount. Failed to mount ‘/dev/sda5’:
Operation not permitted The NTFS partition is in an unsafe state.
Please resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume read-only with the ‘ro’ mount option
.

این شاید ناامید کننده ترین خطر بوت شدن دوگانه باشد.

خوشبختانه می توان آن را درست کرد ، اما ممکن است چند دقیقه طول بکشد (بسته به اینکه سرعت نصب ویندوز شما چقدر طول می کشد). شما دو گزینه دارید:

  • دستورالعمل موجود در خطا را دنبال کرده و دستگاه را فقط به عنوان خوانده شده بوت کنید.
  • راه اندازی مجدد به ویندوز ، سپس راه اندازی مجدد به منوی بوت شروع و دوباره به لینوکس

با هر دو روش، مجدداً فایل ها با دسترسی کامل در دسترس هستند.

4. مواجه شدن با مشکلات با بوت دوگانه هنگام آپدیت ویندوز

به روزرسانی سیستم عامل خود یکی از مهمترین اقداماتی است که می توانید برای اطمینان از یک کامپیوتر قوی و مطمئن انجام دهید. متأسفانه ، می تواند منجر به بروز مشکلات در سناریوهای بوت شدن دوگانه شود. در حالی که بروزرسانی توزیع های لینوکس مشکلی را ایجاد نمی کند ، اما بروزرسانی ویندوز می تواند ویران کننده باشد.

اجرای آپدیت ویندوز می تواند به بازنویسی Master Boot Record یا (MBR) منجر شود ، و شما را با یک پارتیشن لینوکس گمشده مواجه می کند. به روزرسانی های ناکام یا حتی به روزرسانی های ساده درایور نیز می توانند باعث بروز مشکل در سیستم شخصی با بوت دوگانه شوند.

در این شرایط ، وقت آن است که به ابزارهای بازیابی شده و آزمایش شده ویندوز 10 متوسل شوید. اگرچه وقت گیر هستید ، اگر واقعاً نیاز به اجرای ویندوز دارید ، این روش دوباره کار کردن آن است.

5. ویروس ها می توانند بر امنیت بوت دوگانه تأثیر بگذارند

سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس قوی هستند ، آنها تا حد زیادی نسبت به ویروس ها و سایر بدافزارها بدون مشکل باقی می مانند. در حالی که برخی از استثنائات وجود دارد ، این تا حد زیادی به لطف پایگاه کاربری نسبتاً کوچک است. بسیاری از سیستم عامل های لینوکس به طور جمعی تنها بخشی از قسمت سیستم عامل را فرمان می دهند.

واضح است که کلاهبرداران، سیستم های ویندوز را هدف قرار می دهند زیرا نتیجه گرفتن برای آنها کارآمدتر است. با این حال ، بسیاری از وب سایت ها به دلیل ویروس ها و بدافزارها مورد حمله یا حتی آفلاین قرار گرفته اند و بیشتر سرورهای وب روی لینوکس کار می کنند.

اگر شما دارای یک سیستم با بوت دوگانه هستید ، احتمال اینکه بدافزارها روی محیط لینوکس تأثیر بگذارند ، افزایش می یابد.

به همین ترتیب ، عاقلانه است که در هنگام اجرای ویندوز ، یک مجموعه امنیت اینترنتی را استفاده کنید. در سیستم عامل لینوکس شما ، اجرای یک اسکنر بدافزار مانند ClamAV روزانه نیز باید نگرانی شما را رفع کند. فقط هنگام اسکن ویروس ها روی سیستم عامل تمرکز نکنید، فایل های شخصی خود را نیز اسکن کنید.

6. اشکالات درایور قابل نمایش است

هر از گاهی ممکن است هنگام بوت شدن دوگانه ، برخی از مشکلات سخت افزاری رخ دهد. اینها معمولاً با درایورهای دستگاه ویندوز مرتبط هستند و به ندرت نمایش داده می شوند.

شاید رایج ترین مشکل سخت افزاری هنگام بوت شدن دوگانه به شکل کارت های شبکه بی سیم داخلی باشد. این دستگاه های قابل تعویض می توانند در ویندوز غیرفعال شوند و بنابراین قادر به تنظیم اولیه در لینوکس نیستند.

راه حل این است که قبل از نصب سیستم عامل خود از پشتیبانی از کارت بی سیم (یا دستگاه دیگر) تحقیق کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که درایورها در هر دو سیستم عامل به روز هستند. همچنین ، یک لحظه وضعیت دستگاه در UEFI / BIOS سیستم شخصی خود را بررسی کنید.

7. بوت دوگانه می تواند فضای دیسک شما را کم تر کند

در اکثر موارد نباید از بوت شدن دوگانه روی سخت افزار شما تأثیر زیادی بگذارد. یکی از موضوعاتی که باید از آن آگاه باشید ، تأثیرگذاری در فضای هارد است. هر دو لینوکس و ویندوز از قابلیت هایی برای بهبود کارایی در هنگام کار کامپیوتر استفاده می کنند. اما ، با نصب سیستم عامل های اضافی در درایو ، میزان فضای موجود برای این کار را کاهش می دهید.

راه حل در اینجا واضح است: اگر فضای کافی در هارد برای سیستم عامل دوم ندارید، سیستم عامل های اضافی را نصب نکنید. اگر از بوت دوگانه روی سیستم خود ناامید شده اید ، می توانید یک هارد HDD یا هارد SSD جدید خریداری کنید. پس از اضافه کردن ، فضای بیشتری را برای سیستم عامل ها خواهید داشت.

امین نوری

امیدوارم از مطالب سایت استفاده کنید و لذت ببرید.

بررسی مشخصات خودروهای فرداموتورزFMC

بررسی مشخصات خودروهای فرداموتورزFMC در میان غول‌های صنعت خودروسازی ایران، نام فردا موتورز همچون ستاره‌ای…

38 دقیقه

فرق لپ تاپ با تبلت چیست؟

وقتی نوبت به تصمیم‌گیری بین خرید لپ‌تاپ و تبلت می‌رسد، بسیاری از افراد با تردید…

24 ساعت

خرید یوسی پابجی از سلسوشاپ

خرید یوسی پابجی: راهی برای تجربه‌ای بهتر در بازی بازی‌های ویدیویی در دهه‌های اخیر به…

1 روز

8 مزایا و معایب خرید بازی های اینترنتی

صنعت بازی در دهه گذشته شاهد تغییر قابل توجهی به سمت توزیع دیجیتال بوده است.…

2 روز

چرا در تلفن اندرویدی ایم پیامک نمیاد ؟ 10 روش این مقاله را مورد بررسی قرار دهید

دریافت پیامک در گوشی های اندرویدی برای برقراری ارتباط بسیار مهم است. خواه برای ارتباط…

3 روز

چگونه اعلان های واتساپ را غیر فعال کنیم ؟ نحوه انجام آن در اندروید و آیفون

واتساپ، دارای برخی از تنظیمات داخلی است که به شما اجازه می دهد تا اعلان…

3 روز