تبلیغات

تبلیغات

از این پس بروزرسانی های ویندوز 10 با نام های B ، C و D خواهد بود!

Windows-Ten-Updates-New-Rules-TechTip

با توجه به مایکروسافت ، از این پس سیستم عامل ویندوز 10 بروزرسانی هایی با نام های B ، C و D عرضه خواهد کرد ، اما خبری از A نیست! این بروزرسانی ها در بازه های زمانی مختلف عرضه می شوند و شامل موارد متفاوتی هستند که به افراد مختلف پیشنهاد و عرضه می شود. در این مقاله قصد داریم تا به تمامی و مواردی که لازم است از این آپدیت ها بدانیم اشاره کرده و شما را با آن ها آشنا کنیم ، چرا که دانستن این نوع آپدیت می تواند به علم و دانش شما کمک کند. با تک تیپ همراه باشید.

بروزرسانی های با کیفیت یا Quality Updates چیست؟

مایکروسافت نام این بروزرسانی ها را “quality updates” گذاشته است که در هر ماه یکبار عرضه می شوند. این بدان معناست که از این پس این نوع آپدیت ها با عرضه شدن بصورت تکی حالا با آپدیت های بزرگ همراه با حجم های زیاد متمایز می شوند. آپدیت های بزرگ که هر 6 ماه یکبار عرضه می شوند.

بروزرسانی های Quality بصورت جامع در نظر گرفته شده اند ، یعنی این آپدیت شامل رفع مشکلات آپدیت های قبلی می باشد. بنابراین زمانی که بروزرسانی ماه December را دانلود کرده و نصب کنید ، شما بروزرسانی هایی برای رفع پچ های امنیتی دریافت خواهید کرد حتی اگر شما بروزرسانی های ماه های قبل را دریافت نکرده باشید.


پیشنهادی : چگونه موتور جستجوی ویندوز 10 را تغییر دهیم؟


و همچنین اگر در حال بروزرسانی یک کامپیوتر جدید هستید شما تنها یک آپدیت جامع دریافت خواهید کرد. یعنی نیازی نیست از این پس آپدیت ها را یکی یکی دانلود کرده و بین هر نصب آپدیت ویندوز را ری استارت کنید.

این ویژگی در حال حاضر بسیار کاربردی است ، اما اینکه مایکروسافت آن ها را در دسته های C و D قرار داده است کمی عجیب و غریب است!

بروزرسانی های نوع B ؛ پچ روز سه شنبه

ویندوز 10

کاربران ویندوز معمولا با بروزرسانی های بزرگ آشنا هستند ، دومین سه شنبه ماه عرضه می شوند. این آپدیت ها را “B” می گویند چون در دوره دوم ماه عرضه می شوند ، در اینحاست که می فهمیم چرا ما آپدیت هایی از نوع “A” نداریم. بطور کلی مایکروسافت در هفته ی اول ماه هیچ آپدیتی را عرضه نخواهد کرد.


بخوانید : با بهترین نسخه مایکروسافت سرفیس آشنا شوید (سرفیس پرو 6)


توجه داشته باشید که بروزرسانی های نوع “B” مهم ترین آپدیت ها نیز هستند که شامل پکیج هایی برای رفع مشکلات امنیتی می باشد. همچنین شامل پکیج های قبلی مربوط به بروزرسانی امنیتی هستند که در C و D عرضه شدند اما شما به هر دلیلی قادر به دریافت بروزرسانی نبودید و حالا با دریافت آپدیت نوع B می توانید آن ها را نیز دانلود کنید. این ها مهم ترین و اصلی ترین آپدیت های ویندوز هستند.

همچنین بخوانید  هارد چیست (Hard Drive)؟ انواع هارد دیسک

آپدیت های “C” و “D” ؛ اختیاری و پیش نمایش

بروزرسانی های C و D به ترتیب در هفته های سوم و چهارم ماه عرضه می شوند. این ها شامل پکیج های امنیتی نیستند. این نوع بروزرسانی ها معمولا شامل رفع باگ ها و بهینه سازی های ویندوز هستند که شامل بخش امنیت نمی شوند. با توجه به گفته های مایکروسافت این نوع آپدیت ها اختیاری بوده و اجباری در دانلود و نصب آن ها نیست.

با توجه به گفته های مایکروسافت ، آپدیت های D شامل پکیج های امنیتی نیستند. مایکروسافت همچنین بروزرسانی های D را در هفته ی سوم ماه برای ویندوز 7 ، ویندوز 8.1 و نسخه های قدیمی ویندوز عرضه می کند که باعث می شود افراد وقت بیشتری برای تست کردن این آپدیت ها داشته باشند.

بروزرسانی های C و D برای افراد تست کننده یا Seeker است

Windows 10

بطور کلی آپدیت های C و D بصورت اتوماتیک نصب نمی شوند و تنها زمانی دستی نصب می شوند که شما به مسیر Settings > Update & Security > Windows Update رفته و روی “Check for Updates” کلیک کنید. در نهایت ، در دنیای مایکروسافت اینکار یعنی شما به عنوان یک تست کننده یا Seeker هستید که قبل از عرضه ی آپدیت کامل B ، آپدیت های قبلی را دریافت می کنید.

بنابراین اگر در هفته ی سوم و چهارم و یا اولین هفته قبل از عرضه ی بروزرسانی B روی دکمه ی “Check for Updates” کلیک کنید ، احتمال اینکه بروزرسانی های C و D را دریافت کنید زیاد است. اگر هیچگاه روی دکمه ی “Check for Updates” کلیک نکنید ، بطور اتوماتیک آپدیت های B را دریافت خواهید کرد.

بعد از اینکه عملیات لازم برای نهایی کردن آپدیت های نوع B , C و D انجام شد ، افرادی بروزرسانی های مختلف را بررسی کردند که در نهایت باعث شد نسخه ی B یک نسخه ی کامل و نهایی بوده و 2 نوع دیگر بیشتر به عنوان نسخه بتا در نظر گرفته شود.

بطور دیگر ، مایکروسافت می خواهد بجای Windows Insider (بخشی برای تبدیل شدن به یک کاربر تستر) از افرادی به عنوان بتا تستر استفاده کند که روی دکمه ی “Check for Updates” کلیک می کنند. این موضوع باعث می شود تا خیلی از افرادی که نمی خواهند نسخه ی بتا دریافت کنند با این موضوع مواجه شوند و دچار مشکل شوند.

البته این موضوع بدان معنا نیست که نسخه های B همیشه تکمیل بوده و مشکلی ندارند ، برای مثال اخیرا یک آپدیت در سرفیس پیش آمد که باعث می شد با صفحه ی آبی روبرو شوند. این درحالیست که افراد حتی روی دکمه ی “Check For Updates” هم کلیک نکرده بودند که نسخه ی بتا را دریافت کنند.

همچنین بخوانید  چگونه ویندوز 10 را برای بازی کردن بهینه سازی کنیم؟

مایکروسافت بارها اشاره کرده است که کلیک کردن بر روی “Check For Updates” برای افراد حرفه ای بوده و نباید بی دلیل روی آن کلیک کرد. جالب است بدانید که این هشدار تنها در بلاگ وبسایت مایکروسافت اشاره شده است که تنها افراد حرفه ای آن را می خوانند!

بروزرسانی های خارج از گروه ؛ پچ های فوری

ویندوز 10

مایکروسافت به غیر از موارد بالا ، بخشی را برای بروزرسانی های خارج از گروه با نام “out-of-band” اشاره کرد.  این ها آپدیت هایی هستند که در مواقع ضروری عرضه می شوند و هیچ روز خاصی ندارند.


پیشنهادی : 4 دلیل کند شدن سرعت Wi-Fi (وای فای) و برطرف کردن مشکل کند بودن سرعت


برای مثال ، اگر در ویندوز یک باگ امنیتی وجود داشته که باید هرچه سریعتر برطرف شود اینجاست که مایکروسافت هرچه سریعتر یک پکیج آپدیت برای کاربرانش آماده می کند تا دچار باگ نشوند. رفع باگ هایی که در این نوع آپدیت ها در نظر گرفته می شود در آپدیت های کلی بعدی هم نیز قرار داده می شود ، بنابراین اگر شخصی این بروزرسانی کوجک را دریافت نکرد ، بعدها می تواند با استفاده از بروزرسانی کلی آن را دریافت کند.

بروزرسانی های ویژه ؛ هر 6 ماه یکبار

بروزرسانی ویندوز 10

بخش دیگر آپدیت ها “feature updates” نام دارد ، نوعی از آپدیت ها که بصورت کلی و بزرگ در نظر گرفته می شود که هر 6 ماه یکبار عرضه می شود. این ها با آپدیت های B , C و D کاملا جداگانه هستند چرا که این آپدیت ها ویژگی های جدیدی را به ویندوز می آورند. آخرین بروزرسانی بزرگی که در 10 اوکتبر 2018 عرضه شد شامل یک باگ بود که افراد با نصب آن باعث می شد تا فایل های شان بصورت کاملا عجیبی حذف شود! این مورد بعد از گذشت 2 ماه در حال رفع شدن است.

با توجه به اینکه از این پس با کلیک کردن بر روی دکمه ی بررسی برای نسخه ی جدید افراد به یک تست کننده تبدیل می شوند بسیار زیاد پیش می آید که خیلی ها دچار مشکل می شوند. از این رو انتظار می رود که مایکروسافت یک هشدار قبل از شروع شدن فرآیند بروزرسانی به نسخه ی بتا به کاربران بدهد تا با عواقب آن با خبر باشند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *