تبلیغات

فایل Log چیست و چگونه می توان آن را باز کرد؟

Whats_Log_File_TechTip

گاهی اوقات برای عیب یابی و سیستم عامل ، اپلیکیشن ، یا سرویس مراجعه به فایل Log ای ست که توسط برنامه در رابطه با سیستم خود ساخته شده است می باشد. اما در واقع فایل Log یا لاگ چیست و چگونه می توان آن ها را بازکنیم؟

فایل Log چیست ؟

LOG یک فرمت فایل است که بصورت اتوماتیک از تمامی عملیات انجام شده در یک اپلیکیشن یا سیستم عامل ایجاد می شود. برای مثال ، زمانی که در حال گرفتن فایل پشتیبان هستید اطلاعات فایل هایی که در بک آپ وجود دارند در فایل LOG نوشته می شوند و یا هنگامی که در حال استفاده از تلگرام هستید ، یک فایل LOG یا لاگ ساخته می شود که تمامی عملیات انجام شده در تلگرام را در آن فایل می نویسد ، مانند باز کردن تلگرام و زمان بستن برنامه تلگرام.

در اصل فایل LOG برای نشان دادن عملیات اصلی و پشت پرده انجام شده در یک اپلیکیشن یا سیستم عامل بکار می رود که با مراجعه به آن می توانید تمامی آن ها را مشاهده کنید و خط به خط بررسی کنید. بطور کلی هرچیزی که سرور ، اپلیکیشن یا سیستم عامل انجام می دهد در فایل لاگ ذخیره می شود.

درحالیکه بیشتر فایل های لاگ دارای فرمت log. هستند ، ممکن است برخی از برنامه ها از فرمت txt. برای فایل لاگ استفاده کنند. پس اگر فایلی با اسم Log.txt دیدید تعجب نکنید!

چگونه فایل Log را باز کنیم؟

بدلیل اینکه بیشتر و بهتر است بگوییم تمامی فایل های LOG بصورت متنی هستند ، برای باز کردن این نوع فایل ها باید از ویرایشگر های متنی استفاده کنیم که در ویندوز با 2 بار کلیک کردن روی فایل LOG بصورت خودکار نوت پد باز خواهد شد.

باز کردن فایل Log

به غیر از نوت پد همانطور که گفته شد می توانید از برنامه های ویرایشگر متنی دیگر مانند ++Word ، LibreOffice ، OpenOffice ، Notepad اقدام به باز کردن فایل LOG بکنید.

باز کردن فایل Log

اگر ویرایشگر متنی ندارید ، برخی از مرورگرها از فایل LOG هم به خوبی پیشتیبانی می کنند ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که فایل لاگ مورد نظر را درگ اند دراپ (Drag & Drop) کنید تا باز شود.

مرورگر شما حالا تمامی محتویات متنی داخل فایل را در یک تب جدید برای شما به نمایش در می آورد.

باز کردن فایل Log

اگر می خواهید فایل های LOG را با یک نرم افزار دیگر به غیر از نرم افزار پیشفرض آن باز کنید ، می توانید آن را به راحتی تغییر دهید. در هر دو سیستم عامل یعنی ویندوز و مک ، روی فایل “راست کلیک” کرده و Open With را بزنید و برنامه ی مورد نظری را که می خواهید انتخاب کنید.

در شکل زیر خواهید که برای ویندوز است همانطور که می بینید بعد از انتخاب کردن برنامه ی مورد نظر برای باز کردن فایل LOG کافیست تیک Always Use This App To Open .LOG Files را هم فعال کرده و در نهایت OK را بزنید.

باز کردن فایل Log

همچنین توجه داشته باشید که برخی از برنامه ها و سیستم عامل ها دارای ابزار منحصر به فرد خود هستند که می توانید توسط آن ها فایل لاگ مورد نظر را باز کنید. فایل های Event ویندوز که فایل باز شدن و مشاهده کردن در بخش “View Events Logs” می باشد. نام این برنامه در ویندوز Event Viewer می باشد که توسط آن می توانید با بررسی فایل ها مشکل ویندوز را پیدا کنید.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *