تبلیغات

Dual boot یا ماشین مجازی : کدام یک برای شما مناسب است؟

DualBoot_Or_VirtualMachine_TechTip

اگر می خواهید چندین سیستم عامل را روی یک دستگاه داشته باشید ، یا چند کپی از یک سیستم عامل ، در این بین شما 2 انتخاب بیشتر نخواهید داشت :

  • بوت دوگانه (Dual Boot)
  • ماشین مجازی (Virtual Machine)

Dual Boot یا ماشین مجازی ؟

هردوی این روش ها کاربردی هستند ، اما هرکدام اهداف متفاوت و عملکرد متفاوتی دارند. هنوز نمی دانید از کدام یک استفاده کنید؟ باید بگوییم که جای درستی آمده اید. در این مقاله سوال های زیادی را آماده کرده ایم که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. در این مقاله به راحتی با خواندن سوال ها و جواب ها خواهید فهمید که کدام یک یعنی Dual boot یا ماشین مجازی برای شما نیاز خواهد بود. با ما همراه باشید تا یکی یکی به سوال ها بپردازیم.

آیا یک کامپیوتر قدرت مند دارید؟

به طور معمول ، 100 درصد سخت افزار شما برای اجرای سیستم عامل در کامپیوتر شما اختصاص داده شده است. اما هنگامی که از ماشین مجازی (Virtual Machine) استفاده کنید شما در حال استفاده از سیستم عامل جدید خود در داخل سیستم عامل اصلی هستید. این یعنی سخت افزار شما بین 2 سیستم عامل تقسیم شده است.

در کامپیوتر ها و لپ تاپ های قدیمی ، استفاده از بوت دوگانه (Dual Boot) بهترین و آخرین انتخاب است. زمانی که از بوت دوگانه استفاده کنید ، می توانید بین سیستم عامل ها جابجا شوید و از تمامی منابع سخت افزاری خود برای استفاده از سیستم عامل را داشته باشید. هرچه از لحاظ سخت افزاری قوی تر باشید ماشین مجازی برای شما نتیجه ی بهتری را خواهد داشت. در این مورد ، ماشین مجازی بهتر است و بیشتر پیشنهاد می شود.

ماشین مجازی معمولا چه مقدار قدرت (سخت افزار) نیاز دارد؟ بطور کلی این موضوع بستگی به سیستم عامل شما دارد. به عنوان مثال اگر از نسخه ی سبک لینوکس استفاده کنید نیاز به یک سخت افزار قوی ندارید و در حد خود سیستم عامل پاسخگوی نیاز شما خواهد بود اما اگر در سیستم عامل مک درحال استفاده از ویندوز 10 هستید (مجازی سازی) باید بگوییم که نیاز به یک سیستم قوی دارید.

آیا از CPU و GPU خود زیاد کار می کشید؟

حتی با یک سیستم سخت افزاری قوی ، ماشین های مجازی هنگامی که سیستم در حال انجام عملیات های سنگین نظیر بازی ها ، رندر های 3 بعدی ، ویرایش ویدیو و غیره مشکل ساز خواهند شد. این به همین دلیل است ماشین های مجازی مانند یک شبیه ساز عمل می کنند و شبیه سازی یک سیستم عامل هیچوقت مانند یک سیستم عاملی که از پایه بر روی سخت افزار باشد کار نخواهد کرد. در نتیجه اگر می خواهید از CPU و GPU خود کار بکشید بهتر است از بوت دوگانه (Dual Boot) استفاده کنید تا نتیجه ی خوبی را بگیرید.

آیا در آن واحد از یک سیستم عامل استفاده می کنید؟

ماشین مجازی یا Virtual Machine برای عمل های چندگانه یا Multitasking مناسبت هستند ، شما به راحتی می توانید با زدن کلید های ALT+TAB به سیستم عامل های مختلفی که باز شده است جابجا شوید. اما اگر برای ساعت ها بخواهید تنها از یک سیستم عامل برای کار روزانه ی خود استفاده کنید این امر پیشنهاد نمی شود که این سیستم عامل در یک ماشین مجازی نصب شده باشد.

برای مثال ، بیاید به این فرض بگیریم که سیستم عامل اصلی شما ویندوز است اما شما یک برنامه نویس یا توسعه دهنده هستید و ترجیح می دهید برای کد نویسی از محیط لینوکس استفاده کنید. اگر بخواهید در یک جلسه 3 ساعته تنها کد بنویسید عملکرد خوبی را در ماشین مجازی نخواهید گرفت بنابراین با Dual Boot کردن لینوکس به راحتی می توایند کارهای خود را با بهترین نتجیه انجام دهید.

آیا کامپیوتر شما روی هارد SSD اجرا می شود؟

این روز ها ، با وجود هارد های SSD شما تنها در چند ثانیه می توانید سیستم عامل خود را روشن یا خاموش کنید. این می توایند یک خبر خوب برای کسانی که از بوت دوگانه (Dual Boot) استفاده می کند باشد.

با یک دیسک سخت یا HDD ، جابجا شدن بین سیستم عامل های مختلف می توانید حداکثر 5-10 دقیقه زمان ببرد ، که تکرار این عمل در روز می توانید آزار دهنده باشد. اما با داشتن یک هارد SSD به راحتی کمتر از دقیقه می توانید از ویندوز به اوبونتو جابجا شوید. پس اگر از SSD استفاده می کنید به فکر بوت دوگانه باشید.

آیا تنها می خواهید یک برنامه ی خاص و منحصر به فرد را اجرا کنید؟

بیایید بگوییم که شما مانند یک کاربر لینوکس خوشحال و شاد هستید 😁😄. شما بیشتر محیط کاربری را ترجیح می دهید همانطور که بقیه آن را دوست دارند! یا در محیط کاربری GNOME نسبت به ویندوز راحت تر و حرفه ای تر هستید اما شما یک عکاس هستید که نیاز دارید از برنامه ی Adobe Lightroom استفاده کنید تا عکس های مشتریان خود را ویرایش کنید. در این بین دیگر بوت دوگانه ارزش ندارد بلکه کافیست تنها استفاده از یک ماشین مجازی می توانید نیاز شما را برطرف کند.

آیا تنها می خواهید سیستم عامل مورد نظر را تست کنید؟

ممکن است تا بحال شما یک کاربر ویندوز بوده اید و هستید ، از اطرافیان خود تعریف های زیادی را نسبت به سیستم عامل لینوکس می شونید که باعث می شود به این سیستم عامل کشیده شوید. شما با این سیستم عامل آشنایی اما دوست دارید آن را تجربه کنید ، پس هیچوقت در این موارد از بوت دوگانه استفاده نکنید. بلکه انتخاب شما باید ماشین مجازی (Virtual Machine) باشد.

درحالیکه بوت دوگانه می تواند برای شروع و راه اندازی آسان باشد ، اما در آخر برای پاک کردن می تواند سختی خودش را داشته باشد. گاهی اوقات شما بدون ریسک کردن نمی توانید یکپارچگی پارتیشن های هارد یا درستی بوت لودر سیستم را بررسی کنید. اما در ماشین مجازی شما به راحتی می توانید ایجاد و پاک کنید.

آیا در برابر ویروس ها نیازمند امنیت بیشتری هستید؟

یکی از بزرگترین مزایای ماشین مجازی نسبت به بوت دوگانه این است که ماشین مجازی حالت Sandbox (جعبه شنی) را دارد. این بدان معناست که یک سیستم عامل مجازی سازی شده در یک محیط کاملا جداسازی شده اجرا می شود. در بیشتر مواقع ، هیچ چیزی در سیستم عامل مجازی نمی تواند سیستم عامل بومی (اصلی) را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین اگر می خواهید آسیب پذیری های امنیتی را بررسی کنید همیشه آن را در ماشین مجازی انجام دهید. اگه توسط ویروسی مورد حمله قرار گرفتید شما به راحتی می توانید ماشین مجازی ساخته شده را پاک کرده و دوباره با نصب کردن از اول شروع کنید.

شروع کار با نصب سیتسم عامل بر روی ماشین مجازی

حالا که تفاوت ها را متوجه شدید و انتخاب شما ماشین مجازی باشد ، می توانید توسط مقاله هایی که در رابطه با ماشین مجازی در وبسایت تهیه کرده ایم استفاده کنید. در این مقالات به شما آموزش داده ایم که چطور یک سیستم عامل را بر روی یک ماشین مجازی اجرا کنیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *