تبلیغات

تبلیغات

تفاوت زوم نوری (optical) با زوم دیجیتالی (digital) چیست؟

Difference-Between-Digital-and-Optical-Zoom

زوم کردن مانند بسیاری از مشخصات دوربین کمی پیچیده از تبلیغات است که به نظر شما می رسد. تولید کنندگان تلفن های هوشمند مانند سامسونگ در حال حاضر دارای بزرگنمایی 10 برابر ، 50 برابر یا حتی 100 برابر هستند. اما آیا این حتی ممکن است؟ بیایید تفاوت بین زوم نوری و دیجیتال را بررسی کنیم.

بیشتر بدانید:

دوربین TOF چیست؟

زوم در واقع به چه معنی است؟

زوم چیست و منظور از داشتن مشخصه 5x یا 10x چیست؟ از نظر فیزیک زوم نوری چیز زیادی نیست زیرا هیچ چیز به عنوان زوم وجود ندارد.

زوم لنز (چقدر یک لنز اشیاء دور را نزدیک می کند) تابعی از طول کانونی و میدان دید حاصل از آن است. لنزهایی با فاصله کانونی طولانی تر (نسبت به اندازه سنسور تصویر) نمای دید کمتری دارند. این امر باعث می شود اجسام دور از لنزهایی با فاصله کانونی کوتاهتر نزدیک تر از آنچه هستند نشان دهند.

عوامل کافی در بازار وجود دارد که لنزها بر اساس میزان بزرگنمایی اشیاء فروخته نمی شوند. در عوض ، آنها بر اساس فاصله کانونی خود فروخته می شوند.

زوم در واقع به چه معنی است؟

زوم، همانطور که اکنون از آن استفاده می کنیم ، در واقع یک مفهوم بازاریابی است که توسط دوربین های جمع و جور محبوبیت یافته است. در ابتدا ، این نسبت بین کوتاهترین و طولانی ترین فاصله کانونی یک لنز بود. بنابراین ، یک لنز 10-100 میلی متری دارای زوم 10 برابر بود ، در حالی که لنز 25 -100 میلی متر دارای زوم 4 برابر بود. این بدان معناست که لنزهایی با بزرگنمایی 10 برابر لزوماً 10 برابر بزرگتر نمی شوند.

با این حال تولید کنندگان تلفن های هوشمند از زوم کمی متفاوت استفاده می کنند. بزرگنمایی 1 برابر بصورت گسترده ای به عنوان میدان دید دوربین اصلی پذیرفته می شود. تلفنهای هوشمند مانند آیفون 11 پرو لنزهای حتی وسیع تری به آن اضافه می کنند و به جای زوم 1 برابر در زاویه جدید ، بزرگنمایی 0.5 برابر می نامند.

زوم در واقع به چه معنی است؟

همه آنچه شما واقعاً باید بدانید ، بزرگنمایی بستگی به فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور دارد و این که کمی از واقعیت جدا شده است. اما تفاوت بین زوم نوری و دیجیتال چیست؟

زوم نوری چگونه کار می کند؟

زوم نوری هنگامی است که با مشخصات فیزیکی یک لنز واقعاً اشیاء دور را زوم می کند. به عنوان مثال ، یک تلسکوپ از زوم نوری استفاده می کند. اگر ماه را مشاهده می کنید ، و بزرگتر به نظر می رسد. هیچ کیفیتی از بین نمی رود، اشیاء فقط نزدیک تر به نظر می رسند.

زوم نوری چگونه کار می کند

زوم نوری از لنزهایی با فاصله کانونی بلند که حداقل نسبت به اندازه سنسور دوربین دارند ، حاصل می شود. یک لنز تله فوتو بلند برای DSLR ، مانند آنهایی که عکاسان ورزشی را در حال تصویر برداری حین بازی می بینید، فاصله کانونی بین 500-1000 میلی متر دارد. به همین دلیل آنها بسیار سنگین هستند.

همچنین بخوانید  حل مشکل نشناختن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال (WD) در ویندوز 10

در دوربین های کوچکتر ، فاصله کانونی می تواند کوتاه تر باشد. دوربین های کامپکت می توانند با لنزهای 100 میلیمتری زوم نوری بسیار خوبی ارائه دهند. آنها هنوز هم بسیار بزرگ هستند ، اما بسیار کوچکتر از انواع دوربین های مورد استفاده در بازی های فوتبال.

بیشتر بدانید:

دوریبن DSLR چیست؟

در تلفن های هوشمند ، تولید کنندگان برای زوم نوری بهتر ، از لنزهای پریسکوپ استفاده کرده اند. آنها قادر به لنزهای 5 برابر زوم (تقریباً برابر با زوم لنز 100 میلی متری در DSLR ، بسیار خوب) در گوشی های پرچمدار خود بودند بدون اینکه گوشی ها را ضخیم تر کنند، این یک تحول واقعاً مهیج است.

زوم دیجیتال چگونه کار می کند

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، زوم یک مفهوم مه آلود است. زوم دیجیتال از این مبهم نهایت استفاده را می برد. در حقیقت ، زوم دیجیتال فقط یک عکس را برش می دهد بنابراین اشیاء موجود در آن بزرگتر به نظر می رسند، هیچ اطلاعات تصویری اضافی ضبط نمی شود.

به عنوان مثال مانند عکس زیر یک عکس با آیفون ایکس بگیرید. این تلفن دارای زوم نوری 2 برابر است ، اما دارای زوم دیجیتال 10 برابر است. عکس زوم دارای وضوح قابل توجهی پایین تر است.

زوم دیجیتال چگونه کار می کند

مشکل زوم دیجیتال است. در حالی که زوم نوری بدون از دست دادن کیفیت تصویر بزرگنمایی می کند ، زوم دیجیتال آن را کاهش می دهد. و هرچه زوم کنید ، کیفیت تصویر بدتر می شود.

بهبود کیفیت زوم

با این حال ، زوم دیجیتال بهبود پیدا کرده است. زوم نوری گران است ، هم از نظر هزینه تولید و هم از مبادلات لازم برای افزودن آن به تلفن هوشمند. لنزهای پریسکوپ یک پیشرفت نسبتاً جدید (حداقل در تلفن های هوشمند) است ، بنابراین هنوز هم برخی از قابلیت ها را ندارد.

بنابراین ، تولید کنندگان تلفن های هوشمند از ترفندهای زیر برای بهتر کردن زوم دیجیتال و به حداقل رساندن افت کیفیت استفاده می کنند:

  • با استفاده از سنسورهای با وضوح بالا: گلکسی S20 سامسونگ دارای یک دوربین تله فوتو 64 مگاپیکسلی است. چنین سنسور با وضوح بالا به معنای وجود تصویر بیشتر برای برداشت و در نتیجه بزرگنمایی دیجیتالی است.
  • پیوند پیکسل: ترکیب پیکسل های مختلف در یک پیکسل تنها ، کیفیت بهتری را در تصاویر زوم شده دیجیتالی ایجاد می کند ، نه اینکه فقط پس از آن برش بخورد.
  • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین: اینها نشان از وعده های زیادی در عکاسی منطقه دارند. تولید کنندگان دوربین توانسته اند از آن استفاده کنند تا به طور خودکار کیفیت تصاویر با زوم دیجیتالی را افزایش دهند.
همچنین بخوانید  چگونه در شبکه وای فای امن بمانیم ؟ افزایش امنیت در شبکه وای فای

هرچند سطح بالای زوم دیجیتال بدون زوم نوری امکان پذیر نیست. این زوم های دیوانه 50x و 100x فقط امکان پذیر هستند زیرا یک ترکیبی از زوم نوری و دیجیتالی هستند. یک لنز نوری واقعی برخی زوم های دور را انجام می دهد ، در حالی که تکنیک های زوم دیجیتال ظاهری بیشتری را ارائه می دهند.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *