تبلیغات

تبلیغات

APU یا Accelerated Processing Unit در کامپیوتر چیست؟

Accelerated-Processing-Unit-or-apu

پردازنده یا CPU مغز سیستم است که بخش اعظم پردازش را به عهده دارد. با این حال ، یکی از مناطق که در آن عالی نیست بخش گرافیک است (پردازنده چیست).

برای جبران این امر ، واحد پردازش گرافیک یا GPU منحصراً وظایف خروجی بصری را بر عهده دارد. با این حال ، طراحی و ساخت دو واحد برای رسیدگی به این داده ها ناکارآمد است.

راه حل واحد پردازش شتاب (Accelerated Processing Unit) یا APU است.

APU چیست؟

APU چیست؟

واحد پردازش شتاب یا APU طراحی شده است تا دو واحد جداگانه را بر روی یک قالب واحد ترکیب کند. در این حالت ، قالب بخش کوچکی از مواد نیمه رسانا است که شامل یک کپی از مدار تولید انبوه است.

اگرچه قرار دادن دو مدار روی یک تخته به نظر نمی رسد که فکر کند ، اما تصمیم گیری های ساخت و طراحی است که عملکرد کامپیوتر شما را دیکته می کند.

کاهش ردپای واحدهای پردازشی هزینه را کاهش می دهد ، فضای بیشتری را برای سایر سخت افزارها فراهم می کند و کارآمدتر است. نگه داشتن اجزاء در کنار هم ، سرعت انتقال داده ها را افزایش می دهد و مصرف برق را نیز کاهش می دهد.

اگر قبلاً فناوری APU نشنیده اید ، ممکن است دلیلی وجود داشته باشد ؛ این اصطلاح تقریباً به طور انحصاری توسط یک تولید کننده واحد ، AMD استفاده می شود.

مزایای استفاده از APU

مزایای استفاده از APU

هنگامی که فکر می کنید پردازنده یا گرافیک سیستم خود را ارتقا دهید (چگونه سیستم را ارتقا دهیم)، سرعت همه چیزمی تواند بسیار زیاد شود. محصولات زیادی در این باره وجود دارد، با نام های عددی مشابه و ادعاهای زیاد شرکت ها. هر نسخه جدید به عنوان پیشرفت چشمگیر نسبت به نسخه قبلی ، حتی اگر این آزمایشات در تست های معیار دقیق ثابت نشود ، مورد تأیید است.

البته طبیعی است که یک شرکت بخواهد محصول خود را بفروشد ، بنابراین شما هم حق خواهید داشت که به APU نیز شک کنید. با این وجود ، مزایای واقعی استفاده از این فناوری وجود دارد. سریعترین تحول در عملکرد سیستم است.

اگر سیستم شما قبلاً فقط از یک پردازنده و یک گرافیک یکپارچه استفاده می کرد ، عملکرد چشم گیری را مشاهده خواهید کرد. کارها سریعتر می شوند ، فیلم ها هموارتر عمل می کنند و با افزایش سرعت ویندوز مواجه می شوید . در طولانی مدت ، شما همچنین شاهد کاهش مصرف برق خواهید بود.

اگرچه این یک تغییر قابل توجه است ، اما کاهش واقعی ممکن است حداقل باشد. با توجه به جو جهانی ، بسیاری از ما می خواهیم مصرف انرژی خود را کاهش دهیم. این خصوصاً در مورد فن آوری ما پیش می آید. با این وجود می توانید بدانید که کامپیوتر شما چقدر انرژی استفاده می کند و چگونه می تواند آن را کاهش دهد.

همچنین بخوانید  چگونه تاریخچه جست و جوی اینستاگرام را پنهان کنیم؟

چرا باید از APU استفاده کنیم؟

چرا باید از APU استفاده کنیم؟

با وجود این پیشرفت های عملکرد ، انتخاب اینکه آیا یک APU بخرید به همان اندازه که ساده به نظر می رسد ، نیست. اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که APU های شرکت AMD فقط با یک واحد پردازشی ترکیب شده اند . اینتل و سایر تولیدکنندگان همچنین مؤلفه هایی تولید می کنند که APU هایی به اسم همه هستند.

با توجه به اینکه می توانید دستگاه هایی را خریداری کنید که مانند APU به نظر می رسند و رفتار می کنند ، ممکن است تعجب کنید که چرا تصمیم خود را برای اجرای AMD ترجیح داده اید. در حالی که دیگر تولید کنندگان تمرکز خود را صرفاً به سمت پردازنده های ترکیبی قرار داده اند ، AMD به توسعه دامنه های منحصر به فرد ادامه داده است. CPU ، GPU و APU.

البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که APU ها تقریبا مانند گرافیک یکپارچه مادربرد شما هستند ، اما هنوز توسط یک پردازنده گرافیکی مستقل عرضه می شوند. اگر بازی یا ویدیو بخش مهمی از کار شماست ، یک APU فقط پیشرفت های محدودی را به شما ارائه می دهد.

در این حالت ، احتمالاً ترجیح می دهید پردازنده با سطح بالا و گرافیک جداگانه خریداری کنید. اگر از عملکرد یک واحد پردازش مرکزی اطمینان ندارید ، ممکن است علاقه مند شوید که اطلاعات بیشتری در مورد مقایسه پردازنده های اینتل کسب کنید.

علاوه بر این ، APU اولین بار در سال 2011 عرضه شده بودند ، اما فناوری AP از آن زمان به بعد پیشرفت کرده است. با تبدیل شدن به یک پردازنده ترکیبی به یک استاندارد صنعتی ، طراحان به دنبال پیشرفت های دیگری بودند که می توانند در زمینه الکترونیک ایجاد کنند. این امر به تبدیل APU به System-on-a-Chip منجر شد.

تکامل APU

تکامل APU

AMD اولین APU خود را در ژانویه سال 2011 منتشر کرد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، APU اصطلاح بازاریابی این شرکت برای ترکیب دو واحد پردازش در یک قالب واحد بود. با این حال ، آنها تنها شرکتی نبودند که مزایای این اتحادیه را مورد بررسی قرار دهند.

یکی دیگر از تولید کنندگان قابل توجه پردازنده نیز در همان جهت حرکت می کرد. اینتل توسعه را در واحد پردازش ترکیبی خود آغاز کرد و تحت نامهای مختلف محصولات اینتل منتشر شد. اگر از همه تفاوت ها مطمئن نیستید ، راهنمای ما در مورد مدل های CPU اینتل را بررسی کنید.

همچنین بخوانید  آموزش ساخت حساب جیمیل با گوشی هوشمند

همانطور که توسط قانون مور پیش بینی شده است ، هزینه فناوری کاهش یافته است ، در حالی که توانایی افزایش یافته است. APU اولین مرحله در تکامل پردازش سیستم و ساخت الکترونیک بود.

اگر ترکیب دو مؤلفه سیستم بر روی یک قالب منفرد عملکردی را به ارمغان بیاورد ، بدنبال آن خواهد بود که اضافه کردن تعداد بیشتری به آن می تواند همین کار را انجام دهد. این امر منجر به ایجاد طرح های System-on-a-Chip یا SoC شد.

SoC ها اکثر اجزای مهم را در یک تراشه واحد ترکیب می کنند.

مزایای طراحی APU :

  • کاهش مصرف برق،
  • تولید حرارت کمتر،
  • افزایش عملکرد.

این روند طراحی ناشی از انفجار در دستگاه های تلفن همراه بود ، که در حدود زمان مشابهی که برای اولین بار APU راه اندازی شد ، رخ داد. دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها باید ارزان تر و قابل حمل تر از لپ تاپ یا کامپیوتر خود باشند.

بنابراین ، SoC به یک استاندارد صنعتی تبدیل شد. با این حال ، این تنها به لطف پیشرفت های حاصل از طراحی APU امکان پذیر بود.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *