تبلیغات

تبلیغات

آموزش نصب پایتون پیپ (Python PIP) در ویندوز ، مک و لینوکس

How-to-Install-Python-PIP

درست مانند هر زبان برنامه نویسی جدی ، پایتون از کتابخانه ها و چهارچوب های شخص ثالث پشتیبانی می کند که می توانید نصب کنید تا از هرگونه پروژه جدید ، از اختراع مجدد جلوگیری نکنید . اگر می خواهید از آنها استفاده کنید می توانید این کتابخانه های پایتون را در یک مخزن مرکزی بنام Python Package Index یا (PyPI) پیدا کنید .

دانلود ، نصب و مدیریت این بسته ها به صورت دستی می تواند ناامید کننده و وقت گیر باشد . به همین دلیل است که بسیاری از توسعه دهندگان پایتون به ابزار ویژه ای به نام PIP برای Python (یا Python PIP) تکیه می کنند تا همه چیز را بسیار ساده تر و سریع تر انجام دهد .

پایتون پیپ یا Python PIP چیست ؟

پایتون پیپ یا Python PIP چیست ؟

کلمه PIP مخفف عبارت “PIP Installs Packages” یا ” Preferred Installer Program ” است . این یک ابزار خط فرمان است که به شما امکان می دهد بسته های PyPI را با یک دستور ساده و مستقیم نصب ، نصب مجدد یا حذف کنید .

اگر تاکنون کار خط فرمان را در ویندوز (با دستور Commpt) یا مک یا لینوکس (با ترمینال و Bash) انجام داده اید ، می توانید با دستورالعمل های نصب برای سیستم عامل خاص خود انجام دهید .

آیا PIP با پایتون نصب خواهد شد ؟

اگر از پایتون نسخه 2.7.9 ( یا بالاتر ) یا پایتون 3.4 (یا بالاتر) استفاده می کنید ، سپس PIP بصورت پیش فرض با پایتون نصب می شود . اگر از نسخه قدیمی پایتون استفاده می کنید ، باید مراحل نصب که در ادامه قرار داده ایم را استفاده کنید . در غیر این صورت ، پایین تر بروید تا آموزش شروع و کار با پیپ پایتون را یاد بگیرید و استفاده کنید .

اگر پایتون را در یک محیط مجازی ایجاد شده با virtualenv یا pyvenv اجرا می کنید ، PIP بدون در نظر گرفتن نسخه پایتون در دسترس خواهد بود.

آیا پایتون به درستی نصب شده است؟

شما باید مطمئن شوید که پایتون به درستی روی سیستم شما نصب شده است . در ویندوز ، با استفاده از کلید Windows + X و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید . در مک ، با استفاده از دکمه Command + Space و عبارت ” terminal ” را جستجو ، ترمینال را باز کنید . در لینوکس ، با استفاده از Ctrl + Alt + T. ترمینال را باز کنید. کلید های میانبرهای لینوکس ممکن است با توزیع متفاوت باشند .

سپس عبارت زیر را تایپ کنید و اینتر را بزنید :

python --version

در لینوکس ، کاربران پایتون نسخه 3 ممکن است نیاز به استفاده از کد زیر باشند :

همچنین بخوانید  آموزش ضبط فیلم از صفحه نمایش ویندوز با نرم افزار VLC

python3 --version

اگر شماره نسخه ای دریافت کنید (به عنوان مثال ” Python 2.7.5 “) ، پایتون آماده استفاده است .

اگر پیام ” Python is not defined ” دریافت می کنید ، ابتدا باید پایتون را به درستی نصب کنید . این فراتر از محدوده این مقاله است . نصب پایتون دستورالعمل های مفصلی برای نصب دارد .

آموزش نصب PIP پایتون در ویندوز

این دستورالعمل ها باید روی ویندوز 7 ، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 کار کنند:

  • اسکریپت نصب کننده get-pip.py را دانلود کنید . اگر از پایتون 3.2 استفاده می کنید ، باید اسکریپت get.pip.py را نصب کنید . در هر صورت ، بر روی لینک راست کلیک کرده و گزینه Save As… را انتخاب کرده و آن را در هر مکان امن مانند پوشه دانلود خود ذخیره کنید .
  • Command Prompt را باز کنید و به مسیر فایل get-pip.py بروید .
  • دستور زیر را اجرا کنید :

python get-pip.py

آموزش نصب پیپ پایتون در مک

سیستم های مدرن مک با پایتون و PIP که از قبل نصب شده اند ارائه می شود . با این حال ، نسخه های قدیمی پایتون در حال منسوخ شدن هستند و بهترین انتخاب برای توسعه پایتون نیست . به شدت توصیه می شود نسخه جدیدتر Python و PIP را نصب کنید .

اگر می خواهید از سیستم بومی پایتون استفاده کنید اما PIP را در دسترس ندارید ، می توانید PIP را با دستور زیر در ترمینال مک نصب کنید :

sudo easy_install pip

اگر ترجیح می دهید نسخه جدیدترین پایتون را نصب کنید ، می توانید از Homebrew استفاده کنید. نصب نسخه جدید پایتون با Homebrew با یک دستور انجام می شود :

brew install python

این آخرین نسخه پایتون را نصب می کند که باید با PIP بسته بندی شود. اگر نصب موفقیت آمیز باشد اما PIP در دسترس نباشد ، ممکن است شما نیاز به نصب مجدد پایتون با استفاده از دستور زیر در ترمینال داشته باشید:

brew unlink python && brew link python

آموزش نصب PIP پایتون در لینوکس

اگر توزیع لینوکس شما با پایتون از قبل نصب شده است ، باید بتوانید PIP را با استفاده از مدیر بسته سیستم خود نصب کنید. این ارجحیت دارد زیرا نسخه های نصب شده سیستم پایتون با اسکریپت get-pip.py که در ویندوز و مک استفاده می شود ، به خوبی بازی نمی کنند .

Advanced Package Tool (Python 2.x)

sudo apt-get install python-pip

Advanced Package Tool (Python 3.x)

sudo apt-get install python3-pip

pacman Package Manager (Python 2.x)

sudo pacman -S python2-pip

pacman Package Manager (Python 3.x)

sudo pacman -S python-pip

Yum Package Manager (Python 2.x)

sudo yum upgrade python-setuptools
sudo yum install python-pip python-wheel

Yum Package Manager (Python 3.x)

sudo yum install python3 python3-wheel

Dandified Yum (Python 2.x)

sudo dnf upgrade python-setuptools
sudo dnf install python-pip python-wheel

Dandified Yum (Python 3.x)

sudo dnf install python3 python3-wheel

Zypper Package Manager (Python 2.x)

sudo zypper install python-pip python-setuptools python-wheel

Zypper Package Manager (Python 3.x)

sudo zypper install python3-pip python3-setuptools python3-wheel

همچنین مقاله بهترین توزیع های لینوکس را مشاهده کنید .

همچنین بخوانید  آموزش تغییر رنگ و سایز ماوس در ویندوز 10

آموزش نصب پیپ پایتون در رزبری پای

به عنوان یک کاربر رزبری پای ، شما احتمالاً Raspbian را اجرا می کنید زیرا این سیستم عامل رسمی است که توسط بنیاد رزبری پای ( رزبری پای چیست ) تعیین و ارائه شده است . شما می توانید سیستم عامل دیگری مانند اوبونتو را نصب کنید . در این صورت باید به دستورالعمل های لینوکس نگاه کنید .

با شروع Raspbian Jessie ، اسکریت PIP بصورت پیش فرض نصب می شود . با این حال ، اگر در نسخه قدیمی Raspbian هستید ، می توانید PIP را نصب کنید.

در پایتون نسخه 2 :

sudo apt-get install python-pip

در پایتون نسخه 3 :

sudo apt-get install python3-pip

با استفاده از Raspbian ، کاربران پایتون نسخه 2 باید از pip استفاده کنند در حالی که کاربران پایتون نسخه 3 هنگام صدور دستورات PIP باید از pip3 استفاده کنند.

آموزش به روزرسانی PIP پایتون

در حالی که PIP خود اغلب به روز نمی شود ، همچنان مهم است که از جدیدترین نسخه های موجود استفاده کنید زیرا ممکن است اصلاحات مهمی در مورد اشکالات ، سازگاری و حفره های امنیتی وجود داشته باشد . خوشبختانه ، به روزرسانی PIP سریع و آسان انجام می شود .

دستور زیر را در ویندوز وارد کنید :

python -m pip install -U pip

دستور زیر را در لینوکس ، مک و رزبری پای وارد کنید :

pip install -U pip

در نسخه های خاصی از لینوکس و رزبری پای ، شاید به جای آن از دستور pip3 استفاده کنید .

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *