تبلیغات

پروکسی SOCKS (ساکس) چیست ؟ چگونه از پروکسی SOCKS استفاده کنیم؟

socks-proxy-server

پروکسی SOCKS چیست؟ انواع مختلفی از پروکسی ها و پروتکل های موجود در اینترنت وجود دارد ، اما هیچ یک از این اسم های سرگرم کننده مانند SOCKS نیست ، که کوتاه شده “SOCKets” است.

بیایید رایج ترین پروکسی ، SOCKS5 را توضیح دهیم ، و چرا اغلب از آن استفاده می شود.

پروکسی SOCKS یا SOCKS5 چیست ؟

پروکسی SOCKS یا SOCKS5 چیست ؟

پروکسی SOCKS معمولاً با نصب آنها به عنوان یک پسوند مرورگر یا پیکربندی یک سرویس گیرنده تورنت برای استفاده از سرور پروکسی ارائه دهنده فیلتر شکن استفاده می شود.

یک پروکسی SOCKS با هدایت ترافیک شما از طریق سرور پروکسی ، کار می کند و سپس اطلاعات را به مقصد مورد نظر منتقل می کند. پروتکل SOCKS با برقراری اتصال TCP با سرور پروکسی ابتدا به این هدف دست می یابد. سپس ، کامپیوتر شما می تواند داده ها را به سرور پروکسی ارسال کند ، که سپس داده ها را به مقصد خود منتقل می کند.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که می خواهید به یک وب سایت که در کشور دیگری میزبانی شده است مراجعه کنید. وب سایت هرکسی که از خارج از کشور ارتباط برقرار کند را مسدود می کند. برای دستیابی به این بلوک ، می توانید از پروکسی SOCKS که در کشور میزبان قرار دارد استفاده کنید.

هنگامی که از طریق پروکسی خود به وب سایت وصل می شوید ، وب سایت به جای آدرس شخصی شما آدرس ای پی سرور پروکسی را مشاهده می کند. از آنجا که سرور در کشور میزبان است ، وب سایت داده های خود را به سرور پروکسی می فرستد ، که سپس سایت برای شما نشان داده می شود .

پروکسی “SOCKS” و “Regular”چه تفاوتی دارند؟

اما چند لحظه صبر کنید . آنچه ما فقط انجام داده ایم توصیف نحوه عملکرد یک سرور پروکسی “عادی” است. احتمالاً آنها را در اینترنت دیدید. وب سایت هایی که برای جلوگیری از جغرافیایی یا پنهان کردن هویت شما ، سرورهای پروکسی رایگان ارائه می دهند.

اینها “پروکسی HTTP” نامیده می شوند زیرا از پروتکل HTTP استفاده می کنند . بنابراین ، تفاوت بین پروکسی HTTP با یک پروکسی SOCKS چیست؟

پروکسی SOCKS با پروتکل های بیشتری کار می کند

پروکسی SOCKS با پروتکل های بیشتری کار می کند

یک سرور پروکسی HTTP فقط با پروتکل HTTP کار می کند. SOCKS اما چنین بیعت ندارد. این می تواند با پروتکل های زیادی کار کند ، که اتفاقاً شامل HTTP نیز می شود.

از نظر علم رایانه ، ما یک پروکسی SOCKS را “سطح پایین” و پروکسی HTTP “سطح بالا” می نامیم. این “سطوح” به مهارت تخصصی این نرم افزار اشاره دارد. هرچه سطح بالاتر باشد ، نرم افزار تخصصی تر است.

همچنین بخوانید  API چیست ؟ نقش و کاربرد API در زندگی روزمره انسان ها

از طرف دیگر ، “سطح پایین” کاربردهای گسترده تری دارد. پروتکل SOCKS مانند کسی است که همه زبانهای اروپایی را درک می کند. اما تخصص خاصی ندارد و می تواند پروتکل های بیشتری از جمله HTTP را کنترل کند. این شبیه به کسی است که هر زبانی را در اروپا می شناسد ، از جمله فرانسوی. در نتیجه ، SOCKS برای رسیدگی به پروتکل های دیگر مانند POP برای ایمیل بهترین گزینه است.

پروکسی SOCKS در اطراف فایروال ها

از آنجا که SOCKS از TCP برای اتصال به یک سرور استفاده می کند ، لازم نیست مسیرهای مشابه ترافیک HTTP را طی کنید. به این ترتیب ، اگر فایروال وجود دارد که پورت های HTTP را نظارت کند ، SOCKS می تواند حتی اگر از HTTP استفاده می کند ، دور آن احاطه کند . این کار برای مرور محتوای محدود بدون اینکه فایروال وب سایت ها را مسدود کند ، مفید است.

پروکسی HTTP به درخواست های HTTP بهتر رسیدگی می کند

ماهیت تخصصی پروکسی HTTP بد نیست. یک پروکسی HTTP می تواند داده های HTTP ورودی را بهتر از یک پروکسی SOCKS پردازش کند. این امر به این دلیل است که پروکسی HTTP یک پروتکل تخصص دارد ، بنابراین به ابزارهای بیشتری برای پردازش HTTP مجهز است تا یک پروکسی SOCKS.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید اینترنت را برای صفحات خاص دیدن کنید ، استفاده از SOCKS ایده ای مناسب نیست. این ابزارها برای مدیریت صفحات در هنگام نمایش ندارند ، این بدان معنی است که شما با یک دامنه گسترده از صفحات وب بی ربط دست خواهید یافت .

با این وجود یک پروکسی HTTP ابزاری برای ذخیره وب دارد. می توانید به آن بگویید که صفحات وب از یک موضوع خاص را جستجو کنید (مانند صفحات خرید اسباب بازی برای کودک ) و فقط آنچه را که با شرایط مطابقت دارد ارائه می دهد.

SOCKS5 چیست؟

اگر در مورد سرورهای SOCKS در اینترنت جستجو کنید ، می توانید عبارت “SOCKS5” را مشاهده کنید . 5 در پایان به سادگی تعداد نسخه های پروتکل SOCKS است ، دقیقاً شبیه به نوع ویندوز 7 ، 8 و 10.

SOCKS5 آخرین نسخه پروتکل SOCKS است. در SOCKS4 با پشتیبانی از UDP و همچنین TCP بهبود می یابد و روش های احراز هویت بیشتری را ارائه می دهد. همچنین سریعتر از SOCKS4 است. SOCKS5 ممکن است روزی خود را با فناوری هایی مانند Shadowsocks که توسط فیلتر شکن vpnify استفاده می شود جایگزین کند.

تبلیغات

دیدگاه ها

  • محمد مرداد 19, 1400 :: 15:33

    سلام. ممنون بابت مطلبتون. حالا که پورت‌های ساکس۵ در کشور بسته شده‌اند چطور می‌توان به یکی از آن‌ها وصل شد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code