تبلیغات

تبلیغات

آموزش کامل راه اندازی و نصب سیستم عامل برای رزبری پای (Raspberry Pi)

Started-With-Raspberry-Pi

شش سال پیش ، یک کامپیوتر تک بورد به بازار آمد و بازی را برای tinkerers و DIYers تغییر داد. رزبری پای یک دستگاه رویایی برای انواع پروژه ها است ، کنسول های بازی ، مدیریت خانه ، سرورهای فیلتر شکن و موارد دیگر . اما اولین قدم جمع آوری منابع شما و یادگیری اصول اولیه رزبری پای است. اگر می خواهید با رزبری پای کار کنید ، این مقاله را دنبال کنید .

آنچه برای شروع کار با رزبری پای نیاز دارید

رزبری پای قلب پروژه شماست ، اما یک مدار بدون منبع تغذیه یا حافظه ذخیره سازی خیلی دور از ذهن نخواهد بود . برای به بهره برداری رساندن پروژه خود به چند مورد نیاز دارید:

رزبری پای

جدیدترین مدل برای پیدا کردن کمی دشوار است زیرا از آنجایی که چنین تقاضای زیادی دارد ، اما می توانید این لیست تأیید شده از فروشندگان را بررسی کنید تا ببینید که در آن موجود است. رزبری پای 4 یا مدل های قبلی مانند رزبری پای 3 یا نسخه های قدیمی تر که انرژی کمتری را در بسته بندی یکنواخت تر ذخیره می کند .

منبع تغذیه

نسخه های قبلی رزبری پای از درگاه microUSB برای منبع تعذیه استفاده می کند ، اما رزبری پای 4 به USB-C ارتقا می یابد . در حالی که شارژرهای تلفن خاصی ممکن است Pi را به خوبی تنظیم کنند ، من توصیه می کنم یک آداپتور برق ساخته شده برای رزبری پای خریداری کنید . شارژرهای در اطراف شما ممکن است قدرت کافی برای بورد رزبری پای را نداشته باشد و هرچه مشکل کمتری برای رفع مشکل داشته باشید ، بهتر می شود .

حافظه microSD

اکثر مدلهای جدید رزبری پای از حافظه های microSD برای ذخیره سازی استفاده می کنند که مدل اصلی رزبری پای مدل A و B از یک کارت SD معمولی استفاده می کنند . همه کارتهای SD کاملاً کار نمی کنند ، بنابراین بهترین شرط شما این است که یا کارت رسمی MicroSD رزبری پای (که با سیستم عامل از پیش بارگذاری شده همراه است) خریداری کنید یا یک تست سازگار حافظه های MicroSD داشته باشید .

جعبه یا کیس رزبری پای

جعبه یا کیس رزبری پای

از نظر فنی ، این اختیاری است اما ما آن را توصیه می کنیم. به جای اینکه بورد لخت خود را در فضای باز قرار دهید ، احتمالاً ایده خوبی است که از آن محافظت کنید . کیس های رزبری پای 4 هنوز به بازار عرضه می شوند ، اما برای مدل های قبلی ، باید بگردید.

البته کیس های جالب دیگری نیز در آنجا وجود دارد ، مانند کیس های بازی یکپارچه شده با سیستم عامل و موارد شفاف که سخت افزار داخل را نشان می دهد . بسیاری از موارد همچنین دارای هیت سینگ های جداگانه و یا فن هایی هستند که می توانند در خنک نگه داشتن رزبری پای کار کنند .

همچنین بخوانید  آموزش تغییر رنگ ها و شخصی سازی CMD یا Command Prompt

موس ، صفحه کلید و کابل HDMI

بسته به نوع پروژه شما ، ممکن است نیازی به ماوس و کیبورد به طور دائمی به رزبری پای خود نداشته باشید ، اما احتمالاً برای راه اندازی اولیه رزبری پای نیاز دارید . اگر خیلی سخت است که موس و صفحه کلید را از سیست اصلی خود حذف کنید ، یک مجموعه ارزان تهیه کنید و همین کار را برای کابل HDMI (یا کابل micro-HDMI خود انجام دهید ، اگر از رزبری پای 4 استفاده می کنید ).

شما می توانید زندگی خود را ساده کنید و تمام این لوازم جانبی را با هم در کیت رسمی رزبری پای 4 خریداری کنید ، اما همچنین می توانید آن را بصورت تکی بخرید .

نحوه نصب سیستم عامل رزبری پای بر روی کارت SD

نحوه نصب سیستم عامل رزبری پای بر روی کارت SD

هر پروژه نیاز به نوعی سیستم عامل دارد که روی رزبری پای کار می کند ، معمولاً یک نوع از Raspbian ، سیستم عامل رسمی بنیاد برای رزبری پای مبتنی بر Debian Linux وجود دارد . بنیاد رزبری پای همچنین یک نصاب خودکار به نام NOOBS یا ( New Out of the Box Software ) را ارائه می دهد ، اما برای اهداف این راهنما ، ما قصد داریم از آن استفاده نکنیم .

از آنجایی که بسیاری از پروژه ها به شما نیاز دارند که یک سیستم عامل را به کارت SD منتقل کنید ، ایده خوبی است برای یادگیری نحوه انجام این کار در حال حاضر. با وجود NOOBS که برای مبتدیان طراحی شده است ، آن را ساده تر از NOOBS می دانم .

برای نصب یک سیستم عامل ، به دو چیز نیاز دارید: یک فایل iSO سیستم عامل ، و برنامه ای که سیستم عامل را روی کارت SD شما نصب کند . ما در این آموزش از Raspbian به عنوان سیستم عامل خود استفاده خواهیم کرد ، اما شما می توانید آن را با هر سیستم عامل مورد نظر خود جایگزین کنید .

برای نصب سیستم عامل روی کارت SD ، من برنامه Etcher (این برنامه تحریم هست و باید از فیلتر شکن فعال استفاده کنید ) را توصیه می کنم ، زیرا برای ویندوز ، macOS و لینوکس موجود است . (توجه : اگر قبلاً از این کارت SD خاص در رزبری پای استفاده کرده اید ، ممکن است پارتیشن هایی در ویندوز قابل مشاهده نباشند ، که می توانید قبل از ادامه آن را فرمت کنید .)

فایل سیستم عامل را برای مدل خاص رزبری پای خود دانلود کنید ، من از سیستم عامل کامل Raspbian با نرم افزار پیشنهادی استفاده می کنم . سیستم عامل به شکل یک فایل IMG در یک فایل ZIP (اگر شما از Etcher استفاده می کنید ، نیازی به استخراج کردن آن ندارید) خواهد آمد .

همچنین بخوانید  4 برنامه برای بررسی اینکه گوشی Android شما به درستی کار می کند

فقط برنامه Etcher را راه اندازی کنید ، روی دکمه Select Image کلیک کنید و فایل سیستم عاملی را که دانلود کرده اید انتخاب کنید. کارت SD خود را به عنوان هدف انتخاب کرده و روی Flash کلیک کنید . در هنگام انتخاب هدف ، بیش از حد مراقب باشید زیرا این روند هر کدام از درایوهای انتخاب شده را پاک می کند.

این کار ممکن است کمی طول بکشد ، اما پس از اتمام ، می توانید کارت SD را بیرون بیاورید ، آن را در رزبری پاری خود وارد کنید ، کابل HDMI را به یک مانیتور یا تلویزیون وصل کنید و رزبری پای را به برق متصل کنید تا آن را روشن کنید . پس از نمایش دسکتاپ Raspbian ، می توانید وای فای خود را پیکربندی کنید ، نرم افزار را از خط فرمان با apt نصب کنید ، و شروع به tinkering کنید!

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *