تبلیغات

تبلیغات

تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی در سبک زندگی

social-media

شبکه های اجتماعی

 

تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی چیست؟ این سوالی است که بیش از هر چیزی باید از خود بپرسیم و بعد از آن به سراغ استفاده از اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی برویم. استفاده از شبکه های اجتماعی مردم را ناراحت می کند؟ یا بیشتر افراد با آن حس خوبی دارند؟

 

بطور کلی شبکه های اجتماعی همانطور که انتظار می رود هم تاثیرات منفی دارد و هم تاثیرات مثبت و این کاملا منطقی است. در این مقاله قصد داریم به هر دوی این نکات اشاره کنیم. به تاثیرات مثبت و منفی می پردازیم تا نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی را بهتر بشناسید.

 

تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی

 

ابتدا قصد داریم به مواردی بپردازیم که باعث می شود تا از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم. همانطور که گفته شد ، شبکه های اجتماعی دارای تاثیرات مثبت و منفی هستند و هر یک ممکن است با توجه به فرد متفاوت باشد.

 

ارتباط برقرار کردن (در ارتباط بودن)

 

یکی از فوایدی که شبکه های اجتماعی دارند این است که می توانیم راحت تر از هر چیزی با دیگران و دوستان و حتی آشنایان در ارتباط باشیم. بطوریکه حتی اگر در کشور دیگر یا منطقه متفاوتی باشید می توانید با آشنایان در ارتباط باشید.

 

قطعا استفاده از شبکه های اجتماعی برای در ارتباط بودن با دوستان بجای استفاده از SMS بسیار بهتر ، سریع تر و به صرفه تر است. علاوه بر این می توانیم به خیال راحت از خدماتی که شبکه های اجتماعی می دهند استفاده کنیم. برای مثال اگر بخواهیم به دوست خود خبر دهیم که چه ساعتی و کجا با یکدیگر قرار بگذاریم ، می توانیم با استفاده از شبکه های اجتماعی به راحتی قرار خود را مشخص کنیم.

 


بیشتر بدانید :

شادوبن یا Shadowban در شبکه های اجتماعی چیست و چگونه از بن نامحسوس خارج شویم؟


 

دسترسی سریع به اخبار دسته اول

 

اینکه بخواهیم از اخبار در اولین فرصت باخبر باشیم ، می تواند هم مثبت باشد و هم تاثیر منفی. اما در این بخش ابتدا به تاثیر مثبت اخبار در شبکه های اجتماعی می پردازیم.

 

بسیاری از افراد هستند که با توجه به منطقه و کشوری که زندگی می کنند بصورت رایگان از تمامی اخبار با خبر نیستند. به این فکر کنید که حالا تمامی خبرگزاری ها از اکانت های شبکه های اجتماعی بهره مند بودند. اپلیکیشن هایی مانند فیسبوک و توئیتر از دسته شبکه های اجتماعی هستند که درآن ها می توانید خبرهای زیادی را پیدا کنید.

 

برای مثال بیشتر افراد مهم و شناخته شده در توئیتر وجود دارند که هر لحظه ممکن است توئیتی ارسال کنند. از این رو اولین کسی که از این موضوع باخبر می شود کسی است که عضو توئیر بوده و فرد مورد نظر را دنبال می کند.

همچنین بخوانید  چگونه دسته ایکس باکس وان خود را آپدیت کنید ؟ (3 روش)

 

فرصت شغلی (شغل مورد نظر خود را پیدا کنید)

 

فرصت شغلی (شغل مورد نظر خود را پیدا کنید)

 

همانطور که انتظار می رود بازار کار یکی از مهم ترین عواملی است که افراد به دنبال آن هستند. اگر از دسته کاربرانی هستید که از شبکه های اجتماعی حرفه ای تر و دسته بالا استفاده می کنید ، مانند LinkedIn و Xing ، خواهید دید که شغل هایی که مناسب شما هستند برایتان نمایش داده می شود. این پیشنهاد های شغلی با توجه به مهارت هایی که دارید نمایش داده می شوند.

 

سیستم هوش مصنوعی این شبکه های اجتماعی با توجه به مهارت هایی که در پروفایل خود ایجاد کرده اید ، شغل هایی را به شما پیشنهاد می دهد. البته به غیر از این وبسایت هایی وجود دارند که با ساخت اکانت و وارد کردن مهارت های خود شغل های مناسب را به شما نمایش می دهد. از این رو ویژگی کارهای پیشنهادی می تواند کمک بسیار بزرگی به افرادی که دنبال کار هستند بکند.

 

برنامه ریزی رویداد های مختلف در شبکه های اجتماعی

 

از آنجایی که قرار گذاشتن و دور هم بودن یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که می توانیم داشته باشیم ، چه بهتر است که تمامی برنامه ریزی ها و هماهنگی ها را در شبکه های اجتماعی انجام دهیم.

 

اینکار باعث می شود تا سرعت بیشتری در انجام برنامه ریزی داشته باشیم.

 

رشد کسب و کار در شبکه های اجتماعی

 

یکی از مهم ترین روش هایی که می توانید کسب و کار خود را توسعه دهید ، استفاده از شبکه های اجتماعی است. اگر کسب و کار کوچکی دارید ، با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانید رشد چشم گیری داشته باشید ، بطوریکه کاربرانی را به سمت خود جذب کنید که باعث شود کسب و کار خود را توسعه دهید.

 

با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام ، می توانید کسب و کار خود را معرفی کرده و با بروزرسانی پست ها کاربران زیادی را به سمت خود جذب کنید. با گذشت زمان و جذب کاربر حالا می توانید اقدام به فروش کالا کنید.

 

این یکی از نوین ترین راه هایی است که بیشتر کسب و کار های جدید استفاده می کنند که بدون شک در این امر نیز موفق هستند. با عضویت کسب و کار خود در شبکه های اجتماعی می توانید توسعه سریع تری نسبت به حالت عادی داشته باشید.

 

شبکه های اجتماعی سرگرم کننده اند

 

همچنین بخوانید  چگونه حجم فایل های ورد را کم کنیم؟ آموزش کم کردن حجم فایل ورد

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که شبکه های اجتماعی دارند قابلیت سرگرم کردن آن ها است. اگر اینگونه نبود ، فیسبوک نمی توانست به 3 میلیارد کاربر برسد. بازی های ویدیویی ، چت کردن ، مقالات جالب ، Meme ها ، ویدیو ها و بسیاری دیگر از محتواهایی که می توانید خودتان را سرگرم کنید.

 

برای مثال اگر بخواهیم به شبکه اجتماعی تلگرام بپردازیم ، ابتدا ربات ها در تلگرام رواج داشتند که با استفاده از ربات های تلگرام می توانستید با توجه به ویژگی هایی که داشتند سرگرم کنید. بعد از مدتی شاهد کانال ها بودیم که باعث شد طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند. کانال ها یکی از مهم ترین قدم های بزرگ تلگرام بود که توانست کاربران زیادی را به استفاده از تلگرام وادار کند.

 


پیشنهادی : چگونه امنیت گوشی هوشمند خود را در برابر هکرها و مزاحمان افزایش دهیم؟


 

همانطور که گفته شد ، امروز شبکه های اجتماعی با توجه به موقعیتی که دارند می توانند بسیار سرگرم کننده باشند ، اگر اینستاگرام را در نظر بگیرید ، محیطی پر از پست ها ، تصاویر و ویدیو هایی است که هر لحظه می تواند مورد استفاده کاربران قرار بگیرد. از پست های آموزشی گرفته تا پست های طنز که هر پیج می تواند هر کدام از این موضوعات را در خود جای دهد.

 

تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی

 

همیشه هر چیزی شامل بدی و نکات منفی می باشد که این موضوع با شبکه های اجتماعی نیز صدق می کند. در این بخش به نکات منفی و همچنین تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی اشاره خواهیم کرد.

 

حمله سایبری و سوء استفاده آنلاین

 

یکی از بدترین مشکلاتی که در سوشال مدیا دیده می شود وجود حمله ها و سوء استفاده های آنلاین است. افراد با توجه به جنسیت ، ظاهر ، گرایش جنسی ، مذهب ، معلولیت ، عقاید سیاسی و … که دارند مورد هدف قرار می گیرند.در این روش کودکان بسیار آسیب پذیر ترند.

 

اگر بخواهیم مثال بزنیم می توانیم به هک از نوع مهدنسی اجتماعی نیز بپردازیم.

 


حتما بخوانید : 7 راهی که هکر‌ها اطلاعاتمان را از شبکه های اجتماعی سرقت می کنند


 

اعتیاد به شبکه های اجتماعی یک مشکل فراگیر!

 

برای مثال اگر به یک رستوران بروید ، می بینید که مشتریان رستوران همگی دست به گوشی هستند و خودشان را مشغول کرده اند تا هرچه سریع تر غذا حاضر شود. بیشتر این افراد در شبکه های اجتماعی قرار دارند و گشت و گذار می کنند. شاید عجیب باشد اما بسیاری از افراد هستند که تعداد فالوورهای اینستاگرام شان مهم تر از زندگی واقعی شان است.

همچنین بخوانید  آموزش سئو داخلی صفحه سایت : راهنمای علمی سئو داخلی

 

این یکی از مهم ترین اثرات منفی شبکه های اجتماعی است که باید با آن مقابله کنید. اعتیاد به سوشال مدیا یکی از عادات بدی است که حتی زمانی که نباید وارد آن شویم ، بی دلیل به سمت آن می رویم و ساعت ها مشغولش می شویم.

 


پیشنهادی : آموزش کار با Your Activity (فعالیت شما) برای کاهش اعتیاد در اینستاگرام


 

حریم خصوصی وجود ندارد

 

یکی دیگر از مشکلات بزرگ سوشال مدیا کمبود حریم خصوصی است. در فضای مجازی می توانید هر اطلاعاعتی که بخواهید از یک فرد بدست آورید حتی بدون اینکه متوجه این موضوع بشود.

 

تبلیغات ترسناک و آزار دهنده سوشال مدیا!

 

همه می پذیرند که تبلیغات جزئی از دنیای مدرن است. البته تبلیغاتی که در سوشال مدیا استفاده می شود با تبلیغاتی که در بیلبورد ها یا تلویزیون نمایش داده می شود بسیار متفاوت است.

 

داده ها و اطلاعات شما حذف نمی شوند15

 

بله ، شما می توانید اکانت خود را حذف کنید ، اما در واقع چه اتفاقی برای حساب کاربری تان خواهد افتاد؟ قطعا اکانت شما از دید عمومی خارج می شود ، ولی از نظر خصوصی چطور؟ آیا تابحال به این فکر کرده اید که توئیتر تمامی توییت هایتان را از سرور هایش پاک می کند؟ آیا اینستاگرام هر عکسی را که به اشتراک می گذارد ذخیره نکرده و از لیست لاگ های خودش پاک می کند؟ آیا چت هایی که در تلگرام پاک می کنید ، از سرور هم پاک می شود؟

 

پاسخ منفی است! بلکه همیشه روزی وجود دارد که تمامی داده و اطلاعات تان دوباره زنده شده تا بر ضد شما مورد استفاده قرار بگیرد.

 

رشد تمایلات ضد اجتماعی

 

آیا شبکه های اجتماعی ، تعادل اجتماعی مان را کمتر می کند؟ مطالعات زیادی نشان می دهد که پاسخ مثبت است. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که یکی از آن ها اعتیاد به شبکه های اجتماعی است.

 

دوست تان می خواهد به تعطیلات برود و قبل از سفر خود تمامی برنامه های خود را پست می کند. زمانی که به سفر می رود در طول سفر از تصاویر مختلف و ویدیوهای متفاوتی را به اشتراک می گذارد. زمانی هم که خانه بر می گردند از روز هایی خوبی که پشت سر گذاشتند تعریف می کنند.

 

آیا انگیزه ای برای شما وجود دارد که بتوانید بطور حضوری در مورد تعطیلات آنها صحبت کنید؟ احتمالا نه.

منبع :
MAKEUSEOF

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *