تبلیغات

تبلیغات

چگونه پوشه و فایل را در ویندوز غیرقابل حذف شدن کنیم؟

File-And-Folders-Undeletable-In-Windows

قطعا شما هم با دیدن این مقاله و خواندن آن سوال برایتان پیش خواهد آمد که چگونه می توان فایل یا پوشه ای را غیرقابل حذف شدن کنیم؟ ممکن است شما هم از دسته افرادی باشید که اطلاعات مهمی دارید و نمی خواهید به اشتباه حذف شوند و یا به دست کاربر دیگری از قصد حذف شود. از این رو می توانید پوشه یا فایل مورد نظر را غیرقابل حذف شدن کنید تا دیگر به اشتباه فایل و پوشه ای حذف نشود.

 

ما در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانید در ویندوز پوشه یا فایل هایی بسازید که توانایی حذف شدن نداشته باشند و به نوعی اگر فردی قصد داشت آن را حذف کند چنین اجازه یا توانایی نداشته باشد. در ادامه به 2 روش غیرقابل حذف شدن پوشه ها و فایل ها می پردازیم.

 

1. تغییر دسترسی های پوشه و فایل ویندوز جهت غیرقابل حذف شدن

 

با تغییر دسترسی های پوشه یا فایل می توانید نسبت به تغییراتی که قرار است کاربرانی روی آن انجام دهند مسدود کنید. از این رو در قسمت properties فایل یا پوشه مورد نظر می توانید دسترسی ها را تغییر دهید. مراحل زیر را انجام دهید :

 

1- برای شروع روی فایل یا پوشه مورد نظر “راست کلیک” کرده و Properties را انتخاب کنید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

2- از بین تب ها Security را انتخاب کرده و روی دکمه ی Edit کلیک کنید. پنجره جدیدی باز می شود که تمامی دسترسی فعال و Enable هستند.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

3- حالا در قسمت Group Or Username می توانید گروه یا یوزر مورد نظر را انتخاب کرده و در نهایت Deny Full Control را تیک بزنید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

4- بعد از اینکه تنظیمات را مشخص کردید روی Apply و بعد Ok را بزنید تا ذخیره شود.

5- حالا شما و تمامی کاربران ویندوز دیگر قادر به حذف فایل یا پوشه مورد نظر نیستند.

 

2. ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن با استفاده از کلیدواژه های ویندوز

 

جالب است بدانید که شما نمی توانید برای ساخت پوشه از برخی کلمات استفاده کنید. با این حال هنوز هم راه هایی وجود دارد که می توانید از کلیدواژه های ویندوز استفاده کنید. بطوریکه می توانی پوشه ای ایجاد کنید که تنها با CMD قابل کنترل بوده و با استفاده از منوهای گرافیکی نمی توان روی پوشه تغییری ایجاد کرد.

 

نکته : استفاده از کلیدواژه های از قبل رزرو شده ویندوز ممکن است عملکرد های سیستم عامل را دچار اختلال کند. بنابراین از انتخاب نام مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

همچنین بخوانید  چگونه مایکروسافت اج را از ویندوز 10 ، 8 و 7 حذف کنیم؟

 

کلیدواژه های اختصاصی ویندوز : CON, PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, و LPT9

 

1. برای اینکار عبارت CMD را در قسمت جستجوی ویندوز نوشته و با راست کلیک کردن روی آن گزینه ی “Run as administrator” را انتخاب کنید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

2. بطور پیشفرض مسیر CMD در C نمایش داده می شود که مسیر نصب ویندوز است. برای اینکه مسیر دایرکتوری را تغییر دهید می توانید از دستور “:D” استفاده کنید. توجه داشته باشید که بجای D می توانید نام درایو مورد نظر را قرار دهید که بعد از آن باید 2 نقطه را قرار داده و اینتر را بزنید. بعد از اینکه با استفاده از CMD وارد درایو مورد نظر شدید ، حالا برای به مسیر های مختلف پوشه ها بروید باید از دستور cd استفاده کنید.

 

(برای مثال : اگر داخل درایو D فایلی به نام Techtip داریم و می خواهیم پوشه مورد نظر را داخل پوشه Techtip ایجاد کنیم ، بعد از اینکه با استفاده از CMD وارد درایو D شدیم حالا باید عبارت cd Techtip را بنویسم و اینتر را بزنیم ، تا به پوشه تک تیپ انتقال داده شویم. حالا تمامی کد هایی که وارد می کنیم داخل این پوشه انجام داده می شود.)

 

3. برای اینکه یک پوشه جدید ایجاد کنید عبارت “\md con” نوشته و اینتر را بزنید. توجه داشته باشید که باید از عبارت CON برای نام پوشه استفاده کنید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

4. اگر با استفاده از اکسپلورر بخواهید پوشه را حذف یا تغییر نام دهید ویندوز به شما این اجازه را نمی دهد.

5. برای کپی/انتقال فایل به مسیر دیگری با استفاده از CMD می توانید کد زیر را بنویسید :

 

copy "d:\Program Files\temp.docx" "d:\Program Files\con\"

 

نکته : آدرس اولیه مربوط به آدرس پوشه ای است که ساخته اید و آدرس دوم مربوط به بخشی است که می خواهید فایل را به آن انتقال یا کپی کنید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

 

6. اگر احساس می کنید که پوشه ایجاد شده مشکلی در ویندوز ایجاد کرده است ، می توانید برای حذف از قطعه کد زیر استفاده کنید :

 

rd /s /q con\

 

نکته مهم : توجه داشته باشید که برای اجرای این دستور باید در مسیر و درایوی باشید که پوشه را ایجاد کرده اید.

 

ساخت پوشه و فایل غیرقابل حذف شدن در ویندوز 10 ، 8 و 7

منبع :
APPUALS

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *