تبلیغات

تبلیغات

بهترین استاندارد امنیت برای محافظت از WiFi کدام است ؟ WEP و WPA2 و WPA3

WiFi-Security-WPA-WEP

امنیت وسایل بی سیم بسیار مهم از آن چه که شما فکر میکنید ، است . اکثریت به خاطر یک مودم با امنیت ضعیف میتواند در هر لحظه در هر روزی ، یعنی گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاپ یا غیره دچار حمله افراد مخرب شوند و اطلاعات دستگاه را به سرقت ببرند . این دستگاه ها همیشه در حال برقراری ارتباط با دنیای مخرب هستند و همیشه نیاز به امنیت دارند. در این مقاله قصد داریم که راه های مختلفی برای محافظت از اتصال Wi-Fi  رابه شما آموزش دهیم ، با تیک تیپ همراه باشید .

 

انواع امنیت وای فای

 

 امن ترین استاندارد های رمزنگاری شبکه وای فای ( WiFi )

 

رایج ترین استاندارد های امنیت وای فای عبارت اند از : WPA ، WEP  و WPA2 .

 


مطلب مرتبط :

Wi-Fi 6 (وای فای 6) چیست و چرا اهمیت دارد؟


 

تفاوت WEP و WPA :

 

WEP یا ( Wired Equivalent Privacy)  که قدیمی ترین و ضعیف ترین روش رمزگذاری Wi-Fi است . با اینحال حتی فکر کردن به اینکه WEP بخواهد از اتصال Wi-Fi شما محافظت کند خنددار است . اگر از WEP استفاده می کنید ، حتما این استاندارد را تغییر دهید .

علاوه بر این ،  اگر شما از یک روتر ( مودم ) قدیمی استفاده می کنید که تنها از WEP پشتیبانی می کند ، حتما مودم را نیز برای امنیت و اتصال بهتر ارتقا دهید .

چرا WEP بد است ؟ Crackers یا هکر ها راه های شکستن رمزگذاری WEP را کشف کردند و با استفاده از ابزارهای رایگان به راحتی انجام انجام میدهند .

 

تفاوت WPA و WPA2  و WPA3 :

 

WPA یا Wi-Fi Protected Access ( دسترسی به امنیت Wi-Fi)  تکامل یافته استاندارد WEP  است . وقتی WEP ظاهراً ناامید کنند بود ، که اتحادیه وای فای ، WPA را توسعه داد تا امنیت ارتباطات شبکه را قبل از توسعه و معرفی WPA2 تامین کند .

در حال حاضر اکثر مودم و اتصالات Wi-Fi از WPA2 پشتیبانی و استفاده می کنند . با این حال ، آخرین ارتقاء به Wi-Fi Protected Access ) WPA3 ) کاملا از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود .

 

WPA3

 

WPA3 شامل برخی از ارتقاء مهم برای امنیت شبکه ها بی سیم است ، از جمله :

 


مطلب مرتبط :

پروتکل امنیتی WPA3 چیست و چگونه در شبکه های وایفای استفاده می شود؟


 

 

  • Brute Force Protection ( حملاتی که تلاش می کنند گذرواژه ها را حدس بزنند ) : WPA3 کاربران را حتی از کلمات عبور ضعیف هم محافظت می کند ، و از حملات ناخواسته ی افراد مخرب محافظت می کند.
  • Public Network Privacy ( حریم خصوصی شبکه عمومی ): WPA3 اضافه می کند ” رمزگذاری داده های فردی ” ، به لحاظ تئوری رمزگذاری اتصال شما به نقطه دسترسی بی سیم بدون استفاده از رمز عبور .
  • Securing the Internet of Things ( ایمن سازی اینترنت اشیاء ) : امنیت اینترنت اشیاء زمانی افزایش پیدا میکند که توسعه دهندگان دستگاه های اینترنت از تحت فشار بسیار زیاد برای بهبود امنیت اینترنت اشیاء هستند .
  • Stronger Encryption ( رمزگذاری قوی تر ) : WPA3 از استاندارد رمزگذاری 192 بیتی بسیار قوی استفاده میکند و به طور چشمگیری سطح امنیت را افزایش میدهد .
همچنین بخوانید  چگونه کسی را به سرور دیسکورد دعوت کنیم؟ نحوه دعوت دوستان به سرور دیسکورد

 

WPA آسیب پذیر است

 

WPA از ابتدا محکوم شد . با وجود استفاده از رمزنگاری عمومی قوی ، با استفاده از WPA-PSK که دارای 256 بیت ولی هنوز هم نقطه های آسیب پذیری  از استاندارد WEP قدیمی به ارث برده است . یکی از این پروتکل های آسیب پذیر به (TKIP) معروف بود .

پروتکل TKIP خود یک قدم بزرگ برای جلوگیری حمله در هر بسته بود تا از هر بسته داده ای که بین دستگاه ها ارسال می شد محافظت شود . سیستم جدید TKIP WPA برخی از جنبه های سیستم WEP آسیب پذیر را بازیابی کرد و البته این آسیب پذیری ها در نهایت در استاندارد جدید ظاهر شدند .

 

WPA2 جایگزین WPA می شود

 

WPA2 در سال 2006 به طور رسمی جایگزین WPA شد . WPA پس از آن، به عنوان پایه ای از رمزگذاری Wi-Fi ، به صورت کوتاه مدت بود .

WPA2 بعد از مدت ها امنیتش را ارتقاء داد و رمزگذاری جدید و ویژه ای را معرفی کرده که این استاندارد پیشرفته ، رمزگذاری (AES) نام داشت ، و در شبکه های بی سیم کاربرد داشت .

WPA2 همچنین قبلیت رمز کنترل شده  را با کد پروتکل پیامک تایید هویت زنجیره ای  معرفی کرد تا جایگزین استاندارد آسیب پذیر TKIP ، شود و TKIP بخشی از استاندارد WPA2 باقی می ماند .

 


مطلب مرتبط :

آیا سرعت وای فای تان کاهش پیدا کرده است؟ 7 روش جهت حل مشکل افت سرعت اینترنت


 

 

WPA3 : امینت WiFi را تامین میکند

 

استاندارد رمزنگاری WPA3-Personal امنیت را برای کاربران فراهم می کند ، حتی اگر هکرها به شبکه وای فای متصل شدند ، WPA3 امینت کامل از اطلاعات کاربران درون شبکه را تضمین می کند . علاوه بر این ، استاندارد AES 128 بیتی برای WPA3 به طور پیش فرض فعال می باشد اقی میماند ، با این حال اگر میخیواهید از استاندارد WPA3-Enterprise برای امنیت بیشتر استفاده کیند ، گزینه AES 198 بیتی را فعال کنید .

 

تغییر دادن تنظیمات پیش فرض وای فای مودم

 

در حال حاضر ، شما باید از شبکه موجود خود محافظت کنید ، ابتدا استاندارد امنیتی مودم خود را به WPA2 تغییر دهید ، و قبل از اینکه مودم شما مورد حمله و دسترسی افراد مخرب قرار گیرد این مقاله  آموزش جلوگیری از هک شدن مودم های خانگی “ را مطالعه کنید .

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *