اخبار

اینترنت 5G چیست؟ سرعت اینترنت 5 جی چقدر است؟ گوشی های پشتیبانی از اینترنت 5جی

5 جی : همانطور که می دانید ما در مراسم CES 2018 و هم چنین 2019 که اخیرا برگذار شد شاهد مواردی در رابطه با فناوری و تکنولوژی 5G بودیم. همه سازندگان از جمله سامسونگ ، اینتل ، میزبان های شبکه های تلفن های همراه و سازندگان گوشی های هوشمند همگی منتظر شبکه ی 5 جی هستند چرا که می خواهند هرچه سریع تر خبر شنیدن عرضه شدن و همگانی شدن این فناوری را بشنوند.

کمپانی سامسونگ نام این تکنولوژی را “wireless fiber” یا “فیبر بی سیم” نامیده است و وعده داده است که سریع ترین اینترنت همراه با کم ترین تاخیر را عرضه کند . 5 جی قرار است حتی از اینترنت خانگی که بصورت کابلی به دستگاه ها متصل شده است سریع تر عمل و سرعت بیشتری داشته باشد .

حتما بخوانید : Wi-Fi 6 (وای فای 6) چیست و چرا اهمیت دارد؟

اینترنت 5G چیست؟

5 جی یک استاندارد در صنعت شبکه است که قرار است توسعه ای از استاندارد 4G LTE باشد ، همانطور که 4G جایگزین 3G شد. اگر برای تان سوال شده باشد که چرا اصلا باید نام 5G انتخاب شوید ، به این دلیل است که نسل پنجم این تکنولوژی در نظر گرفته شده است کع اختصار شده ای “fifth generation” یا نسل پنجم می باشد.

همانطور که گفته شد این استاندارد برای طراحی و ایجاد شده است تا سرعت بیشتری نسبت به 4G LTE داشته باشد. اینترنت 5 جی تنها برای افزایش سرعت شبکه ی اینترنت در گوشی های هوشمند نیست ، چرا که قرار است یک اینترنت بی سیم پرسرعت نیز باشد که می تواند در خیلی از دستگاه ها برای مثال IOT یا ماشین استفاده شود.

در آینده نه چندان دور ، تلفن هوشمند شما و تمام دستگاه هایی که از سیم کارت پشتیبانی می کنند به جای شبکه ی 4G از اینترنت 5G استفاده خواهند کرد.

سرعت اینترنت 5 جی و چقدر سریع خواهد بود ؟

همانطور که انتظار می رود شرکت های فناوری و تکنولوژی وعده های زیادی از سرعت اینترنت 5 جی داده اند. درحالیکه که 4G سرعتی نزدیک به 100 مگابیت بر ثانیه (Mbps) دارد ، شبکه ی 5 جی دارای سرعتی بیشتر از 10 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) می باشد. این یعنی اگر بخواهیم حداکثر سرعت فناوری 5 جی را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که هزار برابر سرعت بیشتری نسبت به نسل قبلی خود دارد.

برای مثال ، یک انجمن فناوری اشاره کرده است که شما در شبکه ی 5G می توانید فیلمی که زمان آن 2 ساعت را تنها در 3.6 ثانیه دانلود کنید ، این مورد در 4G بین 6 دقیقه بوده و در 3G 26 ساعت می باشد!

این تنها یکی از مزایای شبکه ی 5 جی است ، یکی دیگر از موارد کاهش تاخیر یا latency در این شبکه است که به معنای سرعت بیشتر در لود کردن و در نهایت بهبود تمامی فرآیند هایی که در بستر اینترنت انجام می دهید.

با توجه به سرعت هایی که گفته شد ، اینترنت 5جی در حال حاضر بصورت کابلی قابل استفاده است و می توانید آن را با کابل فیبر نوری مقایسه کنید. شرکت های اینترنتی مانند Comcast ، Cox و دیگر شرکت ها وارد رقابت خواهند شد چرا که آن ها ارائه دهنده ی سرویس های اینترنتی برای اینترنت خانگی هستند. ارائه دهنده های شبکه های بی سیم می توانند به راحتی بدون استفاده از هیچ سیمی این شبکه ی نسل جدید را ارائه دهند و در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

اینترنت 5G چگونه کار می کند؟

اینترنت 5G با استفاده از تکنولوژی های زیادی در تلاش است که هرچه زودتر به خواسته ی خود برای سرعت بیشتری برسد. استاندارد جدید از گروه جدیدی از طیف رادیویی 4G استفاده خواهد کرد. اینترنت 5 جی از “امواج میلیمتری” استفاده خواهد کرد، در فرکانس های 30 تا 300 گیگاهرتز در مقایسه با باند های زیر 6 گیگاهرتز که در گذشته استفاده می شود، پخش می شود. این ها قبلا فقط برای ارتباط بین ماهواره ها و سیستم های رادار استفاده می شد. اما امواج میلیمتری نمی توانند به آسانی از طریق ساختمان ها یا سایر اجسام جامد عبور کنند ، بنابراین 5G همچنین از “سلول های کوچک” استفاده می کند – کوچکترین ایستگاه های مبتنی بر مینیاتوری که می تواند در هر 250 متر در مناطق شهری قرار گیرد. این پوشش ها بسیار بهتر در چنین مکان هایی ارائه می شود.


حتما بخوانید : مگابایت (MB) یا مگابیت (Mb) ؟ تفاوت بین بایت و بیت چیست؟


این ایستگاه ها از “massive MIMO” استفاده می کنند. عبارت MIMU مختصر شده ی “multiple-input multiple-output” می باشد. ایستگاه های آنتن های 5 جی بصورت 2 طرفه خواهند بود یعنی در لحظه روی یک فرکانس هم می توانند ارسال کنند و هم می توانند دریافت کنند. این ها برخی از ویژگی های شبکه 5 جی هستند که باعث می شود سرعت بیشتری را به ما ارائه دهد.

چه زمانی اینترنت فایو جی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟

در حال حاضر در کشور آمریکا ، Verizon قصد دارد بصورت نسخه ی غیر استاندارد این فناوری را در نیمه ی دوم سال 2018 عرضه کند که ابتدا در خانه ها و 5 شهر استفاده شود. حتی گوشی هایی که از اینترنت 5G پشتیبانی می کنند در حال حاضر نمی توانند از آن استفاده کنند و تنها برای استفاده در اینترنت خانگی بصورت بی سیم است.

همچنین سرویس دهنده ی AT&T وعده داده است که اواخر سال 2018 فناوری 5 جی را به گوشی هایی که از آن پشتیبانی می کند بیاورد . اما بطور کلی این فناوری هنوز برای عرضه شدن بصورت گسترده کار های زیادی دارد و در 2019 هم باید منتظر عرضه ی آن بصورت گسترده باشیم. بدین منظور T-Mobile هم وعده داده است که بصورت سراری در کشور این فناوری را نهایی کرده و در سرویس های خود قرار دهد که تقریبا تا 2020 به طول می انجامد. Sprint نیز اعلام کرده است که در اواخر سال 2019 این تکنولوژی را هم عرضه خواهد کرد. با توجه به زمان بندی هایی که در نظر گرفته شده است فناوری 5G تا نهایی شدن و گسترده شدن بصورت جهانی تا سال 2020 طول خواهد کشید.

کوالکام ، شرکتی که چیپست های داخل گوشی های اندرویدی رو تولید می کند ، اعلام کرده است که گوشی هایی که ازفناوری 5 جی پشتیبانی می کنند در سال 2019 عرضه خواهند شد. این یعنی شما برای استفاده از این فناوری باید یک گوشی جدید تهیه کنید! چرا که سرویس دهنده ها و اپراتور ها باید سخت افزاری خود را نیز برای پشتیبانی کردن از 5G نیز تغییر دهند.

اینترنت 5جی در دسترس است ، اما بسیار گیج کننده

اینترنت 5G ادامه دارد . هر چهار شرکت اصلی حامل ایالات متحده اکنون نوعی فناوری 5 جی بی سیم دارند . اما طی چند ماه گذشته ، اینترنت5جی بسیار گیج کننده بوده است . سه نسخه فناوری 5G به بازار عرضه شده است : اینترنت 5جی باند کم ، اینترنت 5جی باند متوسط ​​و اینترنت 5 جی باند بالا که همه آنها در حال حاضر ناسازگار هستند و بسیار متفاوت از یکدیگر عمل می کنند .

این سردرگمی طی دو سال آینده از بین خواهد رفت. اینترنت 5 جی یک سرمایه گذاری برای یک دهه آینده است و در نسل های قبلی موبایل ، ما شاهد تغییرات عمده ای بودیم که سالها پس از اعلام اول اتفاق می افتد . به عنوان مثال زمان عرضه اینترنت 4G . اولین دستگاه های 4G در ایالات متحده در سال 2010 ظاهر شد ، اما انواع برنامه های 4G که دنیای ما را تغییر داده اند ، بعدا ظاهر شدند .

بنابراین به دنبال آن برنامه ، در حالی که ما اکنون کمی از اینترنت 5جی می گیریم ، باید انتظار داشته باشید که برنامه های متوصل به اینترنت 5 جی حدود سال 2021 یا 2022 عرضه شوند . تا آن زمان ، همه چیز به عنوان فناوری های حامل بی سیم برای کاربران و ذهن آزار دهنده گیج کننده خواهد بود .

استاندارد های 5 جی (کم ، متوسط و قوی)

استاندارد 5 جی مخفف نسل پنجم اینترنت سلولی بی سیم ” fifth-generation cellular wireless ” است و استانداردهای اولیه آن در پایان سال 2017 تنظیم شده است .اینترنت 5 جی سریع اما با محدودیت پوشش همراه خواهد بود .

اینترنت 5جی نسبت به اینترنت 4 جی گزینه های بیشتری را از نظر امواج هوایی می دهد . برجسته ترین این ، موجهای کوتاه برد “باند بالا” را باز می کند که با فناوری 4G کار نمی کنند. اما اینترنت 5G می تواند با هر فرکانس اجرا شود و منجر به سه نوع متفاوت از تجربه 5G – کم ، متوسط و زیاد شود .

نکته کلیدی برای فهمیدن اینجاست که سرعت اینترنت 5 جی به طور مستقیم با میزان گسترده بودن کانال های موجود و تعداد آنها در دسترس است . حجم عظیم امواج هوایی بلااستفاده جذابیت اصلی ” باند بالا ” است که در غیر این صورت کار شرکت های حمل و نقل بسیار دشوار خواهد شد .

در حال حاضر ، استاندارد باند کم و باند بالا اینترنت 5G ناسازگار هستند ، به این دلیل که هیچ دستگاهی وجود ندارد که بتواند از هر دو پشتیبانی کند . شما باید یکی را در دستگاه خود انتخاب کنید . این قضیه احتمالاً در ماه فوریه شکسته خواهد شد ، زیرا پیش بینی می کنیم که سامسونگ گلکسی اس 11 اولین گوشی برای برخورداری از همه استاندارد 5 جی باشد .

باند ضعیف 5 جی (Low-band 5G)

باند کم قدرت فناوری 5G در فرکانس های زیر 1 گیگاهرتز کار می کند . این قدیمی ترین فرکانس های تلفن همراه و تلویزیون است . آنها مسافت های زیادی را طی می کنند ، اما کانال های بسیار گسترده ای در دسترس فراهم نمی کنند و بسیاری از این کانال ها برای اینترنت 4G مورد استفاده قرار می گیرند . بنابراین سرعت فناوری باند ضعیف اینترنت 5 جی آهسته است – فعلاً مانند اینترنت 4 جی عمل می کند و احساس می کند .

باند متوسط 5 جی (Mid-band 5G)

باند متوسط فناوری 5 جی در محدوده 1 تا 10 گیگاهرتز قرار دارد . این فرکانس ها بیشتر فرکانس های تلفن همراه ، وای فای و همچنین فرکانس های کمی بالاتر از آن را در بر می گیرند . برد این شبکه از دکل ها دقیق و منظم است ( که معمولاً تقریباً تا نیم مایل فاصله برد دارند ) ، بنابراین در اکثر کشورهای دیگر ، این شبکه های حامل هایی هستند که بیشترین ترافیک اینترنت 5جی را حمل می کنند . بیشتر کشور ها حدود 100 مگاهرتز به هرکدام از حامل های خود برای باند متوسط اینترنت 5G پیشنهاد داده اند .

شبکه های روستایی احتمالاً ترکیبی از باند کم و متوسط است . یکی از استدلال های T-Mobile برای ادغام این شرکت با Sprint این است که ادغام این امکان را به این شرکت جدید می دهد تا با گسترش گسترده استفاده خود از باند میانه 5G ، خدمات اینترنت سراسر کشور را ارائه دهد ، زیرا باند کم به تنهایی توانایی انجام چنین کاری را ندارد .

باند قوی 5 جی (High-band 5G)

باند قوی اینترنت 5G یا موج میلی متری ، چیزهای جدیدی است . تا کنون ، این بیشتر موج های هوایی در محدوده 20 تا 100 گیگاهرتز است . این امواج هوایی قبلاً برای کاربران استفاده نشده اند . دامنه آنها بسیار کوتاه است . آزمایشات مسافت 800 فوت (243 متر) از دکل ها را نشان داده است .

اما تعداد زیادی طیف بلااستفاده در فناوری 5 جی باند قوی وجود دارد ، این بدان معنی است که سرعت بسیار سریع با استفاده از حداکثر 800 مگاهرتز در هر زمان انجام می شود . شرکت های AT&T ، T-Mobile و Verizon همه از حداقل باند بالا استفاده می کنند .

شرکت های ارائه دهنده اینترنت 5 جی

شرکت AT&T در حال حاضر دارای یک سیستم 5 جی باند ضعیف در 16 شهر و یک سیستم 5جی باند قوی و جداگانه در 21 شهر است . هر کسی می تواند از سیستم باند کم استفاده کند ، اما باند بالا فقط برای مشتریان تجاری محدود می شود . سیستم باند ضعیف با سامسونگ گلکسی نوت 10پلاس 5جی کار می کند و سیستم باند قوی با سامسونگ گلکسی اس 10 5 جی و مودم همراه Netgear Nighthawk 5G کار می کند. در اینجا شهرهای 5G AT & T وجود دارد .

شرکت Sprint اکنون 16 میلیون نفر را در 9 منطقه مترو با شبکه باند متوسط ​​خود پوشش می دهد . به نظر می رسد محدوده های بیشتر توسط جاری اسپرینت در مورد ادغام احتمالی این شرکت با T-Mobile ، جمع آوری شده است . این شرکت مخابراتی در حال فروش نقاط مهم HTC Hub و تلفن های LG V50 ، وان پلاس 7 Pro 5G و سامسونگ گلکسی S10 5G است .

T-Mobile دارای سیستم باند ضعیف 5 جی و در دسترس 200 میلیون نفر در سراسر کشور است و از دستگاه های سامسونگ گلکسی نوت 10+ 5G و وان پلاس 7T Pro 5G و مکلارن پشتیبانی می کند . همچنین در شش شهر دارای یک شبکه باند قوی بسیار محدود است که فقط با تلفن سامسونگ گلکسی S10 کار می کند . شرکت T-Mobile اکنون شهرهای زیادی را برای لیست قرار می دهد ، بنابراین در این نقشه به دنبال پوشش باشید.

شرکت Verizon در حال اضافه کردن باند قوی اینترنت 5 جی است ، اکنون در 31 شهر پوشش خاصی را ارائه می دهد . اگرچه در صورت پیدا کردن این باند بسیار سریع خواهد ، حتی می توانید با استفاده از نقشه های پوشش جدید Verizon ، مکان های تحت پوشش را به راحتی پیدا کنید .

این شرکت در حال فروش یک افزودنی 5 جی است که متناسب با دستگاه های موتورولا Z2 Force ، Z3 و Z4 و همچنین LG V50 ، سامسونگ گلکسی اس 10 5G و گلکسی نوت 10 پلاس 5G است. برنامه های Verizon سرویس 5 جی را 10 دلار بیشتر از برنامه های 4 جی نامحدود در نظر گرفته است ، 5جی برای داده های واقعاً نامحدود و بدون مالکیت هزینه ای ندارد . این حامل بیشتر از طیف 28 گیگاهرتز استفاده می کند .

گوشی های پشتیبانی از فناوری 5جی

دور اول گوشی های 5جی فقط برخی از سیستم های 5 جی را که در ایالات متحده استفاده می شود پشتیبانی می کرند و مدل های مختلف از باندهای مختلف پشتیبانی می کردند . بنابراین اگر می خواهید 5 جی مخلوط کامل از پوشش و سرعت باشد ، شما باید حداقل تا بهمن ماه سال 1399 که گوشی هایی بیشتری با پشتیبانی از فناوری 5جی عرضه خواهند شد .

در حال حاضر ، سامسونگ گلکسی اس 10 5G و نوت 10 پسلا 5G ( چندین شرکت ) ، LG V50 (روی شرکت Sprint و شرکت Verizon ) ، وان پلاس 7 پرو 5G (شرکت Sprint ) ، وان پلاس 7T پرو 5G مکلارن (روی T-Mobile) ، و موتورولا Z2 Force ، Z3 و Z4 (در Verizon) همگی در حال حاضر وجود دارند .

بیشتر این تلفن ها روی باند های با برد کوتاه و با سرعت بالاتر تمرکز دارند . نوت 10 پلاس 5G برای AT&T و T-Mobile و مک لارن روی باند کم سرعت با پوشش گسترده کار می کنند ، اما نه باند پر سرعت. آزاردهنده و گیج کننده است .

بسیاری از شرکت های دیگر ، از جمله هواوی ، OnePlus ، Oppo ، Vivo ، شیائومی و ZTE ، تلفن های 5G را در سال 2019 ساختند. اما هیچ یک از این تلفن ها برای ایالات متحده نبوده و هیچکدام با شبکه های آمریکایی سازگار نیستند ، ما فکر می کنیم در سپتامبر 2020 یک آیفون 5 جی وجود خواهد داشت .

اینترنت 5جی برای چه کاری استفاده می شود ؟

اکثر نسخه های نمایشی اینترنت 5 جی در دنیای واقعی که مشاهده کردیم ، بیشتر افراد فکر می کنند مناسب تماشا کردن فیلم های نتفلیکس و… است که بدون هیچ افت سرعتی از فیلم خود لذت ببرند . این نوع استفاده اشتباه است ، فناوری 5 جی فقط برای اینکه شبکه ها بهتری ساخته شوند تا برنامه های جالب تر در آینده توسعه پیدا کنند .

اینترنت خانگی 5جی یک مزیت مهم نسبت به 4جی را نشان می دهد : ظرفیت عظیم . شرکت ها نمی توانند اینترنت خانگی 4جی با قیمت رقابتی ارائه دهند ، زیرا در 190 گیگابایت مصرف ماهانه که اکنون اکثر خانه ها انتظار دارند ، در اینترنت سلولی 4 جی ظرفیت کافی وجود ندارد .

این واقعاً می تواند رقابت اینترنتی خانگی را افزایش دهد ، جایی که طبق یک گزارش FCC در سال 2016 ، 51 درصد از آمریکایی ها فقط یک سرویس برای 25Mbps یا خدمات اینترنت خانگی بالاتر دارند . از طرف خود ، Verizon می گوید سرویس 5 جی آن واقعا نامحدود خواهد بود .

اینترنت خانگی 5جی همچنین از طریق خطوط فیبر نوری خانه به خانه برای شرکت ها بسیار ساده تر است ، به جای اینکه هر خیابان حفر شود .

در اوولو ، فنلاند ، جایی که یک مرکز توسعه 5 جی وجود دارد ، در یک کنفرانس اینترنت 5 جی ، ایده های برتر شامل سرویس پخش بازی بودند . راهی برای انجام توانبخشی سکته مغزی از طریق VR . همه این ایده ها به پهنای باند قدرتمند ، تأخیر کم یا جنبه کم مصرف 5 جی نیاز دارند .

سال گذشته ، متوجه شدیم 5 جی که شرکت Verizon در نیویورک یک ایده جدید را پرورش می دهد . در آزمایشگاه نوآوری اپراتور حامل ، ما شاهد دوربین های مدار بسته بی سیم با وضوح بالا ، جریان بازی و واقعیت مجازی هستیم . مایکل میلر ، تکنولوژی 5 جی برای مصارف صنعتی ، مثل اتوماتیک کردن دستگاه ها و روبات های صنعتی ، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود .

ماشین های اوتوماتیک و بدون راننده نیاز اینترنت 5 جی برای شروع به کار نیاز خواند داشت . اولین نسل از اتومبیل های بدون راننده خود راننده ها خواهند بود اما نسل های آینده برای بهبود ایمنی و مدیریت ترافیک با سایر خودروها و جاده های هوشمند تعامل خواهند داشت .

برای ماشین های بدون راننده نیاز به اینترنت با تأخیرهای بسیار کم داریم . در حالی که همه اتومبیل ها بسته های اطلاعاتی بسیار کمی را تبادل می کنند ، آنها باید فوراً این کار را انجام دهند . این جایی است که یک تأخیر 5 جی زیر یک میلی ثانیه ثانیه انجام می شود ، وقتی بسته ای از داده ها مستقیماً بین دو اتومبیل ارسال می شوند ، یا از یک ماشین به روی یک لامپ منتقل می شود تا یک اتومبیل دیگر.

جنبه دیگر 5جی این است که دستگاه های بسیاری دیگر را به هم متصل می کند . در حال حاضر ، ماژول های 4جی گران قیمت ، پر مصرف و تقاضای برنامه های خدمات پیچیده ای هستند ، بنابراین بسیاری از اینترنت اشیا با وای فای و سایر فن آوری های خانگی برای مصرف کنندگان گیر کرده اند . فناوری 5 جی دستگاه های کم مصرف ، ارزان و کم قدرت را می پذیرد ، بنابراین بسیاری از اشیاء کوچکتر و انواع مختلف حسگرهای محیط را به اینترنت متصل می کند .

در مورد تلفن ها چطور؟ بزرگترین تغییر 5 جی ممکن است در واقعیت مجازی باشد . از آنجا که تلفن ها به دستگاه هایی تبدیل می شوند که از هدست های VR استفاده می شوند ، تأخیر بسیار کم و سرعتهای ثابت 5جی به شما امکان می دهد .

مهدی

از اینکه با ما همراه هستید ، صمیمانه متشکریم :)

 • آقا چرا جفنگ میگی کی گفته 4G اینترنتش 100 مگ بر ثانیه ست
  درس مقاله بنویس

  • سلام دوست عزیز
   اولا این استاندارد جهانی هستش و کاملا درست هست
   دوما دقت داشته باشید این سرعت به مگابیت هست یعنی باید در هشت تقسیم کنید تا به مگابایت تبدیل شود یعنی سرعت 4 جی معادل 12.5 مگابایت می باشد

راهنمای خرید و ساخت اکانت ارتیست ساندکلود

 ساندکلود، یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های اشتراک ‌گذاری موسیقی آنلاین بوده که به هنرمندان مستقل این…

20 ساعت

معرفی برنامه ترید با گوشی +‌ ۳ برنامه محبوب

ترید با گوشی تلفن همراه به دلایلی نظیر دسترسی آسان و قابلیت استفاده در هر…

20 ساعت

معیارهای انتخاب ورق سیاه مناسب برای پروژه‌های مختلف

ورق سیاه یکی از مهم‌ترین مواد در صنایع مختلف به حساب می‌آید که در انواع…

2 روز

نحوه مخفی کردن تسک بار ویندوز 11

نوار وظیفه، از آن دسته ابزارهایی است که روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و…

2 روز

انواع سنسور القایی و کاربرد آن

سنسور القایی یا همون اندوکتیو یکی از انواع سنسورهایی هست که تو صنعت خیلی کاربرد دارند…

2 روز

نحوه فعال کردن دارک مود ویندوز 11

ویندوز 11، دارای ویژگی های بصری متعددی است که باعث می شود حس زیبایی شناختی…

3 روز