تبلیغات

تبلیغات

10 نوع داده و اطلاعاتی که مرورگر ها در رابطه با شما جمع آوری می کنند و از آن بی خبرید!

Ten-Types-Data-Browsers-Collect-TechTip

یکی از مهم ترین راه های انتقال داده ها و اطلاعات شخصی یا عمومی ما استفاده از اینترنت و مرورگر ها در روزمره است. حتی استفاده از VPN هم نمی تواند بصورت کامل به شما برای امنیت اطلاعات شما کمک کند.

 

ابتدا باید این موضوع را بگوییم که هنگام استفاده از یک مرورگربه این فکر نباشید که شما تنها درحال استفاده از آن هستید بلکه به غیر از استفاده از Browser مورد نظر داده ها و اطلاعاتی از شما نیز در Browser ذخیره شده و به سرور مرورگر مورد نظر ارسال می شود. شاید برایتان عجیب باشد اما تمامی این موارد کاملا واقعی هستند! همانطور که مشخص شد پس حتی ما هنگام استفاده از مرورگر ها هم باید انتخاب درست داشته باشیم. باید از مرورگری استفاده کنیم که از لحاظ اعتبار ، امنیت شناخته شده باشد. سوالی که در آخر پیش می آید این است که چه نوع اطلاعاتی از ما که کاربر مرورگرهستیم ذخیره می شود؟ تک تیپ قصد دارد در این مقاله به شما عزیزان 10 نوع از داده هایی که ممکن است مرورگرشما آن را ذخیره کند اشاره کرده و بررسی کنیم.

 


پیشنهادی : 9 ترفند ساده برای سرعت بخشیدن به کارایی و عملکرد مرورگر فایرفاکس


 

1- مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری

 

مرورگر شما مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم شما را جمع آوری می کند! جالب است؟ ممکن است برای برخی افراد شنیدن این موضوع عجیب باشد.

 

از نگاه نرم افزاری ، Browser یامرورگر شما می داند از چه سیستم عاملی استفاده می کنید و از این موضوع کاملا باخبر است. به غیر از این موارد مرورگر آی پی شما ، پلاگین های نصب شده را هم نیز ذخیره می کند.

از نگاه سخت افزاری ، Browser شما از اطلاعاتی مانند عملکرد CPU ، GPU و باتری جمع آوری می کند.

 

بدین منظور اگر می خواهید از دسترسی به چنین مواردی در Browser خود جلوگیری کنید می توانید از پلاگینی به نام NoScript استفاده کنید.

 

2- اطلاعات مربوط به اتصال به شبکه

 

مرورگر شما از اتصالات شما به شبکه اینترنت هم نیز باخبر است. این اطلاعات شامل آدرس آی پی شما و سرعت مرورگر است.

 

3- موقعیت جغرافیایی

 

جمع آوری اطلاعات مرورگر ها

 

بطور کلی حتی یک وبسایت هم می تواند با اجازه دسترسی شما موقعیت جغرافیایی دقیق شما را بررسی کند. این دسترسی ها با استفاده از API که توسط گوگل ایجاد شده است استفاده می کنند.

 


حتما بخوانید : غیرفعال کردن ردیابی موقعیت مکانی سایت ها در مرورگر های فایرفاکس ، کروم ، اج و…


 

بدین منظور اگر می خواهید موقعیت جغرافیایی شما توسط Browser ها مورد بررسی قرار نگیرد می توانید از نرم افزار های تغییر آیپی یا VPN نیز استفاده کنید. همچنین آموزشی که در بالا در اختیار شما قرار داده ایم هم بری شما عزیزان کار ساز است. ب هر حال روش های مختلفی برای جلوگیری این روش وجود دارد.

همچنین بخوانید  دو روش تبدیل ورد به پاورپوینت با آموزش کاملا تصویری

 

برای اینکه مرورگرمورد نظر شما از Google GeoLocation استفاده نکند ، باید ابتدا جاوا اسکریپت | JavaScript مرورگرخود را غیرفعال کنید. همانطور که در بالا گفته شد برنامه هایی مانند NoScript می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

 

4- تاریخچه مرورگر یا History

 

یکی از مهم ترین بخش هایی که مرورگرها از ما ذخیره می کنند اطلاعات مربوط به تاریخچه جستجو است و این بخش کاملا شناخته شده است چرا که همه ی ما یکبار با آن کار کرده ایم.

 

البته ، شما به راحتی می توانید داده ها و اطلاعاتی که مرورگرشما ذخیره کرده است ، مانند تاریخچه ، حذف نمایید. اما با این حال ممکن است داده ها و اطلاعات شما برای همیشه پاک نشده باشد! برای مثال در اواسط سال 2018 ، مشخص شد که گوگل با استفاده از مرورگر کروم حتی داده هایی را که شما در مرورگرحذف کرده اید نسبت نوع استفاده شما از مرورگر را جمع آوری کرده و بررسی می کرده.

 

ما قبل از این مقاله هایی برای پاک کردن حافظه موقت مرورگر سافاری و حذف کوکی در مرورگر کروم پرداخته ایم ، شما می توانید در صورت نیاز مطالعه کنید.

 

5- حرکات موس در مرورگر ها

 

جمع آوری اطلاعات مرورگر ها

 

مرورگر شما به راحتی می تواند حرکات موس شما را هم ذخیره کند! همانطور که در تصویر مشاهده می کنید برای مثال مسیر حرکت موس ، کلیک کردن موس و غیره ذخیره شده است. بدین منظور شما می توانید از وبسایت https://clickclickclick.click نیز استفاده کنید. این وبسایت عملیاتی که با موس انجام می دهید را به شما نمایش می دهد.

 

6- جهت و مکان فیزیکی دستگاه شما

 

حال حاضر ، این روز ها بیشتر و یا بهتر است بگوییم تمام گوشی هایی که تولید می شوند داخل خود یک ژیروسکوپ دارند. این ژیروسکوپ ها معمولا برای ورزش ، فیتنس یا محاسبه حرکت ها ، راه رفتن یا دویدن است.

 

اما حالا این داده ها در مرورگرشما ذخیره می شود. می تواند شناسایی کند که دستگاه شما زیروسکوپ دارد و یا از قطب نما استفاده می کند. می تواند تشخیص دهد که جهت دستگاه شما چگونه است ، که تمامی این اطلاعات همراه با برخی دیگر نیز همراه است.

 

حتی جالب است بدانید که مرورگرشما می توانید پیش بینی کند دستگاه شما در حالت فیزیکی در چه موقعیتی قرار دارد؟! می تواند تشخیص دهد که دستگاه شما روی یک میز است یا داخل کیف یا هر چیز دیگر!

همچنین بخوانید  نحوه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10

 

7- وارد شدن و لوگین کردن در شبکه های اجتماعی

 

همانطور که مشخص است مرورگرشما می تواند از شبکه های اجتماعی که شما وارد آن ها می شوید و لوگین می کنید باخبر باشد و تمامی این اطلاعات را ذخیره کند.

 

8- فونت ها و زبان

 

جمع آوری اطلاعات مرورگر ها

 

بغیر از موارد بالا که گفته شد مرورگر شما همچنین می داند بر روی سیستم شما چه فونت هایی نصب شده است و از آن ها در حال استفاده کردن هستید. همچنین می تواند تشخیص دهد از چه زبانی در حال استفاده بر روی سیستم خود هستید.

 

9- داده ها و اطلاعات یک فایل تصویری

 

هرگاه که بخواهید عکسی را آپلود کنید و از مرورگر خود استفاده برای آپلو کردن عکس استفاده کنید ، بدین ترتیب مرورگر فایل را برای بررسی متادیتا های آن اسکن می کند تا اطلاعاتی بدست آورد.

 

متادیتا (Metadata) شامل اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی ، رزولوشن تصویر آپلود شده ، مشخصات فنی فایل و حتی مدل دوربینی که توسط آن عکس گرفته شده است می باشد.

 

10- مشخصات فنی

 

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم ، مرورگر شما همچنین مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات فنی مربوط به نحوه دسترسی شما به وب را جمع آوری می کند.

 

داده هایی که توسط مرورگر ذخیره می شود می تواند شامل داده هایی باشد که کاربر با آن ها در ارتباط است و آن ها را ایجاد می کند. برای مثال صفحه نمایش لمسی ، فعال بودن DNT یا غیرفعال بودن آن ، اندازه صفحه نمایش شما و بیشتر!

 

بررسی کنید مرورگر ی که از آن استفاده می کنید چه اطلاعاتی از شما می داند؟

 

درحالیکه که ممکن است بسیاری از اطلاعات و داده های شخصی شما مورد سرقت قرار گیرد یا در خطر باشد ، بهتر است که همین حالا بررسی های مورد نظر نیاز را برای جلوگیری از دزدیده شدن اطلاعات شخصی مان عملیات مورد نیاز را انجام دهیم. این وبسایت ها که در زیر یکی یکی نام برده می شود به شما می گوید که مرورگر شما چه نوع داده و اطلاعاتی را از شما می داند.

 


حتما بخوانید : 7 تاکتیک و روش های رایج و مشترک برای هک کردن رمز های عبور


 

در این لیست 2 وبسایت وجود دارد که شما به راحتی می توانید از آن ها به دلیل رایگان بودن استفاده کنید.

 

1- Webkay

 

Webkay به عنوان یک وبسایت برای تست کردن مرورگر خود بکار می رود. این وبسایت مرورگر شما را اسکن کرده و به شما نشان می دهد که چه داده ها و اطلاعاتی را مرورگر از شما دارد و می تواند با وبسایت های دیگر به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید  11 ویژگی که هنگام خرید لپ تاپ نباید فراموش کنید!

 

اگر وارد وبسایت گفته شده شوید خواهید دید که هر قسمت اطلاعاتی نشان داده می شود که در همان قسمت به شما گفته شده است که چگونه می توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید تا دیگر مرورگر شما نتواند اطلاعاتی از شما داشته باشد.

 

2- Panopticlick

 

Panopticlick یک ابزار ساخته شده توسط Electronic Frontier Foundation (EFF) می باشد. این ابزار مرورگر شما را اسکن می کند و بررسی می کند که از دید وب آیا شما در خطر هستید یا خبر؟

 

افزونه های مرورگر ها هم نیز اطلاعاتی را حمع آوری می کنند!

 

باید بدانید که به غیر از موارد بالا حتی افزونه ها و Add-On های مرورگر ها می توانند دلیلی برای جمع آوری برخی اطلاعات ما نیز باشند.

 


پیشنهادی : آموزش نصب افزونه های فایرفاکس


 

یکی از مشخص ترین مثال ها و بدترین ها می تواند به استور مرورگر کروم بازگردد. در ماه June سال 2018 ، با توجه به Adguard و بنیانگذار Andrey Meshkov مشخص شد که بسیاری از استور هایی که در بین کاربران مشهور هستند افزونه هایی وجود دارد که اطلاعات کاربرانش را هم دارند و از اطلاعات آن ها باخبر هستند.

 

این افزونه ها باعث می شد تا در هر بار استفاده مرورگر شما به دلایل داده های شما دچار مشکل شود ، این افزونه ها هدفشان پست های فیسبوک ، پست های اسپانسر شده ، توییت ها ، ویدیو های یوتیوب و در ننهایت تبلیغاتی که شما با آن ها تعامل دارید نیز بود. همچنین با توجه به خبری که Adguard منتشر کرد این افزونه ها در تلاش بودند تا بتوانند عملیات و تراکنش های فیسبوکی شما را نیر تجزیه و تحلیل کنند.

 

لیست 4 افزونه ای که توسط Adguard منتشر شده است و با موضوع بالا مطابقت دارد :

 

  • Video Downloader For Facebook ( تعداد کاربران 180,000 هزار نفر )
  • PDF Merge: PDF Files Merger ( تعداد کاربران 100,000 هزار نفر )
  • Album & Photo Manager For Facebook ( تعداد کاربران 130,000 هزار نفر )
  • Pixcam: Webcam Effects ( تعداد کاربران 35,000 هزار نفر )

 

با جمع بندی این ارقام می بینید که نزدیک به 500 هزار نفر درگیر این ویروس شده اند!!

 

البته ، ما همیشه باید حواسمان باشد و بدانیم از چه افزونه ها یا Add-On هایی استفاده کنیم. همیشه به یاد داشته باشیم که هیچگاه نباید افزونه های زیاد و بی نیاز را بر روی مرورگر خود نصب کنیم.

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *