تبلیغات

تبلیغات

رم گوشی اندروید (RAM) چیست و باید چه مقدار باشد؟

How-Much-Android-RAM-TechTip

اخیرا شرکتی با طراحی یک گوشی با نام اوپو (Oppo) توانسته با اختراع یک گوشی همراه با 10 گیگابایت آن را عرضه بازار کند! بدون شک می توان گفت رم گوشی اندروید به مقدار 10 گیگابایت بسیار زیاد است! اما سوال اینجاست و چیزی که ذهن ما را مشغول می کند این است که رم گوشی اندروید ما باید چه مقدار باشد؟!

رم گوشی اندروید چگونه کار می کند؟

ابتدا اول از همه ، باید بدانیم که رم گوشی اندروید چگونه کار می کند؟ اگر شما با سیستم های کامپیوتری آشنایی داشته باشید ، می دانید که هرچقدر رم بیشتر داشته باشید به نفع شماست و با خالی بودن رم می تواند نتیجه بهتری را به ما ارائه دهد.

حتما بخوانید:

نکاتی که برای افزایش عمر باتری گوشی های اندروید باید رعایت شود

اما در سیستم عامل اندروید ، رم گوشی اندروید کمی متفاوت با کامپیوتر عمل می کند. همانطور که مشخص است سیستم عامل اندروید از هسته لینوکس ساخته شده است که کاملا متفاوت همراه با قوانین خود در زمینه های خود ایجاد شده است. زمانی که از حافظه رم در گوشی های اندرویدی صحبت می کنیم یک قانون وجو دارد که آن این است ! داشتن رم گوشی اندروید بیشتر و اضافه برابر است با هدر دادن رم گوشی اندورید ی خود.

پس با توجه به تعریفی که در رابطه با رم گوشی اندروید داده شد ما به این نتیجه می رسیم که در اندروید نیازی به خالی کردن رم برای لود شدن و اجرا شدن برنامه ها نداریم بلکه این موضوع بصورت اتوماتیک در بیشتر گوشی های اندرویدی انجام داده میشود و بصورت کاملا خودکار و اتوماتیک است. رم آن چیزی که شما در سیستم عامل و کامپیوتر های لینوکس فکر می کنید نیست!

البته همانطور که مشخص است داشتن رم بسیار کم همیشه مشکل ساز خواهد بود. اگر سیستم عامل مورد نظر شما برای انجام ادامه ی عملیات خود رم کافی نداشته باشد ، بدین منظور انجام ادامه ی عملیات با مشکل روبرو شده و حتی عملیاتی که در پیش دارد با مشکل روبرو خواهد شد و پایان نخواهد رسید.

بطور واضح ، این موضوع زمانی به اندروید آمد که نسخه ی لالی پاپ یا اندروید 5 عرضه شد. بدین منظور زمانی که گوشی های قدیمی تنها 2 گیگ حافظه رم را به خود اختصاص داده اند این موضوع می تواند به خودی خود مشکل ساز باشد.

برای مثال ، زمانی که داخل ماشین هستیم و از برنامه ی نقشه یا استفاده می کنیم و همزمان برنامه آهنگ در پس زمینه قرار دارد ، بصورت اتوماتیک برنامه آهنگ از بین رفته و تنها برنامه ای که در حال استفاده (نقشه) از آن هستید برای شما نمایش داده می شود.

همچنین بخوانید  برنامه های آیفون با استفاده از تاچ آیدی اقدام به سرقت پول می کنند

اگر این موضوع را برعکس کنیم زمانی که ما در حال گوش دادن آهنگ هستیم و برنامه ی نقشه در پس زمینه یا (Background) قرار داشته باشد این برنامه بصورت اتوماتیک بسته خواهد شد یا بطور معروف Kill می شود.

بدین منظور برای حل این مشکل و از بین نرفتن برنامه های پس زمینه نیاز به رم گوشی اندروید ی است.

رم گوشی اندروید نباید بیش از حد زیاد باشد!

رم گوشی اندروید

درحالیکه که هنوز بسیاری از لپ تاپ ها از رم 8 برخوردار هستند که حتی شاید کمتر آن ها 4 گیگ باشند ، سوالی که پیش می آید این است که چرا باید یک گوشی 10 گیگابایت رم داشته باشد!؟ خب سوال کاملا واضح و آسان است! : نیازی به این همه رم زیاد نیست!

درحالیکه حتی با داشتن چنین رم بسیار زیادی ( 10 گیگابایت ) می تواند از نظر هزینه هم مشکل ساز باشد و گوشی را گرانتر کند! اگر دید کلی نسبت به این رم داشته باشیم باید بگوییم که اینکار واقها احمقانه است.

همانطور که مشخص است برخی گوشی با توجه به نیازهایی که دارند و با توجه به تکنولوژی ساخت شان نیاز به حافظه رم بیشتری نسبت به بقیه گوشی ها دارند. برای مثال ، گوشی Pixel در برابر گوشی های سامسونگ. گوشی های سامسونگ همراه با خود ویژگی های بسیار زیادی دارند که حتی شاید نیازی به آن ها نباشد.

به همین دلیل این موضوع باعث می شود تا سیستم عامل علاوه بر اینکه سنگین شود برای انجام عملیات خود نیاز به رم بیشتری داشته باشد. گوشی های Pixel که توسط گوگل ساخته شده است اندروید خام روی آن ها نصب شده است.

نسخه ای که بسیار بهینه و بهتر نسبت به گوشی های سامسونگ است. بدین ترتیب با توجه به توضیحاتی که داده شد گوشی های Pixel به راحتی می تواند با رم کم کنار آیند اما گوشی های سامسونگ اینگونه نیستند و برای رفع نیاز های خود و همچنین انجام عملیات های مورد نظر رم بیشتری را استفاده کند.

بنابراین ، هنوز دلیلی وجود دارد که چرا یک گوشی اندرویدی نیاز به یک رم بیشتری دارد. البته نه به اندازه ی 10 گیگابایت مانند گوشی Oppo ، بلکه کمتر از 10 گیگ. درحال حاضر رم گوشی اندروید که استاندارد می باشد به اندازه ی 4 گیگابایت است.

این درحالیست که با وجود پیشرفت های هرچه بیشتر باعث می شود تا در فاز های بعدی تولید گوشی های اندروید نیاز به رم بیشتر حتی تا 6 گیگابایت باشد! کمپانی هایی مانند سامسونگ یا وان پلاس درحال حاضر در گوشی های پرچم دار خود از رم 6 گیگابایتی و 8 گیگابایتی استفاده کرده اند که این مورد باعث می شود عمر این بیشتر شده و تا چند سال بعد هم پاسخگو باشد!

همچنین بخوانید  هرآنچه از Razr 2019 موتورولا می دانیم

این موضوع باعث شده است تا سازنده های گوشی روز به روز بخواهند از رم بیشتری برای گوشی های اندرویدی خود استفاده کنند و این درحالیست که می تواند در همان مرحله کار اشتباهی باشد ، بطوری که شاید اصلا گوشی به این همه رم نیاز نداشته باشد!

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *