تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با بانک های حافظه ماژول حافظه ( Memory Bank )

memory bank

بانک حافظه اصلی چیست ؟

 

بردهای اصلی تعدادی اسلات رم برای نصب ماژول رم دارند که به آنها بانک حافظه میگویند . این بانک ها در بردهای AT از نوع SIMM و در بردهای اصلی نسل بعد از نوع DIMM هستند .

 

در شکل زیر چهار بانک حافظه از نوع DIMM میبینید .

 

 

در کامپیوتر های اولیه ماژول حافظه بر روی برد اصلی به صورت پین لحیم کاری شده بودند و با افزایش حافظه رم میزان فضای زیادی اشغال میشد .
بعدها طرح (SIMM (single in-line memory module مطرح شد که از 30 پین کانکتور استفاده میکردند. در بعضی کامپیوترها بردهای SIMM باید بصورت زوج هائی که دارای ظرفیت و سرعت یکسان باشند، قرار می گرفت , به دلیل این که پهنای باند گذرگاه داده بیشتر از یک SIMM است .

 

به طور مثال از دو SIMM هشت مگابایتی برای داشتن شانزده مگابایت حافظه بر روی سیستم استفاده می گردد ، هر SIMM میتوانست  هشت بیت داده در هر لحظه ارسال کند حال با توجه به این که گذرگاه داده شانزده بیتی است درصورتی که از نصف پهنای باند استفاده می شده  و این کار مطلوب نیست . و در آینده بردهای SIMM تغییر کردند  و از 72 پین برای افزایش پهنای باند و امکان افزایش حافظه تا میزان 256 مگابایت بدست آمد.

 

به خاطر افزایش سرعت ویندوز و ظرفیت پهنای باند پردازنده ، از بانک های حافظه جدید به نام  (DIMM (dual in-line memory module عرض کردند که دارای 128 پین بود . ظرفیت این بردها از 8 تا 128 مگابایت را شامل می شد و به صورت تک هم میوان استفاده کرد .

همچنین بخوانید  معرفی و بررسی پردازنده اینتل i9-9900K

تبلیغات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *